LIVE UPDATES
Bota

Shtetet e Bashkuara pezullojnë 44 fluturime të linjave ajrore kineze

22 Janar 2022, 07:24 Nga DOSJA
Shtetet e Bashkuara pezullojnë 44 fluturime të linjave ajrore kineze

Qeveria e Shteteve të Bashkuara njoftoi të premten pezullimin e 44 fluturimeve ajrore të katër kompanive kineze nga Shtetet e Bashkuara drejt Kinës. Pezullimi u vendos si një përgjigje ndaj vendimit të qeverisë kineze për të pezulluar disa linja ajrore amerikane për shkak të shqetësimeve për COVID-19. Pezullimet do të hyjnë në fuqi nga data 30 janar, kur fluturimi i parë i planifikuar ishte i kompanisë kineze Xiamen që do të kishte transportuar pasagjerë nga Los Anxhelosi për në Xiamen. Sipas Departamentit amerikan të Transporteve, pezullimet do të qëndrojnë në fuqi deri në 29 mars.

Do të pezullohen kështu disa fluturime të kompanive ajrore kineze, si Xiamen, Air China, China Southern Airlines dhe China Eastern Airlines.

Që nga 31 dhjetori, autoritetet kineze kanë pezulluar 20 fluturime të kompanisë amerikane United Airlines, 10 të kompanisë American Airlines dhe 14 të kompanisë Delta Air Lines, pasi disa pasagjerë rezultuan pozitivë me COVID-19.

Madje të martën, Departamenti i Transportit njoftoi se qeveria kineze kishte njoftuar anulime të reja fluturimesh të kompanive amerikane.

Liu Pengyu, një zëdhënës i ambasadës kineze në Uashington, tha të premten se politika për fluturimet ndërkombëtare të pasagjerëve që hyjnë në Kinë “është zbatuar në mënyrë të barabartë për linjat ajrore kineze dhe të huaja në mënyrë të drejtë, të hapur dhe transparente”.

Ai e quajti lëvizjen e Shteteve të Bashkuara “shumë të paarsyeshme” dhe shtoi se, “ne i bëjmë thirrje palës amerikane të ndalojë ndërprerjen dhe kufizimin e fluturimeve normale të pasagjerëve” nga linjat ajrore kineze.

Airlines for America, një grup tregtar që përfaqëson tre kompanitë ajrore amerikane të prekura nga masa e Kinës, iu bashkua zërave të tjerë duke thënë se mbështet veprimin e Uashingtonit “për të siguruar trajtimin e drejtë të linjave ajrore amerikane në tregun kinez”.

Departamenti i Transportit tha se Franca dhe Gjermania kanë marrë masa të ngjashme përkundër veprimeve të Kinës për COVID-19. Ai tha se pezullimet e fluturimeve nga Kina “janë të dëmshme për interesin publik dhe garantojnë veprime korrigjuese proporcionale”. Departamenti shtoi se “veprimet e njëanshme të Kinës kundër kompanive amerikane nuk janë në përputhje” me marrëveshjen përkatëse dypalëshe.

Kina gjithashtu ka pezulluar shumë fluturime nga Amerika të kompanive kineze pasi pasagjerët më vonë rezultuan pozitivë.

Departamenti tha se ishte i përgatitur të rishikonte veprimet e tij nëse Kina rishikonte “politikat e saj për të krijuar situatën e nevojshme të përmirësuar për kompanitë amerikane”. Departamenti paralajmëroi se nëse Kina anulon më shumë fluturime, “ne rezervojmë të drejtën për të ndërmarrë veprime shtesë”.

Kina i ka mbyllur kufijtë e saj për udhëtarët, duke ulur totalin e fluturimeve ndërkombëtare në vetëm 200 në javë, ose 2% të niveleve para pandemisë, tha në shtator Administrata e Aviacionit Civil të Kinës (CAAC).

Numri i fluturimeve nga Shtetet e Bashkuara që anulohen është rritur që nga dhjetori, pasi infektimet e shkaktuara nga varianti shumë ngjitës Omicron i koronavirusit u rritën në nivele rekord në Shtetet e Bashkuara.

Pekini dhe Uashingtoni janë përplasur për shërbimet ajrore që nga fillimi i pandemisë. Në gusht, Departamenti amerikan i Transportit u vuri kufizime katër fluturimeve nga kompani kineze, në 40% të kapacitetit të pasagjerëve për katër javë, pasi Pekini kishte vendosur kufizime identike ndaj katër fluturimeve të kompanisë amerikane United Airlines.

Para anulimeve të fundit, tre linja ajrore amerikane dhe katër kineze kryenin rreth 20 fluturime në javë midis dy vendeve, shumë më poshtë shifrës prej mbi 100 në javë të periudhës përpara pandemisë. /VOA

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Bota Bota shba shba

Sondazh

Poll

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng