LIVE UPDATES
Bota

Amerika Latine dhe Azia përfshihen nga vala e variantit Omicron

22 Janar 2022, 07:25 Nga DOSJA
Amerika Latine dhe Azia përfshihen nga vala e variantit Omicron

SAN JOSE, Kosta Rika – Në Kosta Rika, zyrtarët po inkurajojnë personat e infektuar nga koronavirusi që të mos marrin pjesë në votime për zgjedhjet e përgjithshme që po afrojnë. Në anën tjetër të botës, Pekini po i vendos nën izolim komunitetet rezidenciale, ndërsa vendi pret me ankth fillimin më 4 shkurt të Lojërave Olimpike.

Në Amerikën Latine dhe në Azi, ku varianti Omicron po shfaqet rishtazi, disa vende po vendosin kufizime të forta, ndërsa vende të tjera ngurrojnë të vendosin kufizime të tilla ndaj popullsisë së lodhur nga kufizimet e mëparshme.

Varianti Omicron përfshiu me shpejtësi vendet ku goditi fillimisht, si Afrikën e Jugut, Britaninë dhe Shtetet e Bashkuara, duke e ngritur nivelin e infektimeve në rekordet më të larta që nga fillimi i pandemisë.

Kontinentet e Amerikave raportuan gati 7.2 milionë infektime të reja nga COVID-i dhe mbi 15 mijë vdekje të lidhura me të gjatë javës së fundit, tha të mërkurën Organizata Pan-Amerikane e Shëndetësisë (PAHO). Infektimet nga koronavirusi në mbarë Amerikat janë dyfishuar gjatë periudhës 1-8 janar, nga 3.4 milionë raste të reja, në 6.1 milionë.

Infektimet po përshpejtohen në Bolivi, Brazil, Kolumbi dhe Peru, si dhe po shtohen shtrimet në spital në Argjentinë, Paraguai dhe Uruguai, tha drejtorja e PAHO-s, Carissa Etienne. Ishujt e Karaibeve po përjetojnë një nga rritjet më të larta që nga fillimi i pandemisë, tha zonja Etienne.

“Megjithëse infektimi nga varianti Omicron duket se është më i lehtë, ne vazhdojmë të bëjmë thirrje për kujdes pasi virusi po përhapet në mënyrë më aktive se më parë”, tha zonja Etienne.

Infektimet po rriten edhe në Azi, si në Filipine, që gjatë javëve të fundit ka përjetuar përhapjen më të keqe të koronavirusit.

Vendet në të dyja këto zona të globit po shqyrtojnë një kombinim kufizimesh që popullsitë e tyre të lodhura do të mund t’i pranojnë dhe që nuk do të shkaktojnë dëm të panevojshëm për ekonomitë e tyre.

“Po shkojmë tashmë në vitin e tretë të pandemisë dhe popullsia është lodhur”, tha Carlos Lula, presidenti i Këshillit të Brazilit për Sekretariatet e Shëndetësisë. “Nuk ka më hapësirë për kufizime të tilla. Do të na duhet të përballemi me valën e tretë me masa mbrojtëse si maskat, distancimi dhe vaksinimi”.

Argjentina dhe Meksika gjithashtu kanë përjashtuar vendosjen e kufizimeve mbarëkombëtare, duke u mbështetur më shumë tek fushata e vaksinimit dhe tek fakti që variani Omicron ka simptoma më pak të rënda.

Dy vende të tjera të Amerikës Qendrore, Panamaja dhe Hondurasi, nuk kanë vendosur asnjë kufizim pavarësisht se rastet e tyre të infektimeve janë dyfishuar gjatë javës së kaluar.

Porto Riko, një territor i Shteteve të Bashkuara dhe ndër vendet më të goditura në Karaibe ku rritja e infektimeve ka përfshirë gjithë rajonin, forcoi kufizimet përsëri këtë muaj pasi niveli i testeve pozitive me COVID-19 u rrit nga 5% në fund të vitit të kaluar në më shumë se 40% në javët e fundit.

Në Kili, infektimet u rritën me 151% në një javë, por i vetmi kufizim që qeveria ka vendosur deri më tani është ulja e kufirit të kapacitetit për hapësirat publike. Vendi ka një shkallë të lartë vaksinimi, me më shumë se 92% e personave në moshën mbi 18 vjeç dhe 78% e të miturve që kanë marrë tashmë dy doza të vaksinës. Qeveria filloi të ofrojë një dozë të katërt këtë muaj.

Megjithatë, në disa vende të Amerikës së Jugut, varianti Omicron ka një ndikim të rëndë.

Një spital kryesor në qytetin më të madh të Bolivisë ndaloi pranimin e pacientëve të rinj për shkak të mungesës së personelit dhe një nga shtetet më të populluara të Brazilit anuloi operacionet e planifikuara për një periudhë njëmujore. Federata e ofruesve privatë të kujdesit shëndetësor të Argjentinës vlerëson se rreth 15% e punonjësve të saj janë të infektuar aktualisht nga virusi.

Në Azi, Koreja e Jugut lehtësoi disi këtë javë kufizimet e saj për tubimet. Por zyrtarët kanë shprehur shqetësimin për një rritje të infektimeve gjatë festës së Vitit të Ri Hënor, i cili fillon në fund të muajit, kur miliona njerëz zakonisht udhëtojnë në mbarë vendin për të takuar të afërmit.

Në Kinë, kryeqyteti Pekin e ka kaluar mësimdhënien në internet dhe ka mbyllur disa ndërtesa zyrash. Japonia, ndërkohë, po ushtron kontrolle të rrepta kufitare me rritjen e infektimeve, por nuk ka ndërmarrë masa të mëtejshme përveçse shkurtimin e orëve të punës për restorantet dhe baret.

Autoritetet e Hong Kongut kanë ndaluar ngrënien në ambiente të mbyllura pas orës 18:00 dhe urdhëruan disa biznese, si muzetë dhe palestrat, që të mbyllen të paktën deri në fillim të shkurtit. Qyteti po asgjëson gjithashtu kafshët e vogla shtëpiake, si brejtësat, dhe po ndalon importin dhe shitjen e tyre, pasi disa lloje brejtësish në një dyqan kafshësh rezultuan pozitivë për koronavirusin.

Në Filipine, zyrtarët këtë javë filluan të përjashtojnë udhëtarët që nuk janë vaksinuar plotësisht nga transporti publik në rajonin Manila, rajon me më shumë se 13 milionë banorë. Ky veprim nxiti protesta nga grupet e të drejtave të njeriut. Infektimet e konfirmuara ditore u rritën nga disa qindra muajin e kaluar në më shumë se 30 mijë ditët e fundit.

Udhëheqësit e Kishës Katolike në kryeqytetin e Filipineve u detyruan të anulojnë për të dytin vit procesionin e 9 janarit të Nazarenit të Zi, një statujë e zezë shekullore e Jezu Krishtit. Për shkak se ngjarja është një nga festat më të mëdha fetare të Azisë, që tërheq miliona pelegrinë kryesisht këmbëzbathur, zyrtarët kishin frikë se mund të bëhej një premisë për një përhapje shumë të lartë të variantit Omicron.

Duke paralajmëruar se varianti ndonjëherë më i dobët Omicron mund të vazhdojë të marrë jetë, Presidenti Rodrigo Duterte iu lut njerëzve që të imunizohen plotësisht.

“Nëse jeni vaksinuar, keni një shans për të luftuar. Nëse jo, ne do të vazhdojmë varrimet, do të mbushim varrezat tona”, tha zoti Duterte në një fjalim të transmetuar nëpërmjet televizionit./VOA

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota amerika latine omicron amerika latine omicron

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave