LIVE UPDATES
Bota

ANALIZA/ Ku ndryshojnë Trump dhe Biden në politikën e jashtme?

20 Shtator 2020, 19:17 Nga DOSJA
ANALIZA/ Ku ndryshojnë Trump dhe Biden në politikën e jashtme?

SHBA– Lideri amerikan ka synuar të nxjerrë në pah kredencialet e tij të politikës së jashtme gjatë javëve të fundit, gjatë fushatës presidenciale. Ai ka mbikëqyrur marrëveshjet e paqes midis Izraelit dhe dy shteteve arabe të Gjirit, ndihmoi në fillimin e bisedimeve mes talibanëve dhe qeverisë afgane, tërhoqi disa trupa nga Iraku dhe Afganistani dhe po përpiqet të arrijë një marrëveshje për kontrollin e armëve me Rusinë.

Biden, u cili ka një përvojë të gjatëndërkombëtare si ish-senator dhe zëvëndës-president, ka kritikuar Presidentin aktula të SHBA-ve se ka shkatërruar aleancat tradicionale amerikane, dhe ka forcuar lidhjet me diktatorët. Sipas Biden, Trump po ashtu ka dështuar të frenojë programin bërthamor të Iranit pasi u tërhoq nga marrëveshja e vitit 2015.

Pikëpamja e tyre për aleatët ndërkombëtarë është ndryshimi më i madh dhe më i rëndësishëm midis kandidatëve, madje edhe mbi pikëpamjet e tyre të ndryshme mbi klimën, programet bërthamore dhe mbajtjen e niveleve minimale të trupave në Irak, Siri dhe Afganistan, thote James Stavridis, një ish Komandanti i Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut.

Më tej Biden ka thënë gjatë një deklarate të fundit se Trump ka nënçmuar, minuar dhe në disa raste ka braktisur aleatët dhe partnerët e SHBA-së, duke dobësuar pozitën botërore të Amerikës.

Ish-zëvendëspresidenti ka sinjalizuar se do t’i jepte fund përplasjeve me aleatët e NATO-s. Ai ka kritikuar vendimin e Trump për të tërhequr gati 12,000 trupa nga Gjermania dhe u zotua të rishikojë vendimin.

Lideri amerikan ka qenë skeptik ndaj aleancave të Uashingtonit pas Luftës së Dytë Botërore, duke parë anëtarët e NATO-s si konkurrentë ekonomikë që duhet të paguajnë shumë më shumë për mbrojtjen e tyre. Ai ka bërë presion që Japonia dhe Koreja e Jugut të paguajnë më shumë për të rimbursuar SHBA-në për vendosjen e trupave amerikane.

Trump dhe Biden ndryshojnë shumë edhe në pikëpamjet e tij për programin bërthamor të Iranit. Biden favorizon kthimin në marrëveshjen bërthamore të Iranit, me kusht që Teherani, gjithashtu, të respektojë marrëveshjen duke mos blerë më uranium nga vendet fqinje.

Presidenti Trump duket se ka sinjalizuar se do të vazhdonte fushatën e tij të presionit maksimal ekonomik ndaj Teheranit. Por kushtet e tij për një marrëveshje të re, që do t’i japë fund pasurimit bërthamor, janë kundërshtuar nga Teherani.

Nga ana tjetërKoreja e Veriut ka ndaluar takimin me negociatorët e SHBA-së dhe asnjë prej kandidatëve nuk ka shpjeguar publikisht se si ata planifikojnë të nxisin Phenianin që të heqë dorë nga armët bërthamore.  Por Biden ka thënë se ai do të koordinohet me Kinën dhe kombet e tjera për të negociuar eliminimin e armëve bërthamore të Koresë së Veriut.

I pari i Amerikës zhvilloi dy takime me udhëheqësin e Koresë së Veriut Kim Jong Un, por nuk arriti të bindë Phenianit të heqë dorë nga arsenali i tij bërthamor dhe raketat me rreze të gjatë.

Rusia dhe Kontrolli i Armëve

Të dy kandidatët e zgjedhjeve presidenciale të nëntorit thonë se favorizojnë kontrollin e armëve por kanë zgjedhur strategji të ndryshme. Megjithatë Trump dëshiron një marrëveshje bërthamore këtë vit me Rusinë që do të përcaktojë në terma të gjerë qëllimet e një traktati të ardhshëm që ndalon përdorimin e armëve bërthamore. Nëse Rusia bie dakord,  Trump do të zgjasë traktatin e vjetër, i cili pritet të skadojë në shkurt. Kërkesa afatgjatë e Trump është që Kina të bashkohet me një traktat të ri së bashku me Uashingtonin dhe Moskën.

Por Biden nga ana tjetër thotë se qëllimi i tij është të zvogëlojë rolin e armëve bërthamore në doktrinën ushtarake të SHBA.

Vendosja e trupave

Biden ka thënë se ai do të sillte në shtëpi shumicën e trupave amerikane nga Afganistani dhe Lindja e Mesme dhe ta përqendroi misionin e tyre në luftën kundër al Kaidës dhe Shtetit Islamik. Trump ka thënë se dëshiron një tërheqje të plotë nga Afganistani. Numri i trupave, i cili arriti në rreth 13,000 në shkurt, do të shkurtohet në 4,300 nga vjeshta.

Lindja e Mesme

Marrëdhëniet me Arabinë Saudite do të ishin shumë më të ftohta me Presidentin Biden, nëse ai i përmbahet retorikës së tij të fushatës. Ai është zotuar të përfundojë shitjet e armëve amerikane në Arabinë Saudite dhe tha se do të urdhërojë një rivlerësim të marrëdhënies sonë me Arabinë Saudite për shkak të luftës së saj në Jemen dhe vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi në vitin 2018.

Donald Trump mbështet fuqimisht Arabinë Saudite dhe princin e kurorës, Mohammed bin Salman, si një aleat strategjik kundër Iranit. Ai largoi mënjanë një zbulim të inteligjencës se Princi Mohammed me gjasë urdhëroi vdekjen e Z. Khashoggi dhe vuri veton në përpjekjet e Kongresit për të frenuar shitjet e armëve në Riad.

Biden prej kohësh e ka hedhur veten si një mbështetës i fortë i Izraelit dhe premton të ruajë avantazhin e tij ushtarak. Ai ka mbështetur një zgjidhje për konfliktin izraelito-palestinez dhe ka paralajmëruar kundër aneksimit izraelit të pjesëve të Bregut Perëndimor. Trump, i cili zhvendosi ambasadën Amerikane nga Tel Avivi në Jeruzalem në vitin 2018, ka propozuar një plan paqeje në Lindje që do t’u jepte izraelitëve termat dhe territorin që ata kishin kërkuar prej kohësh, ndërsa parashikon ngritjen e një shteti palestinez.

Një qasje më e ashpër me Kinën është ndër fushat e pakta të përbashkëta të Biden dhe Trump.

Pavarësisht kësaj, metodat e tyre ndryshojnë.

Ajo që filloi si një luftë tregtare është shndërruar në një konfrontim shumë palësh, ndërsa Uashingtoni ka akuzuar Kinën për spiunazh, ka sanksionuar kompanitë e tij të teknologjisë së lartë dhe u hakmor për lëvizjet e tij për t’i dhënë fund autonomisë së Hong Kongut.

Biden thotë se ai është dakord mbi sfidën që paraqet Kina dhe e ka quajtur Z. Xi një “bandit”, por ai e ka quajtur luftën tregtare të Trump të gabuar he theksoi nevojën për të koordinuar një përgjigje të përbashkët ndaj praktikave tregtare të Pekinit.

Marrë nga GazetaSI

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota donald trump joe biden donald trump joe biden

Sondazh

Poll
Bota 20 Shtator 2020, 18:37

TURQI– Konflikti mes Greqisë dhe Turqisë është një çështje delikate që duket se nuk do të qetësohet për një kohë të gjatë, pasi pala turke nuk heq dorë n...

Dosja Sot Date 31 mars

Dosja Sot Date 31 mars

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive