LIVE UPDATES
Bota

Ukrainë-Rusi/ Gjermania bllokon aleatin e NATO-s të japë mbështetje ushtarake

21 Janar 2022, 22:16 Nga DOSJA
Ukrainë-Rusi/ Gjermania bllokon aleatin e NATO-s të japë

GJERMANI- Gjermania po bllokon Estoninë, aleatin e Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut, që t’i japë mbështetje ushtarake Ukrainës duke refuzuar të lëshojë leje për armët me origjinë gjermane që do të eksportohen në Kiev, ndërsa ajo përgatitet për një pushtim të mundshëm rus. WSJ shkruan se ndryshe nga SHBA, Britania, Polonia dhe aleatët e tjerë, qeveria gjermane ka refuzuar të eksportojë armë vdekjeprurëse drejtpërdrejt në Ukrainë.

Në rastin e Estonisë, një vend i vogël në kufirin verior të Rusisë, Berlini gjithashtu po refuzon të lejojë një vend të tretë të dërgojë artileri në Ukrainë, sepse armatimi e kishte origjinën në Gjermani. Çështja po shihet nga specialistët perëndimorë të sigurisë dhe Ukraina si një provë e politikës së Berlinit për transferimin e armëve gjatë një krize në rritje në Evropë dhe tregon vështirësitë me të cilat po përballen SHBA dhe aleatët e saj evropianë për të krijuar një përgjigje të përbashkët ndaj ngritjes ushtarake të Rusisë pranë Ukrainës. dhe kërkesat.

“Gjermania, ata kanë shumë hezitim për të na dhënë neve”, tha ministri i Mbrojtjes i Ukrainës, Oleksiy Reznikov.

Zyrtarët gjermanë thanë se ngërçi rezulton nga një politikë e gjatë në lidhje me eksportet e armëve në rajone të tensionuara.

“Parimi që rregullon eksportet e armëve është gjithmonë i njëjtë – qofshin ato drejtpërdrejt nga Gjermania apo nga vende të treta – dhe asnjë leje nuk është dhënë në këtë fazë”, tha një zëdhënës i qeverisë gjermane. “Nuk është e mundur të vlerësohet rezultati i procesit në këtë moment,” shtoi ai.

Një zyrtar i qeverisë estoneze tha se qeveria e tij ende po përpiqet të bindë Gjermaninë të ndryshojë mendje.

“Shpresojmë se do të marrim miratimin nga Gjermania,” tha Kristo Enn Vaga, këshilltar i ministrit të mbrojtjes së Estonisë. Estonia ka treguar se ne duam të ndihmojmë Ukrainën në aspektin praktik në çdo mënyrë që mundemi.

Zyrtarët ukrainas thanë se çdo armë nevojitet dëshpërimisht dhe se lejimi i Estonisë për të dërguar artileri mund të jetë precedent për dërgimin e sistemeve shtesë me origjinë gjermane nga vende të tjera. Ndërsa armët estoneze nuk do të ndryshonin dinamikën në fushën e betejës, refuzimi i Gjermanisë mund të lexohet nga Moska si një tjetër shenjë e ndarjes në radhët e Perëndimit.

Tensione më të gjera brenda aleancës perëndimore janë shfaqur javët e fundit mbi mënyrën se si të ndihmohet Ukrainë dhe çfarë të përfshihet në gjobat e rënda ekonomike që zyrtarët e SHBA dhe evropianë kanë thënë se do të vendosen nëse Rusia sulmon Ukrainën. Presidenti francez Emmanuel Macron në fillim të kësaj jave propozoi që Bashkimi Evropian të formulojë një politikë të veçantë ndaj Rusisë për t’u koordinuar me NATO-n.

SHBA ka kërkuar gjithashtu një angazhim gjerman për të mos lejuar Nord Stream 2, një tubacion gazi natyror i ndërtuar nga Rusia, të funksionojë në rast të agresionit rus. Kancelari gjerman Olaf Scholz ka thënë se do të ketë një kosto të lartë për Moskën në rast të agresionit ushtarak, por nuk është angazhuar fort për ndalimin e tubacionit.

Problemi me Estoninë janë eksportet e D-30, një obus që lëshon një predhë 122 mm rreth 20 kilometra. Howitzers, të prodhuara fillimisht në Bashkimin Sovjetik, ishin vendosur në ish-Gjermaninë Lindore. Pas ribashkimit të Gjermanisë, Berlini i eksportoi armët në Finlandë në vitet 1990, e cila më pas i kaloi në Estoni në vitin 2009, thanë zyrtarët estonezë, finlandezë dhe gjermanë.

“Ky është një test i hershëm për kancelarin e ri për të treguar se koalicioni i tij mund t’i përgjigjet një krize ndërkombëtare,” tha Michael O’Hanlon nga Instituti Brookings, një qendër kërkimore e politikave në Uashington. “Nëse ai nuk mund të bëjë këtë lloj ndryshimi modest në ligj, kjo vë në pikëpyetje aftësitë e tij drejtuese në politikën e jashtme”.

Estonia në javët e fundit ka kërkuar leje nga Berlini për të dërguar njësitë e artilerisë në Ukrainë, gjë që kërkohet sipas ligjeve të eksportit të Gjermanisë, thanë zyrtarët gjermanë dhe estonezë. Finlandës, e cila nuk është anëtare e NATO-s, kërkohet gjithashtu të autorizojë dorëzimin e armëve me marrëveshje me Gjermaninë. Një zëdhënës i qeverisë finlandeze tha se procedura ishte thjesht një formalitet i palidhur me situatën aktuale në Ukrainë.

Gjermania është një nga eksportuesit më të mëdhenj të armëve në botë dhe dërgon armë në vendet joaleate si Egjipti apo Pakistani. Zyrtarët gjermanë kanë thënë megjithatë se eksportimi i armëve në Ukrainë është i padiskutueshëm për shkak të tensioneve aktuale dhe për shkak të rolit të Gjermanisë në fillimin e Luftës së Dytë Botërore dhe mizorive naziste të kryera në rajon.

“Pozicioni ynë kufizues është i mirënjohur dhe i ka rrënjët në histori,” tha Annalena Baerbock, ministrja e Jashtme e Gjermanisë, të hënën në Kiev teksa qëndronte përkrah homologes së saj ukrainase.

Dmytro Kuleba, ministri i jashtëm i Ukrainës, u përpoq të zvogëlojë mosmarrëveshjen, duke thënë se “dialogu i vendit të tij me Gjermaninë për këtë çështje do të vazhdojë”. Ambasadori i Ukrainës në Gjermani, Andrij Melnyk, ishte më i hapur: “Kjo përgjegjësi duhet të jetë ndaj popullit ukrainas, i cili humbi të paktën 8 milionë jetë gjatë pushtimit nazist të Ukrainës”.

Si kombe të vogla me industrinë e tyre të vogël të armëve, Estonia dhe shtetet e tjera baltike kanë kërkuar të ndihmojnë Ukrainën duke transferuar armët që i kanë marrë nga aleatët e NATO-s. Në fillim të kësaj jave, SHBA autorizoi vendet baltike për të dërguar armë të prodhuara nga Amerika në Ukrainë. Me miratimin e SHBA-së, Estonia do të sigurojë raketa kundër armaturës Javelin, ndërsa Letonia dhe Lituania do të ofrojnë raketa kundërajrore Stinger dhe pajisje të tjera për të forcuar aftësitë ushtarake mbrojtëse të Ukrainës, thanë zyrtarët nga ato vende.

Estonia po jep gjithashtu mbështetje thelbësore për mbrojtjen kibernetike për forcat e armatosura ukrainase, të cilat janë shënjestruar nga sulmet kibernetike ruse, tha zoti Vaga, këshilltari estonez. Specialistët estonezë, të cilët janë ndër më me përvojë të NATO-s në trajtimin e agresionit kibernetik rus, tani po ofrojnë njohuri për homologët e tyre ukrainas, tha ai. Estonia po siguron gjithashtu një spital fushor për Ukrainën në mars, tha zoti Vaga. Estonia do të ofrojë gjithashtu trajnime për përdorimin e spitalit për forcat e armatosura ukrainase.

“Bllokimi i eksporteve të armëve në një kohë kur Ukraina po përballet me pushtimin nuk është një politikë e mirë”, tha Gustav Gressel, një bashkëpunëtor i lartë me qendër në Berlin me Këshillin Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë, një institut mendimi pan-evropian.

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota annalena baerbock estoni gjermani gustav gressel konflikti ukraine-rusi nato annalena baerbock estoni gjermani gustav gressel konflikti ukraine-rusi nato

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave