LIVE UPDATES
Bota

Ka frikë mos e helmojnë, Putin pushon nga puna 1 mijë pjesëtarë të stafit të tij

18 Mars 2022, 18:37 Nga DOSJA
Ka frikë mos e helmojnë, Putin pushon nga puna 1 mijë

RUSI- Në këtë raport të fundit rrënqethës, është e qartë se Vladimir Putin ishte tashmë i vetëdijshëm se veprimet e tij të ardhshme do të sillnin trazira edhe mes bashkatdhetarëve të tij. Vetëm pak vite më parë, presidenti rus po mbyllte marrëveshje me vende të tjera dhe po shkonte mirë me shumicën prej tyre. Por dëshira e tij e fundit për të pushtuar Ukrainën dhe për të luftuar kundër Perëndimit e ka bërë atë të kryejë krime lufte që në mënyrë të pashmangshme do ta kthejnë atë në një paria.

Sipas një raporti nga Inside Edition, lidhjet e ngushta me Kremlinin që u zbuluan atyre informacione konfirmuan një veprim rrëqethës që ndërmori Vladimir Putin rreth një muaj më parë. Sipas raportit, presidenti rus papritmas filloi të pushonte stafin e tij personal, kishte rreth 1000 njerëz që humbën punën.

Kur themi staf personal, nënkuptojmë punonjës rusë, të cilët në fakt i shërbejnë atij ushqimin e tij dhe kujdesen për të rregullisht. Gjithashtu u raportua se Vladimir Putin mban një staf specifik i cili gjithmonë shijon ushqimin e tij para se të fillojë të hajë. E gjithë kjo sjellje është shumë e zakonshme nga diktatorët apo tiranët që zakonisht kanë frikë për jetën e tyre.

Diktatori i Venezuelës Nicolas Maduro ka të njëjtin lloj sjelljeje që Putini filloi të shfaqte që para pushtimit. Sjellje diktatori i teksteve shkollore që nuk befason askënd. Është e qartë se Putini tashmë ka frikë nga një grusht shteti i mundshëm dhe shumë tentativa për vrasje nga njerëzit e tij. Ne e dimë nga përvoja se Vladimir Putin tenton të helmojë kundërshtarët e tij. Por, a është kjo një mundësi edhe për rusët.

Përveç njerëzve që ndërveprojnë me të në baza ditore, ekziston një keqkuptim i qartë se kujt duhet t’i frikësohet më shumë Vladimir Putin. Ka zgjedhje të dukshme me ologarkët rus, të cilët mbajnë shuma të çmendura parash dhe pronash. Por ata që kanë vërtet çdo lloj pushteti mbi Putinin janë krerët e ushtrisë, janë ata që kanë pushtetin për të rrëzuar ndoshta presidentin rus në çdo moment të caktuar

. Nëse ka ndonjë tregues se i ashtuquajturi ‘operacion ushtarak’ i tij nuk po shkon sipas planit, Putin mund të puth fuqinë e tij lamtumirë. Deri më tani, humbjet e shumta brenda ushtrisë ruse janë parashikuar nga presidenti i tyre. Por ka një shtytje të qartë nga Perëndimi përmes sanksioneve që po dëmtojnë ekonominë e Rusisë në një nivel më të thellë. Koha do të tregojë nëse presidenti i çmendur rus do të rrëzohet apo jo.

(d.a/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota lufta ukraine-rusi vladimir putin lufta ukraine-rusi vladimir putin

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE