LIVE UPDATES
Aktualitet

FOTO/ Zbulohet një plantacion me më shumë se 2000 bimë marijuane në Spanjë, arrestohet 38-vjeçari shqiptar

Operacioni u zhvillua më 15 shtator kur agjentët e sigurimit, ndërsa ishin në detyrë në zonat rurale, lokalizuan një plantacion të madh marijuane në një zonë të El Burgo de Ebro.

22 Shtator 2022, 15:07 Nga e.k
FOTO/ Zbulohet një plantacion me më shumë se 2000 bimë
Pamje nga aksioni i Policisë

SOANJË- Policia Gjyqësore e Gardës Civile të Casetas dhe Alfajarín, ka zbuluar një plantacion me më shumë se 2,000 bimë marijuanë që ishin kultivuar në një vend në komunën El Burgo de Ebro dhe arrestoi personin përgjegjës për kujdesin e saj për krime kundër shëndetit publik, për kultivimin ose përgatitjen e drogës dhe krimet kundër trashëgimisë natyrore.

FOTO/ Zbulohet një plantacion me më shumë se 2000 bimë

Operacioni u zhvillua më 15 shtator kur agjentët e sigurimit, ndërsa ishin në detyrë në zonat rurale, lokalizuan një plantacion të madh marijuane në një zonë të El Burgo de Ebro.

Nisur nga përmasat e kësaj kulture, ata njoftuan specialistët e Policisë Gjyqësore të Casetas, të cilët u zhvendosën me shpejtësi në vendngjarje. Gjatë këqyrjes së tokës, agjentët gjetën një 38-vjeçar shqiptar, i cili ndodhej brenda plantacionit, pranë një kasolle të vogël të ndërtuar me dorë dhe që u arrestua menjëherë nga Garda Civile.

FOTO/ Zbulohet një plantacion me më shumë se 2000 bimë

Më pas, u inspektuan pothuajse 9500 metra katrorë që strehonte plantacionin, duke parë sesi kishte një infrastrukturë të plotë për kultivimin e saj, me një sistem vaditjeje që merrte ujin nga lumi Ebro përmes dy pompave të grumbullimit me sistem sipërfaqësor. E gjithë kjo fuqizohej nga drita e një gjeneratori nëntokësor që ishte i fshehur në mënyrë të përkryer me një çati rudimentare.

Në zonë ndodheshin edhe produkte fitosanitare dhe mjete të tjera të nevojshme për kultivimin e kësaj lënde. Plantacioni kishte më shumë se 2000 bimë kanabisi në një gjendje të avancuar rritjeje dhe afër korrjes, dhe ato u kultivuan në tokë të vendosur në një zonë me interes të komunitetit LIC, duke qenë një zonë natyrore me vlerë të madhe ekologjike që është gjithashtu brenda rezervatit natyror të menaxhuar të galachos de la Alfranca, e cila nga ana e saj ka figurën e mbrojtjes së një zone të veçantë ruajtjeje për shpendët ZEPA.

Kultura ishte e vështirë për t’u zbuluar pasi ndodhej në një zonë me akses të vështirë, rreth 500 metra larg tokës së parë të punueshme dhe afërsisht një kilometër nga e vetmja rrugë e kalueshme në zonë.

I arrestuari, një 38-vjeçar shqiptar, në një situatë të parregullt në Spanjë, akuzohet për veprën penale kundër shëndetit publik për kultivim ose prodhim droge dhe një vepër tjetër kundër trashëgimisë kulturore. Ai u soll në gjykatë një ditë pas arrestimit, duke urdhëruar pranimin e tij në burgun Zuera. Garda Civile vijon hetimet për gjetjen e pjesës tjetër të përgjegjësve të plantacionit.

policia spanjolle

Sondazh

Poll

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë