LIVE UPDATES
Aktualitet

“Uji vjen njëherë në javë”/ Banorët e Shijakut vuajnë mungesën, shkak thatësira dhe investimet

Uji po shpërndahet edhe me autobote nga Ujësjellësi i Durrësit, po kjo nuk i mbulon nevojat e banorëve, shumë prej të cilëve detyrohen të blejnë, përveç bidonëve me ujë për të pirë, dhe bote me ujë për përdorime të tjera në familje.

5 Korrik 2022, 17:43 Nga DOSJA
“Uji vjen njëherë në javë”/ Banorët e
Foto ilustruese

Jo vetëm temperaturat e larta, por edhe punimet që po kryhen për ndërtimin e një linje të re ujësjellësi kanë ndikuar në furnizimin e popullatës me ujë. 

”Aktualisht që flasim kemi një problem me furnizimin e qytetit të Shijakut dhe fshatrave. Një nga arsyet është thatësira dhe temperaturat e larta, por ndikon dhe investimi që po bëhet në tubin furnizues të qytetit të Shijakut…”, shprehet Ivo Doçi, përgjegjës i UKD për Shijakun.

Uji po shpërndahet edhe me autobote nga Ujësjellësi i Durrësit, po kjo nuk i mbulon nevojat e banorëve, shumë prej të cilëve detyrohen të blejnë, përveç bidonëve me ujë për të pirë, dhe bote me ujë për përdorime të tjera në familje.

”Më ibret s’ka. Një herë në javë, a një herë në tre ditë. T’u ble ujë. Deri tani kam marrë 80 mijë lekë ujë.”

”Një ditë ka, 3 ditë s’ka… E blejmë te makinat me ujë. Vijnë makinat. Ku del llogaria. Pa punë, pa gjë. Me ditë pune kalamajtë.”

”Ja e blejmë, po dhe na kanë pru ujë me bote të mëdha. Na janë përgjigj për ujë.”

”E di qeveria për ne. S’kena çfarë të themi.”, shprehet banorët.

Për të përmirësuar furnizimin me ujë të pijshëm me fonde nga buxheti i shtetit, bashkia e Shijakut po realizon 2 investime të rëndësishme me një vlerë prej 4,8 milion euro që pritet të përfundojnë brenda muajit korrik, duke i dhënë fund krizës së ujit.

“Do të jetë një sasi e shtuar uji dhe nuk do të ketë fare probleme në furnizimin me ujë në qytet dhe fshat. Ky tub është dhe furnizues i depos së Shilores dhe shpërndarës, prandaj lindi nevoja të bëhet një investim i ri vetëm furnizues. Kjo shmang dhe ndërhyrjet në rrjet dhe abuzimet, të gjitha problematikat që ka një tub që është dhe i amortizuar pasi ka shumë vite”, thotë Ivo Doçi.

Përveç linjës së re, po investohet edhe në ndërtimin e rrjetit shpërndarës të ujësjellësit në qytet. Pavarësisht investimeve, në kushtet thatësirës së gjatë që po ndikon në uljen e nivelit të burimeve ujore, UKD u bën thirrje qytetarëve që të mos e shpërdorojnë ujin./Marrë nga TopChannel

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE