LIVE UPDATES
Aktualitet

VD- “Përmbytën” Europën me kokainë, takoheshin shqiptarët me 'Tyson', UDHËZIMI për 'chiquita'

Mafia vepron në Peru dhe planifikon sesi të kalojë tonelata kokainë në Europë. "Dirandro-t" i kishin identifikuar por nuk ende nuk mund të vepronin.

19 Shtator 2022, 10:18 Nga k.m.
VD- “Përmbytën” Europën me kokainë, takoheshin
Pamje nga aksioni anti-drogë në Peru

LIMA- Dy europianë, dy organizata ndërkombëtare të drogës po funksionojnë në vendin tonë. Kanë ‘punëtorë’ shqiptarë, italinë, turq dhe gjermanë. Mafia vepron në Peru dhe planifikon sesi të kalojë tonelata kokainë në Europë. "Dirandro-t" i kishin identifikuar por nuk ende nuk mund të vepronin. Megjithatë i ndiqnin në çdo moment.

“Hidhe një vajzë të vogël, një panoramike për të parë rrugën,”-kështu e udhëzon bossi vendas i drogës shqiptarin që ka takuar në një kafe, duke u munduar të mos binte në sy tek Policia vendase. Por në fakt po flet me një nga kokat e mafias shqiptare në Peru.

Kamerat e Policisë peruane hynë në një rezidencë në Casuarinas, ku luksi ishte kryefjalë. Lulishte, pishinë, xhakuzi dhe…një palestër personale. Policia peruane ka mundur ta kapë pikërisht Kadri Gjokën, një shqiptar i cili i përket kartelit famëkeq “Cártel de Los Balcanes”. Arrestimi i tij ndodhi pikërisht në godinën luksoze në Surquillo. Madje në pamjet e arrestimit qëndron në këmbë, teksa policët i hapin para syve qeset me kokainë. Aty pranë, në Miraflores, agjentët e "Dirandro" ndërhynë duke arrestuar Pasquale Bifulcon, italiani i cili është pjesë e mafies së rrezikshme “Ndrangheta”, e famshme për kontrollin e 80% të trafikut të kokainës në Europë. Por Pasquale Bifulco është tashmë i vjetër në Peru.

Madje diçka kishte nuhatur nga operacioni, pasi nga regjistrimet e kapur, Pasquale takohet në mes të rrugës me Kadri Gjokën që i thotë: Shiko, urdhër arresti është prerë tashmë. E kanë fjalën për veten? Apo është ndonjë kod që përdorin për të nisur dërgesat e kokainës?

Po ashtu, shqiptarët e tjerë janë filmuar edhe në një supermarket, që në pamje të parë duket sikur po bëjnë pazare, por në fakt po i japin instruksionet njëri-tjetrit. Në shtëpinë e tyre, kokainën e kishin siguruar mirë, të paktën ashtu mendonin. E kishin futur në tavan, tek kanali i ajrimit.

Por grupi i tyre u shkatërrua plotësisht. Në këtë operacion u kap një nga krerët e Ndraghetas, Pasquale Bifulco dhe shqiptari i lindur në Rreshen, Kadri Gjoci, 28 vjeç. Ndërsa shqiptari Robert Suloti është i shpallur në kërkim për kokainën, gjithashtu shqiptari tjetër i shpallur në kërkim është identifikuar si Mamo Espitare. Të gjithë janë ‘pre’ e operacionit “Poseidon”, në kuadër të të cilit, në fillim të shtatorit në Hamburg u kapën 2.3 ton kokainë që vinte nga Peruja. Por Gjermania nuk ishte tregu i vetëm. Kokaina dhe shumë dërgesa të tjera do të shpërndaheshin kudo nëpër Europë.

operacioni poseidon peru cártel de los balcanes kadri gjoka pasquale bifulco robert suloti mamo espitare

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN