LIVE UPDATES
Aktualitet

“Dua të bëhem pastiçiere"/ Historia e veçantë e 20-vjeçares shqiptare që doli nga koma

Antigona tregoi vullnet të madh dhe sot arriti të diplomohet me 85 pikë nga 100 maksimale dhe tani ëndërron të bëhet pastiçiere. Makthi i nxënëses së regjistruar në vitin e fundit të gjimnazit nisi më 28 Prillin e kaluar kur gjatë një mësimi të edukimit fizik, një atak në zemër e kishte bërë atë të rrëzohej mbi një shok klase. Ndërhyrja ka qenë e menjëhershme e mësuesve dhe portierëve, të cilët kishin bërë thirrje për ndihmë. 

22 Shtator 2022, 13:22 Nga d.a.
“Dua të bëhem pastiçiere"/ Historia e
Antigona

ITALI- Nga një koma që dukej sikur nuk mund të kishte një fund të lumtur, tre muaj më vonë Antigona, një studente 20-vjeçare shqiptare e Institutit Buontalenti Hospitality në Firence i mahniti të gjithë, madje edhe mjekët që e cilësuan gjendjen e saj si të pashpresë. 

Sipas Repubblica, Antigona tregoi vullnet të madh dhe sot arriti të diplomohet me 85 pikë nga 100 maksimale dhe tani ëndërron të bëhet pastiçiere. Makthi i nxënëses së regjistruar në vitin e fundit të gjimnazit nisi më 28 Prillin e kaluar kur gjatë një mësimi të edukimit fizik, një atak në zemër e kishte bërë atë të rrëzohej mbi një shok klase. Ndërhyrja ka qenë e menjëhershme e mësuesve dhe portierëve, të cilët kishin bërë thirrje për ndihmë. 

Në pritje të mbërritjes së urgjencës, për t'i dhënë 20-vjeçarex ndihmën e parë, ishte ndërhyrja e zëvendësdrejtorit të institutit, profesor Francesco Trapani, i cili kishte praktikuar masazhin kardiak dhe frymëmarrjen gojë më gojë deri në mbërritjen e urgjencës.

"Nuk e shpëtova unë, e shpëtoi fakti që këtu organizohen kurse për të mësuar si të menaxhohen këto situata”, ka komentuar më pas mësuesja. 

Frika për situatën kritike të Antigonës është rikthyer gjatë udhëtimit për në spital, ku e reja kishte pësuar një atak të dytë në zemër. Menjëherë pas mbërritjes, ajo ka hyrë në koma të thellë, të cilën mjekët e kishin cilësuar si të pakthyeshme. Përpjekja për të mos e lënë vetëm Antigonën ishte dashuria e familjarëve, shokëve të shkollës dhe mësuesve.

“Të gjithë brohorisnim për të, por mjekët thanë se situata ishte e dëshpëruar”, thotë Maria Francesca Cellai, drejtoreshë e institutit.

Por Antigona nuk u dorëzua dhe kështu më 1 gusht, pas tre muajsh, ajo arriti me habinë e të gjithëve të kapërcejë errësirën e komës, edhe pse fatkeqësisht jo në kohën e duhur për të marrë provimet përfundimtare në korrik. Por për të ndihmuar studenten, kryetari i komisionit të provimeve të shkollës së mesme, profesor Sergio Berardi, ka lëvizur, siç e kërkon legjislacioni ministror, ​​ka ngritur një seancë të jashtëzakonshme për të. Dhe ja ku, me gëzim të madh, qëllimin e pjekurisë e pushtoi edhe Antigona, e cila tani nuk mendon të ndalet. Pas përfundimit të rehabilitimit, në fakt, studentja e re i vuri vetes synimin që të bëhej kuzhiniere apo pastiçeri, edhe falë një burse studimi që i ishte dhënë nga Spi-Cgil.

studentja shqiptare ne itali francesco trapani maria francesca cellai

Sondazh

Poll

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.