LIVE UPDATES
Aktualitet

Ukraina dhe Rusia akuzojnë njëra-tjetrën për sulmet ndaj kompleksit bërthamor

Kreu i Kombeve të Bashkuara bëri thirrje që t’u lejohet qasja në termocentral inspektorëve bërthamorë të OKB-së.

8 Gusht 2022, 22:32 Nga I.A
Ukraina dhe Rusia akuzojnë njëra-tjetrën për sulmet ndaj
Zaporizhzhia

UKRAINË- Rusia dhe Ukraina akuzuan njëra-tjetrën për sulm ndaj termocentralit më të madh bërthamor të Evropës në Zaporizhzhia, ndërsa rritet alarmi ndërkombëtar lidhur me goditjet me granata gjatë fundjavës në kompleksin bërthamor.

Kreu i Kombeve të Bashkuara bëri thirrje që t’u lejohet qasja në termocentral inspektorëve bërthamorë të OKB-së.

"Çdo sulm (në) një central bërthamor është vetëvrasje," tha Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres në një konferencë shtypi të hënën në Japoni, ku mori pjesë në Ceremoninë Përkujtimore për Hiroshimën për të përkujtuar 77-vjetorin e bombardimit të parë atomik në botë.

Kievi paralajmëroi për rrezikun e një katastrofe të stilit të Çornobilit dhe bëri thirrje për një zonë të çmilitarizuar rreth kompleksit. Rusia tha se goditjet me garanata nga forcat ukrainase shkaktuan një rritje të tensionit dhe flakë, duke detyruar personelin të ulë prodhimin nga dy reaktorë, ndërsa Ukraina fajësoi trupat ruse për mbajtje armësh në kompleks.

Ekspertët bërthamorë paralajmërojnë për rrezik madhor nëse vazhdon hedhja e granatave në stacionin e energjisë bërthamore të Zaporizhzhias, i cili u pushtua nga Rusia në fillim të luftës.

Kremlini i bëri jehonë kësaj deklarate të hënën, duke pretenduar se goditjet ukrainase mund të krijojnë pasoja "katastrofike" për Evropën.

Rafael Grossi, drejtor i përgjithshëm i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike, paralajmëroi se luftimet që po ndodhin rreth termocentralit, paraqesin kërcënim të rëndë për shëndetin dhe mjedisin.

Ambasadori i Ukrainës në Agjencinë e Energjisë Atomike, Yevhenii Tsymbaliuk tha të hënën se personeli në kompleksin bërthamor të Zaporizhzhia të Ukrainës "po punon nën kërcënimin e armëve ruse" dhe bëri thirrje për një mision ndërkombëtar në termocentral këtë muaj.

Ai shtoi se forcat ruse duan të shkaktojnë ndërprerje të energjisë elektrike në Ukrainën jugore duke bombarduar kompleksin Zaporizhzhia, duke shtuar se dëmtimi i objektit nga sulmet ruse do të thotë se rrezatimet nuk mund të diktohen.

Një zëdhënës i Këshillit të Sigurisë Kombëtare i tha Zërit të Amerikës se Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të ndjekin nga afër situatën në termocentralin bërthamor në Zaporizhzhia.

Ai tha se SHBA i bën thirrje Rusisë që të ndërpresë të gjitha operacionet ushtarake në ose pranë objekteve bërthamore të Ukrainës dhe t’i kthejë kontrollin e plotë Ukrainës.

Marrë nga VOA

zaporizhzhia lufta ukraine-rusi antonio guterres

Sondazh

Poll

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013

"Zemërohet" Vjosa! Pamjet e rrjedhës pas reshjeve të dendura, apel për të monitoruar situatën

Terren i VËSHTIRË- Momenti kur shpëtohet 43-vjeçari që po kërkonte thesarin në Gramsh

Proteste per Luiz Ejllin

Protesta per Luiz Ejllin te Top Channel

Momenti kur peshkarexha “Geni” kapet duke u furnizuar me naftë nga anija libiane

Shpërthimi me tritol në banesën e Shefit të Krimeve, babai: Ishte i fuqishëm

Ministri Çuçi: Në 2022 kemi pasur 49 viktima

Rruga e Krastës, zyrtari i PS: Do të bojkotojmë zgjedhjet lokale

Banorët e Mamurrasit në protestë: Mjetet e tonazhit të rëndë që kalojnë orar pa orar na shqetësojnë