LIVE UPDATES
Bota

I mbijetoi helmimit, Navanly planifikon të rikthehet në Rusi/ Flasin zyrtarët e NATO-s: Putin është i pamëshirshëm dhe as

20 Shtator 2020, 16:38 Nga DOSJA
I mbijetoi helmimit, Navanly planifikon të rikthehet në Rusi/ Flasin

GJERMANI- Lideri i opozitës ruse Alexsei Navanly, ka njoftuar se planet për t’u rikthyer në Rusi pas shërimit nga helmimi vdekjeprurës pak javë më parë. Sa i përket këtij vendimi që ka marrë opozitari rus, kanë folur edhe tre zyrtarë të inteligjencës së NATO-s.

Ata  kanë thënë se Navalny duhet të ndryshojë mendim ose duhet të sigurohet nga inteligjenca perëndimore që rreziku i kthimit në atdhe është shumë i lartë pasi presidenti Putin duket se dëshiron ta vrasë atë.

Më tej zyrtarët shprehen se kanë arritur në përfundimin se tani që përpjekja e parë për helmimin e Navanly ka dështuar, ky i fundit mendon se sulmet e reja të Putin do të jenë më të vështira.

“Nuk ka asnjë shpjegim tjetër përveç se është një atentat i porositur në nivelet më të larta të qeverisë ruse. Ekzistojnë disa mosmarrëveshje nëse është e mundur që Putini të mos urdhërojë drejtpërdrejt sulmin, por përkundrazi ishte iniciativa e ndjekësve të tij. Por prania e të sapoardhurit, e cila është bërë në një laborator ushtarak të kontrolluar rreptësisht, më bind se ai është i përfshirë në sulëm. Ka shqetësime në disa qarqe të NATO-s rreth asaj që mund të thotë nëse zyrtarët rusë zgjedhin të përdorin një agjent nervor ndaj disidentit të tyre më të shquar pa miratimin zyrtar të Putinit. Kjo është e mundur, por për mendimin tim nuk ka gjasa.”- tha njëri nga zyrtarët.

Ekipi ligjor i Navalny njoftoi se laboratori gjerman arriti në përfundimin se helmi ishte në një shishe me ujë që u gjet në një dhomë hoteli ku qëndronte kritiku i Putinit në Siberi. Ndërsa qeveria gjermane ka lëshuar zyrtarisht kërkesa për informacion në lidhje më atentatin dhe nëse projekti ruso-gjerman “North Stream 2” është i përshtatshëm në lidhje me tentativën e Putin për vrasjen e kundërshtarit.

Rusia tashmë ka njoftuar se bisedimet me Gjermaninë për sanksione të fora ekonomike apo për anullimin e projektit Nord Stream 2 kanë dëmtuar aftësinë e saj për të marrë hua në tregjet ndërkombëtare.

“Në periudhën afatshkurtër mbase, por në planin afatgjatë absolutisht jo. Putini është i pamëshirshëm dhe aspak budalla dhe i nxituar. Nëse Navalny kthehet në Rusi, ai do të përballet me ngacmime dhe arrestime të mundshme. Kjo është mënyra se si Putini kërcënon kundërshtarët e brendshëm me padi të panumërta, hetime tatimore, arrestime për akuza qesharake. Kjo do ta mbajë Navalny të zënë për vite me radhë, por në fund, Putini ndoshta do të vendosë që, pasi Nord Stream 2 të marrë fund, perëndimi do të reagojë në një mënyrë që nuk mund ta dëmtojë atë. Atëherë Navalny do të jetë përsëri në rrezik.”-  u shpreh një zyrtar i inteligjencës evropiane qendrore.

Ndërkohë që një tjetër zyrtari Balltikut pajtohet me idenë se një përpjekje për helmim nuk arriti të pengojë Navalny të hetojë skandalet e kurrupsionit të Putin. Atëherë ai nuk do ta konsideronte reagimin e perëndimit si një faktor kryesor.

“Ajo që Putini ka mësuar për Perëndimin në 20 vitet e fundit është se shqetësimi i Perëndimit për të drejtat e njeriut dhe lirinë është në vendin e fundit midis njerëzve të fuqishëm që fitojnë para nga Rusia. Kjo u bë e qartë për të sepse të gjitha sulmet e kryera ndaj kundërshtarëve të tij në të kaluarën nuk sollën pasoja të mëdha përveç grindjeve diplomatike. Ai dërgoi vrasës për të spërkatur të sapoardhurit në Salzbury, dhe britanikët as nuk e dëbuan ambasadorin. Çfarë do ta ndalojë atë të vrasë një rus në tokën ruse?”- tha zyrtari baltik.

Kremlini thotë se nuk ka gjetur asnjë provë që Navalny ishte helmuar dhe ka refuzuar thirrjet e Merkel për të hapur një hetim penal. Zyrtarët rusë kanë bërë raporte të shumta konfliktuale për atë që mund të kishte ndodhur, duke filluar nga pretendimet se Navalny ishte i sëmurë vetëm te sugjerimet dhe se ai ishte helmuar pasi u dërgua në Gjermani në një gjendje kome të shkaktuar nga mjekësia dy ditë pas sulmit.

Zyrtarët perëndimorë i hedhin poshtë këto pretendime. Bashkimi Evropian dhe të tjerët po vlerësojnë një përgjigje që mund të shkojë nga dëbimi i diplomatëve rusë deri në sanksione ekonomike. Merkel sugjeroi që ajo të merrte madje dhe masa kundër tubacionit të gazit Nord Stream 2, me vlerë 9.5 miliardë euro dhe i destinuar për transportin e gazit rus në Gjermani, shkruajnë mediat ndërkombëtare.

(I.A/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota aleksei navalny helmimi i alexei navalny presidenti vladimir putin aleksei navalny helmimi i alexei navalny presidenti vladimir putin

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 31 mars

Dosja Sot Date 31 mars

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive