LIVE UPDATES
Aktualitet

Traveling Lifestyle: Vendi më i mirë për të vizituar është Shqipëria, ka klimë mesdhetare dhe çmime të ulta

Ky vend pak i njohur ballkanik ishte i ndaluar për turistët deri në fillim të viteve 1990 për shkak të një regjimi komunist që u rrëzua përfundimisht ndërsa lëvizjet pro-demokracisë u përhapën në të gjithë Evropën.

29 Janar 2023, 07:46 Nga I.A
Traveling Lifestyle: Vendi më i mirë për të
Sarande

SHBA- Meqenëse punëtorët e largët nga Shtetet e Bashkuara janë derdhur në vend në numër rekord, Shqipëria po bëhet shpejt e njohur si qendra kryesore nomade dixhitale e kontinentit për vitin 2023. Travelinglifestyle shkruan se nga të gjitha vendet evropiane që ofrojnë viza afatgjata, Shqipëria është një nga më të mirat. Ky vend pak i njohur ballkanik ishte i ndaluar për turistët deri në fillim të viteve 1990 për shkak të një regjimi komunist që u rrëzua përfundimisht ndërsa lëvizjet pro-demokracisë u përhapën në të gjithë Evropën.

Tridhjetë vjet pas demokratizimit shumëçka ka ndryshuar që nga dekada e parë postkomuniste, kur mashtrimet joserioze piramidale dhe kaosi i gjerë ishin në rendin e ditës. Edhe pse jo aq i avancuar sa disa nga fqinjët e tij më të afërt, si Kroacia apo Greqia, vendi është në një rrugë të jashtëzakonshme rimëkëmbjeje që shumë anëtarë të elitës evropiane mund ta imagjinojnë vetëm.

Ndryshe nga Bashkimi Europian, i cili pati një rënie mesatare të qirave afatshkurtra dhe afatgjata për turistët prej 5.6 për qind gjatë kësaj kohe, Shqipëria pa afër 3.6 milionë qëndrime të përfunduara në 2022, një rritje prej 22.8 për qind nga viti 2021. Vitin e kaluar, Shqipëria pati rritjen më të madhe të qëndrimeve në të gjithë kontinentin, e ndjekur nga Serbia (21.3%). Danimarka (12.3%), Islanda (5%) dhe Norvegjia (2.5%), pesë hyrjet e tjera kryesore, të gjitha patën rritje më pak se mbresëlënëse. Në total, 7.1 milionë vizitorë të huaj vizituan në vitin 2022, një rritje prej 17% krahasuar me vitin e mëparshëm rekord të 2019-ës.

Pse Shqipëria është kaq e njohur papritur?

Pavarësisht se është e rrethuar nga të gjitha anët nga vende turistike të njohura dhe të shtrenjta, është çuditërisht e përballueshme. Ajo ka të njëjtën vijë bregdetare të Adriatikut si Kroacia, Mali i Zi dhe Greqia Perëndimore, përballet me Italinë në gadishullin tjetër dhe gëzon të njëjtën klimë mesdhetare.

Kostot e konsumatorit në Tiranë, Shqipëri, janë si më poshtë në krahasim me kryeqytetet kryesore në rajonin e Ballkanit:

5.2% më e ulët se Beogradi, Serbi
6.7% më e ulët se Bukuresht, Rumani
11.7% më e ulët se Sofja, Bullgari
21.7% më e ulët se Zagrebi, Kroaci
26.1% më e ulët se Ljubljana, Slloveni
32.6% më e ulët se Athina, Greqi

Burokracia Zero Kufitare

Përveç çmimeve të arsyeshme, Shqipëria është gjithashtu e aksesueshme për turizmin dhe biznesin si zakonisht, pasi ka eliminuar të gjitha kërkesat e hyrjes në Covid dhe duke ofruar qëndrime njëvjeçare pa probleme, me kusht që të jeni shtetas i Shteteve të Bashkuara. E lexuat mirë: Amerikanët kanë mundësinë të jetojnë në Shqipëri deri në një vit pa vizë, një përfitim që nuk është i disponueshëm për kanadezët apo edhe evropianët.

Nuk duhet të jetë befasi që shumica e nomadëve zgjedhin Shqipërinë si destinacionin e tyre kryesor të fantazisë për një "punë" të zgjatur, duke pasur parasysh kërkesat liberale të hyrjes në vend dhe rrugën e drejtpërdrejtë drejt qëndrimit të përhershëm.

traveling lifestyle

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni