LIVE UPDATES
Bota

Eurodeputetja franceze: Qëndrimi pro-rus i Beogradit është i papranueshëm

18 Mars 2022, 18:46 Nga DOSJA
Eurodeputetja franceze: Qëndrimi pro-rus i Beogradit është i

FRANCË- Eurodeputetja franceze Gwendoline Delbos-Corfield, tha të premten se ajo dhe kolegët e saj prisnin që autoritetet serbe të shpjegonin menjëherë pikëpamjet e tyre pro-ruse. Glasistre.hr shkruan se Delbos-Corfield u shpreh se, ishte e papranueshme pasi Beogradi po përdor fonde të BE-së në procesin e para-anëtarësimit.

Është e papranueshme që presidenti Aleksandar Vuçiç të vazhdojë të favorizojë Rusinë dhe të marrë fonde të BE-së si pjesë e procesit të pranimit. Zërat pro-rusë janë veçanërisht të zëshëm tani në Serbi,” shkroi Delbos-Corfield në Twitter.

Qeveria ka dërguar një mesazh të rrezikshëm duke dështuar në përputhje me sanksionet e BE-së kundër Rusisë. Në të njëjtën kohë, ne e dimë se shumica e serbëve janë kundër luftës dhe se shumë prej tyre tashmë kanë dalë në rrugë për të protestuar kundër pushtimit të Ukrainës,” tha ajo.

Ajo tha se është e nevojshme që autoritetet serbe të vendosin sanksione ndaj Rusisë, siç bënë vendet anëtare të BE-së. Javën e kaluar nëntë eurodeputetë nga grupi liberal Reneë Europe i dërguan një letër Presidentes së Komisionit Evropian Ursula von der Leyen dhe ministrit të Jashtëm të BE-së Josep Borrell duke kërkuar një ngrirje të përkohshme të negociatave me Serbinë dhe pezullimin e ndihmës financiare të BE-së derisa Serbia të rreshtohet me pozitat e Bashkimit Evropian.

Pas takimit me Ministren e Jashtme gjermane Annalen Baerbock javën e kaluar, presidenti serb tha se nuk kishte pasur asnjë kontakt personal me zyrtarët rusë që nga sulmi në Ukrainë dhe se ai nuk kishte asgjë për t’u distancuar sepse pozicioni i Serbisë për Ukrainën ishte i qartë.

“Serbia do të jetë dhe do të mbetet në pozitën e së drejtës publike ndërkombëtare, sepse kjo është ajo që forcon pozitën e Serbisë si një vend që respekton të drejtën ndërkombëtare”, tha Vuçiç.

Në fillim të marsit, Serbia votoi në favor të një rezolute të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së që dënonte pushtimin rus të Ukrainës, por Beogradi zyrtar theksoi se nuk do të vendoste sanksione ndaj Moskës për të ruajtur interesat kombëtare dhe ekonomike.

Që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës, në Beograd janë mbajtur disa protesta në mbështetje të Ukrainës, si dhe mitingje pro-ruse në të cilat organizatat e krahut të djathtë mbështetën palën ruse dhe republikat e vetëshpallura pro-ruse në Ukrainën lindore.

(I.A/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota aleksandar vucic gwendoline delbos-corfield aleksandar vucic gwendoline delbos-corfield

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE