LIVE UPDATES
Aktualitet

Sëmundjet e zemrës në moshë të re, kardiologu tregon arsyen pse janë shtuar: Stresi dhe jeta sedentare

Stresi dhe jeta sedentare janë dy faktorë që sot janë të përhapura masivisht në moshat e reja.

22 Shtator 2022, 14:22 Nga k.m.
Sëmundjet e zemrës në moshë të re, kardiologu tregon
Foto ilustruese

TIRANË- Sëmundjet kardiovaskulare po shtohen gjithmonë e më shumë tek moshat e reja, të cilat nuk përfaqësojnë elementin moshë si faktor risku.

Kardiologu Taulant Gishto thotë për Gazetasi se sëmundjet kardiovaskulare po hasen ndjeshëm në individët nën 45 vjeç për meshkujt dhe nën 55 vjeç për femrat. Kardiologu thotë se një ndër faktorët kryesorë të gjetjes së sëmundjeve kardio-vaskulare gjithmonë e më shumë është dhe sensibilizimi më i gjerë i popullatës në moshat e reja.

“Sot kemi më shumë të rinj që vijnë për një kontroll rutine kardiologjik i cili shërben si pikënisje e një sërë diagnozash të heshtura të cilat më parë nuk kanë qenë të evidentuara”, thotë Gishto.

Stresi dhe jeta sedentare janë dy faktorë që sot janë të përhapura masivisht në moshat e reja. Gishto thotë se të rinjtë janë nën efektin më të madh të stresit për shkak të orëve të tejzgjatura në punë, një jetë e cila po shkon drejt organizimit virtual ku socializimi psikologjik me shoqërinë më të afërt po bëhet gjithmonë dhe më i rrallë.

Ndërkohë kardiologu shpjegon se jeta sedentare është mungesa e aktivitetit fizik të nevojshëm për të djegur kaloritë e marra nga ushqimet të cilat sot janë shumë më shumë hiperklorike se më përpara.

Sipas PubMed, një e treta e popullsisë globale të moshës 15 vjeç e lart angazhohet në aktivitete të pamjaftueshme fizike, gjë që ndikon në shëndetin e tyre. Stili i jetesës sedentare po përhapet në mbarë botën për shkak të mungesës së hapësirave të disponueshme për stërvitje, rritjes së “sjelljeve të ulura” profesionale si puna në zyrë dhe rritjes së përdorimit të pajisjeve teknologjike për të ecur. Për rrjedhojë, problemet shëndetësore të lidhura me jetën sedentare janë në rritje.

Kardiologu Gishto thotë se jeta sedentare dhe mungesa e aktivitetit fizik po çojnë dhimbshëm drejt obezitetit i cili është një faktor risku kardio-vaskular që nuk duhet nënvlerësuar.

Obeziteti favorizon dislipideminë, hipertensionin dhe tolerancën e dëmtuar të glukozës, faktorë këta që rrisin më tej riskun për sëmundje kardiake.

“Një individ obez paraqet një tolerancë të dëmtuar të glukozës e cila nga ana e saj favorizon diabetin duke çuar në dëmtim të endotelit të enëve të gjakut ku infarkti akut i miokardit është komplikacion madhor jetë kërcënues që kjo moshë mund të përballet”, thotë kardiologu.

Apeli që ai i bën kësaj moshe është të mundohen të kenë një jetë me sa më shumë aktivitet fizik, të ushqehen sa më shëndetshëm dhe të mundohen mos të stresohen.

“Të qëndruarit larg ushqimeve hiperkalorike si edhe fast food-eve është një fillim i mbarë duke shtuar edhe konsulta rutinë tek kardiologu”, përfundon Gishto./GazetaSi

semundjet e zemres taulant gishto tirane

Sondazh

Poll

Newsroom/ Abilekaj: Rama u ndje i kërcënuar nga fama e Martinajt. Cukali: Duan 'shock' dhe show

Newsroom/ Abilekaj: Rama u ndje i kërcënuar nga fama e Martinajt. Cukali: Duan 'shock' dhe show

Newsroom- Abilekaj: Media në Shqipëri boton me porosi nga pronari, gazetari ngelet hallka e fundit

Newsroom- Cukali: Komisioni për Diskriminimin veproi me dy standarte për Këlliçin

Newsroom- Abilekaj: Aksioni për Këlliçin u amplifikua nga Rama, u përdor stereotipi për romët

Newsroom- Dizinformimi për Këlliçin, tregoi fuqinë e Veliajt në media

Newsroom- Cukali: Media serioze ka emër dhe pronarë, kërkon falje kur gabon

Newsroom/ Batuta e Cukalit: Nëse do ishin mbjellë 1 mln pemë, do na hante ujku në Myslym Shyri

Newsroom- Pse politikanëve i duhet dizinformimi? Abilekaj: Shmangin filtrin mediatik

Newsroom- Cukali: "Specialistët" e Bashkisë Tiranë bëjnë dizinformim në rrjet

Newsroom, Ep1, P3 - Dizinformimi me sfond politik.

Newsroom, Ep1, P2- Dizinformimi, media botërore di të përgjigjet

Newsroom, Ep1, P1 - Dizinformimi: Kush dizinformon? Politika, media dhe faktorë të tretë

Newsroom/ Abilekaj: Media në botë e lufton dizinformimin, ne kemi media tradicionale të pabesueshme

Newsroom, Episodi 1- Dizinformimi, "arma" e politikës dhe medias

Sherri në PD-në e vulës, Berisha fton deputetët 'anti-Basha': Ejani, të bëjmë më të mirën

'Mos u bëj protagonist'/ debat Shehu-Kodhelin, socialistja: Keni nga 10 vite që keni mbetur në klasë

Berisha: Janë lejuar të votojnë fëmijë në moshën 10-vjeçare

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!