LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Trafik droge Shqipëri-Itali/ GJKKO lë në burg 14 të arrestuarit, 6 në kërkim. DOSJA- Banda përdorte kode dhe simbole. Beu quhej 'Noizy'

•Operacioni i SPAK dhe Guardia di Finanza shkatërroi grupin kriminal të trafikut të drogës Shqipëri-Itali •GJKKO ka konfirmuar ditën e sotme masat e sigurisë për 15 të arrestuarit në kuadër të operacionit për shkatërrimin e grupit kriminal të trafikut të drogës Shqipëri Itali. Janë konfirmuar 14 masa ‘arrest me burg’ dhe 1 masë ‘arrest shtëpie’. •Dosja ka të gjitha detajet dhe komunikimet që janë përftuar përmes përgjimeve, të cilat janë paraqitura si prova dhe fundosin anëtarët e grupit kriminal. •Banda e trafikut të drogës Itali-Shqipëri u shkatërrua nga megaoperacioni i autoriteteve italiane në bashkëpunim me ato shqiptare drejtohej nga 3 shqiptarë nga Durrësi, Braniol Liço alias Branjol Liço alias Braniol Aga, Gernard Beu alias Gernard Liço alias Gernard Ago dhe Emirjan Beu. Ata drejtonin dhe organizonin trafikun ndërkombëtar të drogës. •Policia sekuestroi 5 milionë euro dhe sasi të mëdha droge. • Në përgjime zbulohet se grupi kriminal vepronte me simbole dhe me kode. • Gjergji Luli rinis aktivitetin e trafikimit të lëndëve narkotike, pasi e kishte pezulluar përkohësisht për shkak të arrestimit të arrestimit Alfred Lulit. •Pas përgjimeve të kryera u bë e mundur që të zbulohej identieti i një furnizuesi të lëndës narkotike kanabis sativa i treguar me shkronjën L i identifikuar më pas si Lorenc Arapi. •Nga bisedat del njëri prej drejtuesve të grupit kriminal, Emirjan Beu e kishte pseudonimin ‘Noizy’. •Në banesën e Alfred Lulit janë gjetur dhe sekuestruar 5 fletore dhe fletë të shkruara me dorë, me numra, sasi dhe emra e llogari të aktivitetit të shitjes së drogës. •Nga ekzaminimi i këtij dokumentacioni u konstatua se bëhej fjalë për një kontabilitet të pjesshëm që lidhej me periudhën korrik 2015-2017. •Në to shihet se përdorej gjuhë e koduar me simbole dhe fjalë që tregonin sasitë dhe llojin e lëndës narkotike. •Konkretisht, simboli S tregon për lëndën narkotike të llojit marijuanë me origjinë nga Spanja, ndërsa simboli A tregon për lëndën narkotike të llojit marijuanë nga Shqipëria. •Simboli H, flet për substancë narkotike e llojit kokainë, ndërsa fjala ‘tym’ ose ‘çokollatë’, flet për hashashin.

13 artikuj për këtë temë.

1 MUAJ ME PARE

Si kryhej shpërndarja e heroinës në “Pyllin e Rogoredos”/ Hetimet zbuluan planet e Ramazan Gradës, synoi të shkëputej nga Gernard Beu, ja roli i Syrjan Tolës (DOSJA)

Trafik droge Shqipëri-Itali/ GJKKO lë në burg 14 të
Droga

Detaje të reja janë zbuluar në lidhje me grupin e trafikantëve që ishte shënjestër e një operacioni të përbashkët mes Antimafias Italiane dhe SPAK policisë shqiptare, që çoi në arrestimin e 15 shtetasve shqiptarë.  Gazetarja Klodiana Lala ka publikuar dosjen e plotë hetimore nëpërmjet të së cilët zbulohen aktivitetet dhe organizimi i trafikut të drogës. Në dosje theksohet se Gernard Ago, Branjal Ago, Emirjan Beu edhe pse të përfshirë në episode të tregtimit të lëndëve narkotike, u hetuan si organizatorë të këtyre aktiviteteve. Bëhet me dije se pas arrestimit të Alfres Lulit në 29.03.2017, Emirjan Beu është larguar nga territori italian duke ia lënë drejtimin e trafikut të lëndës narkotike bashkëpunëtorit Gernard Ago.

Ndërkohë nga hetimet rezultoi se pikë e rëndësishme e veprimtarisë së grupit ishte shqiptari Syrjan Tola, bashkëpunëtor i grupit, i cili vazhdoi aktivitetin e tij kriminal në bashkëpunim me një person të ri të dërguar në Itali nga grupi kriminal i identifikuar si shtetasi Dorian Beu, kushëri Emirjan Beu. Dorian Beu në Itali së bashku me Syrian Tole kreu disa shitblerje heroinë, thuhet në dosje. Gjithashtu sipas dosjes që disponon BalkanWeb theksohet se në muajin shkurt të 2019 përgjimet e kryera vërtetuan se Gernard Beu ndodhej në Itali prej disa muajsh dhe drejtonte trafikun e heroinës nga Milano.

Hetimet bënë të mundur zbulimin e banesës së Gernard Beut më Milano, dhe identifikimin e personit që menaxhonte punishten kryhej përpunimi i lëndës narkotike heroinë, bëhej fjalë për shtetasin Ramazan Grada. Të gjitha operacionet e paligjshme Genard Beu ia besoi Ramazan Gradës (më pas në vend të Gradës erdhi shtetasi Florid Vukaj që vazhdoi punën më), Ndërkohë Gradës iu sigurua nga grupi kriminal një tjetër apartament që e përdori për menazhimin e trafikimit, dhe ruajtjen e lëndës narkotike. Ndërkohë brenda banesave u vendos nga policia gjyqësore pajisje audio/video përgjimi të cilët vërtetuan aktivitetin e kundërligjshëm.

Nga aktiviteti hetimor doli në pah se furnizimi me lëndë narkotike heroinë nga ana e grupit të disa shpërndarëve realizohet në “Pyllin e Rogoredos” , si dhe dëshira e Ramazan Gradës për t’u shkëputur nga Gernard Beu dhe për t’ju bashkuar një tjetër grupi kriminal më fitimprurës të lëndës narkotike kokainë. Më datë 24.05.2019 u arrestua Ramazan Grada së bashku me “ortakun e ri” shtetasin Klodian Haxhiu për mbajtjen e rreth 8 kg kokainë zbulua në Gorle dhe transportuar në Itali nga Emiljano Kalemi.

PJESË NGA DOSJA E ZBARDHUR:

Tregtimi i kokainës dhe heroinës i kryer nga shtetasit Emirjan Beu, Gernard Ago, Branjol Ago, Dorian Beu dhe Syrian Tola. Faktet e përshkruara më sipër në lidhje me shpërndarjen e lëndëve narkotike sollën si rezultat marrjen në përgjegjësi penale nga Prokuroria e Bergamos të disa personave, për sa i përket sekuestrimeve të lëndëve narkotike të kryera në disa episode, duke përfshirë shtetasit Renato Zefi, Gjergj Zefi, Alfred Luli, Gjergji Luli, Rexhep Dallupi, Enkeleda Bakalli dhe Saimir Prenga. Lidhur me këta persona është marrë vendimi nr.871/2020 regjistri i vendimeve datë 06.10.2020i Gjykatës së Bergamos, gjyqtari i seancës paraprake, por ende nuk rezulton që ky vendim gjyqësor të jetë përfundimtar dhe i formës së prerë. Nga hetimet është vendosur veçimi i akteve për disa persona të tjerë që paraqisnin një rendësi të veçantë, për të cilët kanë vijuar që të kryhen veprime të mëtejshme hetimore nga Prokuroria e Republikës në Bergamo dhe Prokuroria e Posaçme në kuadër të skuadrës së përbashkët hetimore. Konkretisht, shtetasit Gernard Ago, Branjol Ago dhe Emirjan Beu edhe pse të përfshirë në episodet e tregtimit të lëndëve narkotike të lidhur me personat e tjerë, vijuan që të mbeten në fazën e hetimit, duke u hetuar më tej si organizatorë të këtyre aktiviteteve.

Pas arrestimit të shtetasit Alfred Luli në datën 29.03.2017, të lidhur me sekuestrimin e lëndës narkotike të përmendur më sipër, shtetasi Emirjan Beu u largua nga territori italian, duke ia lënë drejtimin e trafikut të lëndës narkotike bashkëpunëtorit të tij Gernard Ago. Hetimet e kryera në muajin korrik të vitit 2017 sollën si rezultat identifikimin e shtetasit Gernard Ago në Itali. Si rezultat i veprimeve hetimore u bë e mundur zbulimi në datën 31:07.2017 në Komunën Castelverde, në Itali, i një ambienti që përdorej për përpunimin e lëndës narkotike të llojit heroinë, ku përgjegjës për mbajtjen dhe shitjen e heroinës ishin shtetasit shqiptar Francesco Ceci dhe Ilir Duro. Gjatë kontrollit u sekuestruan 4,6 kilogram heroinë, një presë hidraulike dhe material për paketimin dhe prerjen, e drogës.

Pas kryerjes së këtij sekuestrimi shtetasi Gernard Ago u largua nga Italia dhe po në të njëjtën ditë u kthye në Itali shtetasi Emirjan Beu, i cili hyri në kontakt me shumë klientë të grupit dhe rifilloi drejtimin e tregtimit të lëndëve narkotike. Ndërkohë, në javët në vazhdim Emirjan Beu dhe Gernard Ago organizuan një dërgesë të re kokainë në provincën e Bergamos. Por, të dyshuarit kanë vënë re punonjësit e policisë që kanë qënë në ndjekje të tyre, për këtë arsye personat ndryshuan planet për mbërritjen e lëndës narkotike, gjë që bëri të pamundur kapjen dhe sekuestrimin e lëndës narkotike. Pas këtyre veprimeve Emirjan Beu dhe Gernard Ago largohen sërish nga territori italian. Hetimet më pas vazhduan ndaj bashkëpunëtorëve të tyre të identifikuar në Itali, me përfshirjen tashmë edhe të Prokurorisë për Krime të Rënda dhe më pas Prokurorisë së Posaçme, në kuadrin e skuadrës së përbashkët hetimore.

Nga hetimet rezultoi se pikë e rëndësishme e veprimtarisë së grupit ishte shtetasi shqiptar Syrjan Tola, bashkëpunëtor i grupit, me banim në provincën e Mantovës, i cili pas ngjarjeve të fundit vazhdoi aktivitetin e tij kriminal në bashkëpunim me një person të ri i dërguar në Itali nga grupi kriminal dhe i identifikuar si shtetasi Dorian Beu (kushëri i shtetasit Emirian BEU). Dorian Beu mbërriti në Itali dhe kreu bashkë me Syrjan Tole disa shitblerje heroine. lëndë që më pas u konstatua se vinte nga një vend i ri i përpunimit të lëndës narkotike ndodhur në Milano, e drejtuar nga shtetasi Gernard Beu.

***

Më datë 29.05.20 18, rezultatet e hetimeve të kryera ndaj personave të lartpërmendur Syrjan iUiu Gii DUiii DCu, çuan në një sekuestrim të një sasie heroine (nnbi 4.3 kg) që te ay e morën më parë në Milano dhe po ia dërgonin nëpërmjet transportuesit të tyre, klientit shtetasit Seat Hysenaj. Për më tepër, gjatë hetimeve të zhvilluara në Itali, u konstatua se shtetasi Syrjan Tola, bashkë me shtetasin italian Fabrizio Quartaroli, përveç rolit të kishin në grupin e strukturuar kriminal u morën edhe me kultivimin e plantacioneve të marijuanës. Prandaj, si fillim u arritën të sekuestroheshin, më datë 10.12.2018, një sasi prej 95 bimë cannabis sattiva brenda -një vile që ndodhej në Novellara (RE), dhe më pas më datë 08:01:2019, edhe 316 bimë të tjera cannabis sattiva në banesën e shtetasit QUARTAROLI në Bagnolo San Vito (MN).

Në muajin Shkurt te 2019, përgjimet e kryera në Shqipëri vërtetuan se Gernard BEU ndodhej në Itali prej disa muajsh dhe drejtonte trafikun e heroinës nga qyteti i Milano-s. Hetimet benë të mundur zbulimin e banesës së Gernard BEU-t në Milano dhe identifikimin e personit përgjegjës për menaxhimin e punishtes së re të përpunimit të lëndës narkotike heroinë, i cili u identifikua si shtetasi Ramazan GRADA (ish-punonjës i lokalit “Los Locos” në Durrës në pronësi të Branrnjol Ago). Në ditët në vijim u zbulua banesa e përshtatur për përpunimin e lëndës narkotike heroinë nga ana e shtetasit Ramazan GRADA (që ndodhej në Milano në rrugën Zuretti nr. 2). Shërbimet e vrojtimit ngjallën dyshime tek dy të dyshuarit (Ramazan GRDÁ dhe Gernard BEU) të cilët, për siguri, u larguan nga qyteti i Milanos për rreth një muaj.

Pasi u kthye në Milano, Gernard BEU la banesën e tij të mëparshme dhe u transferua në një apartament tjetër (që ndodhej në Milano, rruga Negrolinr, 14) të cilin e përdori si vendbanim dhe bazë për menaxhimin e trafikimit, përpunimit dhe shpërndarjes së lëndës narkotike heroinë. Të gjitha operacionet ė paligjshme Gernardi ia besoi shtetasit Ramazan GRADA (më pas, në vend të GRADA-s, erdhi shtetasi Florid VUKAJ, që vazhdoj punën më tej).

Siç u përmend edhe me lartë, grupi kriminali strukturuar i siguroi Ramazan Gradës një apartament tjetër (që ndodhej në Milano ne rruga Luigi Prinetti n. 38), i cili përdorej vetëm për ruajtjen dhe përpunimin e heroinës (i njëjti apartament që më vonë do të përdorej edhe nga shtetasi Florid VUKAJ). Brenda banesave të lartpërmendura në rrugën Negroli dhe rrugën Prinetti, nga ana e shërbimeve të policisë gjyqësore me vendim të posaçëm të gjykatës së Bergamos u instaluan pajisje audio/video përgjimi, tẽ cilat vërtetuan qartë aktivitetin e kundraligjshëm në zhvillim e sipër. (Në relacionin e policisë giyqësore janë dhënë disa prej fotove të nxjerra nga filmimet brenda këtyre banesave, ku duket qartë mënyra se si trafikohej, përpunohej, shpërndahej lënda narkotike heroinë, si edhe grumbullimi dhe transportimi i të ardhurave nga ky aktiviteti kundraligjshëm nga shtetasit e lartëpërmendur pjesë e grupit krimina).

Nga aktiviteti hetimor doli në pah furnizimi i vazhdueshëm me lëndë narkotike heroinë nga ana e grupit të disa shpërndarësve të drogës që realizohej në Pyllin e Rogoredos, si dhe dëshira e shtetasit Ramazan Grada për t’u shkëputur nga Gernard BEU dhe për t’ju bashkuar një grupi tjetër kriminal me qendër në provincën e Bergamos dhe me objekt trafikun më fitimprurës të lëndës narkotike të kokainës.

Më datë 24.05.2019 oficerët e policisë gjyqësore të këtij reparti arrestuan shtetasin Ramazan Grada së bashku me “ortakun e ri” shtetasin Klodian HAXHIU për mbajtjen e rreth 8 kg kokainë zbuluar në Gorle (BG) dhe transportuar më parë në Itali nga shtetasi Emiljano Kalemi.

Siç u përmend, në muajin Qershor 20 19 vëllezërit AGO gjeten shtetasin Florid Vukaj mes punonjësve të lokalit “Los Locos” në Durrës (në pronësi të shtetasit Branjol Ago), me qellim zëvendësimin e shtetasit Ranmazan Grada që vendosi të largohej nga ky grup. Shtetasi rlorid Vukaj mbërriti në Itali më datë 13.06.2019 dhe u shoqërua nga vetë Gernard BEU në apartamentin në crugên Prineti, tashmë i përdorur si punishte për përpunimin e lëndës narkotike heroinë.

Në ditët në vijim, siç rezulton nga përgjimet mjedisore dhe video të banesës së sipërpërmendur, Gernard Beu e udhëzonte Vukaj-n lidhur me mënyrën e përzierjes së heroinës që do të hidhej në treg. Në shumë raste, të dy janë filmuar teksa “prisnin'” (përzienin, përpunonin, ripaketonin) blloqet e heroinës për ti shpërndarë më tej tek shpërndarčsit më të vegjël dhe përdoruesit e drogës.

Në muajin Janar 2020, pas peripecive të tjera ligjore të Gernard BEU-4, organizata kriminale vendosi t’ia kalonte furnizimin e “Pyllit të Rogoredo-s” palëve të tjera. Për rrjedhojë, në marrëveshje me autoritetet gjyqësorë përgjegjëse të hetimit, në datë 28.02.2020 u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit Florid Vukaj, menjëherë sapo doli nga banesa në rrugën Prinetti, me 1.6 kg heroinë brenda një çante shpine. Kontrolli i kryer në brendësi të banesës së lartpërmendur bëri të mundur sekuestrimin e materialit për përpunimin dhe paketimin e drogës.

Kjo ngjarje e detyroi shtetasin Gernad Ago që të largohej përsëri nga territori Italian. Furnizimi me drogë i shtetasit Alfred Luli dhe sekuestrimi i 4,6 kilogram heroinë me arrestimin e shtetasve Fran cesco Ceci dhe Tlir Duro. Nga veprimet hetimore të kryera janë mbledhur provat e mjaftueshme për të provuar faktin se shtetasit Emirjan Beu dhe Gernard Ago në bashkëpunim me njëri tjetrin, i kanë dhënë shtetasit Alfred Luli sasinë e lëndës narkotike. prej 5,9 kilogram kokainë, që i është sekuestruar në Bergamo shtetasit Alfred Luli në datën 29.03.2017.

Po kështu, janë mbledhur provat e mjaftueshme për të provuar faktin se shtetasit Emirjan Beu, Genard Ago dhe Branjol Ago, kanë mbajtur në mënyrë të paligjshme sasinë e lendes narkotike prej 4,6 kilogram heroinë, që i janë sekuestruar shtetasve Francesco Ceci dhe llir Ceci në datën 31.07.2017. Nga ana e tij shtetasi Francesco Ceci në datat 21.07.2017 dhe 26.07.2017 ka shpërndarë te persona të tjerë lëndë narkotike.

Veprimet hetimore. Siç edhe është përmendur më sipër, në datën 29.03.2017 shtetasit Alfred Luli është gjetur dhe sekuestruar një sasi prej 5,9 kg kokainë. Përgjimet e mëtejshme të kryera në automjetin në përdorim të shtetasit Rexhep Dallupi, klient i shtetasit Alfred Luli, konfirmuan faktin se kokaina e sekuestruar i është dhënë nga Emirjan Beu, i ndihmuar nga ortaku i tij Gernard Ago. Për të konfirmuar këtë fakt është me shumë rëndësi biseda e kryer midis shtetasve Rexhep Dallupi dhe Enkeleda Bakalli, ku Rexhepi i shpjegon bashkëpunëtores së tij se shtetasi Alfred Luli kishte punuar gjithmonë për llogari të Emirjan Beu dhe se disa muaj para arrestimit kishte filluar që të kryente një veprimtari paralele duke marrë lëndë narkotike te

persona të tjerë. Biseda me nr.2050, datë 13.09.2017 midis shtetasve Rexhep Dallupi dhe Enkeleda Bakalli është përshkruar më sipër. Biseda nr. 138, ora 10:18 date 26.06.2017 zhvilluar ne automjetin VE Golf me targe CYOS2CS midis shtetasve Rexhep DALLUPI dhe Enkeleda BAKALLI

Banda e trafikut të drogës Itali-Shqipëri u shkatërrua nga megaoperacioni i autoriteteve italiane në bashkëpunim me ato shqiptare drejtohej nga 3 shqiptarë nga Durrësi, Braniol Liço alias Branjol Liço alias Braniol Aga, Gernard Beu alias Gernard Liço alias Gernard Ago dhe Emirjan Beu. Ata drejtonin dhe organizonin trafikun ndërkombëtar të drogës. Nga hetimi i nisur që në vitin 2017 mes autoriteteve italiane dhe shqiptare për çmontimin e bandës italo-shqiptare, u sekuestruan 5 milionë euro dhe sasi të mëdha droge, megaoperacioni i zhvilluar në koordinim me EUROJUST solli 43 urdhër-arreste në të dyja vendet. 

1 MUAJ ME PARE

"S'ka lëvizje lart"/ Grupi i trafikantëve flasin për 'qetësinë' në Spanjë, përgjimet: Ai i Pukës tha se është 5 llojësh

Trafik droge Shqipëri-Itali/ GJKKO lë në burg 14 të
Karabinierët

TIRANË- Të tjera ërgjime kanë dalë mes shqiptarëve, pjesë e grupit të trafikantëve Shqipëri-Itali që u vunë në pranga. Në njhë prej bisedave, ata flasin dhe për tregun e trafikut të drogës në Spanjë, që e konsiderojnë pa 'lëvizje' dhe pak 'lëmsh'. Në bisedë del dhe një person që identifikohet si 'ai i Pukës' që jep direktiva për drogën.

Pjesë nga përgjimet: 

Gjergji Luli: Tani nuk keni parë asnjë lëvizje atje lart

Lorenc Arapi: Ku?

Gjergji Luli: Në Spanjë

Lorenc Arapi: Nuk kam parë gjë, edhe atje është bërë lëmsh

Gjergj Luli: Është më shumë rrëmujë atje

Lorenc Arapi: Merre këtë (Ndoshta një telefon) dhe le të dalë një. Le të dalë dikush, ulemi në tavolinë, diskutojnë mirë gjërat dhe thjesht nuk flasim ok?

Gjergji Luli: Nuk është problem...Po Puka çfarë tha?

Lorenc Arapi: Ai i Pukës tha se është 5 llojësh

Gjergj Luli: Ai shoku më tha mos i mbaj këto por…

Banda e trafikut të drogës Itali-Shqipëri u shkatërrua nga megaoperacioni i autoriteteve italiane në bashkëpunim me ato shqiptare drejtohej nga 3 shqiptarë nga Durrësi, Braniol Liço alias Branjol Liço alias Braniol Aga, Gernard Beu alias Gernard Liço alias Gernard Ago dhe Emirjan Beu. Ata drejtonin dhe organizonin trafikun ndërkombëtar të drogës. Nga hetimi i nisur që në vitin 2017 mes autoriteteve italiane dhe shqiptare për çmontimin e bandës italo-shqiptare, u sekuestruan 5 milionë euro dhe sasi të mëdha droge, megaoperacioni i zhvilluar në koordinim me EUROJUST solli 43 urdhër-arreste në të dyja vendet. 

1 MUAJ ME PARE

"Zemra, ke marrë vesh gjë për të"/ Grupi bisedon për të burgosurin: Djalë i mirë, na e ulte, por ra brenda! Ai atje lart tha do e heq qafe

Trafik droge Shqipëri-Itali/ GJKKO lë në burg 14 të
Karabinierë

TIRANË- Alfred Luli është një person, pjesë e grupit të trafikantëve shqiptarë që u shkatërrua një ditë më parë nga drejtësia italiane. Në një bisedë mes të arrestuarve, ai identifikohet si një person i mirë, që bënte dhe 'pazar'. Por, gjithashtu ishte përfshirë në një konflikt, saqë e kishin kërcënuar me jetë përmes një të treti. 

Pjesë nga biseda: 

Rexhep Dallupi: Nuk është ashtu, se ai (Alfred Luli) punonte dhe fitonte…i pëlqente, mori lekë, dmth Noizy (Emirjan Beu) nga (Alfred Luli) dmth ai çuni tjetër (furnizuesi i Noizy-t) ka për të marrë 500-600 mijë euro. Noizy po më thoshte një ditë “u futa në telashe me robin tim (me furnitorin) prej atij (prej Alfred Lulit) dhe ai tha (furnizuesi) që e vret, do e heq qafe tha, por unë nuk ia thash këtë.

Fillojnë të flasin përsëri për Rrustemajn dhe gruan që erdhi të rrinte 2-3 ditë me të. Pastaj flasin për Ervinin  duke thënë se është një djalë modest dhe me këmbë në tokë, ndryshe nga buzëviçi, dhëndri i Noizyt, që shet mend dhe si i tillë mbylli punën.

Enkeleda Bakalli: Po për atë zemra ke marrë vesh gjë? (Për Alfred Lulin)

Rexhep Dallupi: Jo nuk kam takuar asnjë, kë të takoja?

Enkeleda Bakalli: Më vjen keq për atë (Luli Alfred) është djalë i mirë, na e ulte

Rexhep Dallupi: Po është i mirë, të paktën të takoja vëllain e tij (Gjergji Luli) po nuk i kam numrin e telefonit t’i jepja 500 euro për t’ia çuar atij për ta respektuar.

Banda e trafikut të drogës Itali-Shqipëri u shkatërrua nga megaoperacioni i autoriteteve italiane në bashkëpunim me ato shqiptare drejtohej nga 3 shqiptarë nga Durrësi, Braniol Liço alias Branjol Liço alias Braniol Aga, Gernard Beu alias Gernard Liço alias Gernard Ago dhe Emirjan Beu. Ata drejtonin dhe organizonin trafikun ndërkombëtar të drogës. Nga hetimi i nisur që në vitin 2017 mes autoriteteve italiane dhe shqiptare për çmontimin e bandës italo-shqiptare, u sekuestruan 5 milionë euro dhe sasi të mëdha droge, megaoperacioni i zhvilluar në koordinim me EUROJUST solli 43 urdhër-arreste në të dyja vendet. 

1 MUAJ ME PARE

‘Të zinjtë’, si e quanin trafikantët policinë! Përgjimet: Ky Miri nuk ruhet fare, del me femra me gjëra! Unë në makinë si qen

Trafik droge Shqipëri-Itali/ GJKKO lë në burg 14 të
Karabinierët

TIRANË- Efektivë e policisë identifikohen si të zinjtë në bisedat mes të arrestuarve si pjesë e grupit të trafikantëve në Itali. Në përgjime është regjistruar një episod që tregon frikën nga efektivët e policisë. Aty përmendet dhe një prej djemve që ka shkuar të argëtohet.

Pjesë nga përgjimet:

Lorenc Arapi: i pashë në këtë rrethrrotullimin këtu, kur erdhëm këtu. Ne shkuam pas tij. Unë e ndoqa atë…

Gjergji Luli: Ku shkuan?

Lorenc Arapi: Ikën. Ky Miri nuk ruhet fare?

Gjergji Luli: Fare Ne u ‘dogjëm’ me këtë gjë. Ose do të mësojmë nga kjo, ose do të shkojmë në djall.

Lorenc Arapi: E pakuptueshme një makinë përpara dhe një mbrapa dhe hajdeni. Ok? Kështu duhet të bëni…deri në Brescia. Sapo kisha ardhur, 100 i sigurt.

Gjergji Luli: Në makinë ju? E vure prapë makinën?

Lorenc Arapi: Kam paguar unazën nga lindja

Gjergji Luli: harroje mos përdor as…për Brescia?

Lorenc Arapi: Po për Brescia-n

Gjergji Luli: Hajde se e shoh unë

Lorenc Arapi: Kam fjetur vetëm një orë..Isha në makinë si qen për të ardhur këtu sepse nuk mund ta bëja ndryshe sepse e kisha mbaruar dhe mund t’i dërgoja dhe lekët direkt. Nuk e dimë se si ta bëj më…dhe atje nga ju…kur do t’ju tregojë ku është dhe unë do të shkoj ta marr.

Gjergj Luli: Po të kishim diçka do na kishin thyer tani.

Lorenc Arapi: Conad është aty, shko, shko. Hyr në conad dhe shko a është brenda. Të fala Mirit (Saimir Pregës). Ai del, ti me femra, gjera…i thashë. Mos i thuaj që të thash.

Lorenc Arapi: Jo jo, nëse jo ja jap (çantën me lekë) djalit.

Banda e trafikut të drogës Itali-Shqipëri u shkatërrua nga megaoperacioni i autoriteteve italiane në bashkëpunim me ato shqiptare drejtohej nga 3 shqiptarë nga Durrësi, Braniol Liço alias Branjol Liço alias Braniol Aga, Gernard Beu alias Gernard Liço alias Gernard Ago dhe Emirjan Beu. Ata drejtonin dhe organizonin trafikun ndërkombëtar të drogës. Nga hetimi i nisur që në vitin 2017 mes autoriteteve italiane dhe shqiptare për çmontimin e bandës italo-shqiptare, u sekuestruan 5 milionë euro dhe sasi të mëdha droge, megaoperacioni i zhvilluar në koordinim me EUROJUST solli 43 urdhër-arreste në të dyja vendet. 

1 MUAJ ME PARE

“Ato bijë k… me BMW”, përgjimet zbardhin bisedat mes anëtarëve të grupit kriminal, porosia: Mbani sytë hapur djema, kujdes

Trafik droge Shqipëri-Itali/ GJKKO lë në burg 14 të
Karabinierët

TIRANË- Një bisedë e përgjuar nga autoritetet italiane, e zhvilluar mes trafikantëve të arrestuar shqiptarë, tregon frikën e tyre ndaj efektivëve të policisë. Në një prej bisedave, ata shprehet se efektivë janë 'bij k...'. Të arrestuarit pyesin njëri-tjetrin për rrugën e itinerarin që duhet të ndjekin, në mënyrë që të shmangin kontrollin nga karabinierët.

Pjesë nga përgjimet: 

Lorenc Arapi: Pashë na dy djem, mbeta i habitur se i pashë këtu. Unë sapo kam ardhur. Unë kam ardhur tani, kam fjetur vetëm një orë që nga mbrëmja. E pashë nga cepi i pasqyrës. E pashë përsëri, mbeta i habitur. Në fakt mora rrugën nga pas. Sido që të jetë, mos më lër jashtë makinës. Unë shkoj në këmbë. Më ler më larg në anën e frutave. Në rregull? Ti shko merr rrugën përtej

Gjergji Luli: Apo do të të lë në Urgano?

Lorenc Arapi: Po më ler në Urgnano. Më lanë përshtypje ato bij k…. me një BMW të zezë 320

Gjergji Luli: Ndaj më dëgjo tani…dua të të lë një detyrë se nuk të flas me Mirin (Saimir Prengën) e di?

Gjergji Luli: Ktë shok e kemi. se ka një shok këtu me ne…ka ardhur për qejf…ti e di festat, etj…e hyr e di e di ti më…

Lorenc Arapi: po po

Gjergji Luli: Duhet t’i thuash ‘Miri rri në shtëpi’

Lorenc Arapi: I shkruaj

Gjergji Luli: Shkruaj ja lë si detyrë se e di si jam unë ta tregova. Unë rri në shtëpi gjithë ditën

Lorenc Arapi: Shiko mbrapa aman

Gjergji Luli: Po shkoj, mos ki merak (Arapi i tregon rrugën, vazhdojnë të flasin për cigaret deri në orën 14:50)

Lorenc Arapi: Mbani sytë hapur, ju them sinqerisht! Kini kujdes djema!

Banda e trafikut të drogës Itali-Shqipëri u shkatërrua nga megaoperacioni i autoriteteve italiane në bashkëpunim me ato shqiptare drejtohej nga 3 shqiptarë nga Durrësi, Braniol Liço alias Branjol Liço alias Braniol Aga, Gernard Beu alias Gernard Liço alias Gernard Ago dhe Emirjan Beu. Ata drejtonin dhe organizonin trafikun ndërkombëtar të drogës. Nga hetimi i nisur që në vitin 2017 mes autoriteteve italiane dhe shqiptare për çmontimin e bandës italo-shqiptare, u sekuestruan 5 milionë euro dhe sasi të mëdha droge, megaoperacioni i zhvilluar në koordinim me EUROJUST solli 43 urdhër-arreste në të dyja vendet. 

1 MUAJ ME PARE

"E përplasi treni"/ Dalin të tjera PËRGJIME, Florida Beu dha lajmin për vdekjen e 'spaçatorit': Fluturoi malli me lekët

Trafik droge Shqipëri-Itali/ GJKKO lë në burg 14 të
Karabinierët

TIRANË- Një prej shpërndarësve të drogës kishte ndërruar jetë dhe kjo gjë bëri që trafikantët shqiptarë të humbisnin një pjesë të drogës dhe 15 apo 20 mijë euro. Në një përgjim të regjistruar nga autoritetet italiane, i aksidentuari për vdekje, pasi ishte përplasur nga treni ishte një maroken dhe identifikohet si 'zezaku'. 

Pjesë nga biseda: 

Biseda e datës 24 shkurt 2020:

BEU Florida: A ju thashë se zezaku i vogël të cilit Gerti (Gernard ed) i dha mallin (drogën) u godit nga një tren?

BEU Emirjan: Si u godit nga trent?

BEU Florida: Ai u godit nga treni.

BEU Emirjan: A ka vdekur?

BEU Florida: Paratë kanë fluturuar, Ka vdekur

BEU Emirjan: Sa i kishte borxh?

BEU Florida: Rreth pesëmbëdhjetë ose njezet (mije).

BEU Emirjan: (qesh) Dreqi e mori, nje 40-vjecar që e godet treni atje. Kush ju tha se u godit nga treni?

BEU Florida: E dhane lajmin dhe më tha edhe vellai i tij. Tha: “Ai që i ke dhënë mallin, e ka goditur treni dhe nuk e di ku i ka fshehur gjërat dhe paratë”.

Ai i tha Gertit “nëse do që të punojme bashkë, më jep me shume gjera dhe le te fillojme te punojme” Fakti është se Gertit (Gernard AGO) i ka mbaruar malli. Kjo ishte e copa fundit dhe pastaj ai ia jepte kosovarit dhe kosovari (nga ana e tij) do t’i jepte paratë. Tani edhe malli edhe paratë kane fluturuar. Dhe tani është aty për të mos bërë gjë

BEU Emirjan: Kur e kane goditur?

BEU Florida: Ditën që shkova, unë dhe Gerti, e kanë transmetuar edhe ne lajme. E kanë goditur të dielën the Gerti i ka dhënë mallin të shtunën.

Banda e trafikut të drogës Itali-Shqipëri u shkatërrua nga megaoperacioni i autoriteteve italiane në bashkëpunim me ato shqiptare drejtohej nga 3 shqiptarë nga Durrësi, Braniol Liço alias Branjol Liço alias Braniol Aga, Gernard Beu alias Gernard Liço alias Gernard Ago dhe Emirjan Beu. Ata drejtonin dhe organizonin trafikun ndërkombëtar të drogës. Nga hetimi i nisur që në vitin 2017 mes autoriteteve italiane dhe shqiptare për çmontimin e bandës italo-shqiptare, u sekuestruan 5 milionë euro dhe sasi të mëdha droge, megaoperacioni i zhvilluar në koordinim me EUROJUST solli 43 urdhër-arreste në të dyja vendet. 

1 MUAJ ME PARE

“Sa kohë ju ka lënë “brumi”?/ Pjesë nga përgjimet e bandës shqiptare të trafikut të drogës

Trafik droge Shqipëri-Itali/ GJKKO lë në burg 14 të
Foto ilustruese

TIRANË- Në dosjen hetimore  për bandën shqiptare të trafikut të drogës nga Shqipëria në Itali, mes dy personave, njëra prej tyre është një femër për të cilën GJKKO ka kërkuar arrest shtëpie. Në këtë përgjim shihet se si ata komunikojnë për drogën me kode, ku ndër të tjera thonë” Sa kohe ju ka lene “brumi”?, “me 36! (mije euro)”. Ndërsa në një komunikim, përmendet dhe ‘Noizy’ si kod.

PËRGJIMET:

B.E: ne rregull, por edhe ai eshte budalla… (Noisy)

B.E: ne rregull eshte ai por Jani pse nuk shkoi ta takonte atje,

D.R:  se ai ben cfare te doje gfare t’i them une Jani tashme i ka shkruar dhe me ka percjelie mesazhet “vella… “prit sa t’i kem ketu (mesazhet.) “vella, ata atje nuk jane marre vesh ku je keshtu qe te takohemi pak?

B.E: nese po ai do te kishte folur

D.R:  at (perpara) i tha “kur te vij ne Durres do te te shkruaj”.

B.E: ndoshta jane vajzat ne shtepi

B.E: Une shoh ata femije atje, ndoshta edhe te mite jane atje.

D.R:  (lexon sms) “vlla nuk rane dakort per ate, kur te kesh kohe mund te vish te me takosh ose do vij ne shtepi per momentin” Ok, sapo te vij ne Durres i shkruaj “Shiko ku jam (mesazhet mes D.R: Arjanit dhe A.Gernardit) Ka pasur marreveshje te tjera.

B.E: Kjo! Sa kohe ju ka lene “brumi”?

D.R:  ne fillim e mora me 32, me ngriti nje pike 33…tani eshte 3 mije euro me shume, kupton?

B.E: cfare po thua. Ti me 36 e merr prej tij tek ky

D.R:  Eri me tha me 40 (mije euro per kilogram) 50 100 (501 100 gram). Eri eshte 4 pike me lart

B.E: E kuptoj, por eshte 50 (gram, ed) por nese merr gjysmen (kilogram)

1 MUAJ ME PARE

Kush ishte ‘Thiu’? Fletorja e Alfred Lulit zbulon një tjetër klient droge, bleu 560 mijë euro kokainë dhe kanabis

Trafik droge Shqipëri-Itali/ GJKKO lë në burg 14 të

TIRANË- Samir Prenga është një prej 21 personave që GJKKO ka dhënë masë sigurie për trafik drogë. Ai është identifikuar nga SPAK nga fletoret e sekuestruara në banesën e Alfred Lulit si klienti me emrin “Thiu”.

Në dosje thuhet se ‘Thiu’ ka blerë nga Alfred Luli dhe Gjergji Luli 3 kg kokainë, 49 kg cannabis sativa dhe 62 kg hashash, kundrejt një pagese prej rreth 560,000 euro. Sipas dosjes, kjo veprimtari është kryer nga janari I 2016 deri në shkurt të 2017 Nga verifikimi i telefonit të, Alfred Luli, nga ekzaminimi i bisedave me aplikacionin Ëhtasup, u be e mundur identifikimi i personit me pseudonimin “Thiu”, i quajtur edhe me emrin “Miri”, me emrin Saimir Prenga.

Alfred Luli ne bisedat e shkëmbyera me Gjergji Luli i referohen mbërritjes ne aeroport te bashkëshortes se Alfred Lulit (Matilda Luli) dhe bashkëshortës së Saimir Prengës, te cilin fillimisht e quaine me emrin “Thiu” dhe te nesërmen me emrin “Miri”. Nga vezhgimet e kryera më pas, u konfirmuan mberritjen né aeroport të shteasve Matilda Luli dhe Larisa Prenga, bashkëshortja e shtetasit Saimir Prenga.

PËRGJIMET:

Denis SHEHU: E lene pas… Fillimisht te dy flasin per nje fare Xhuliano ge e ka Ilastuar shume dhe qe fillon ta bezdis per problemin me te vogel.

Ata vazhdojne të flasin per ndeshjet e futbollit qe organizone me djemte. Me pas filloine te flasin per faktin se Lulit nuk i pelqen te shkoje ne disko ne Itali, por ne Tirane, diskutojne per klubet ge hapen e mbyllen dhe problemet e tyre.

Denis SHEHU: dhe Gergii por i dinit rruget ketu apo i mesuat tani?

LULI Gjergji: I kam njohur.. i kam njohur

PRENGA Saimir: ge kur ishte ketu me ..

LULI Gjergji: kur Fredi (Alfred LULI) ishte ketu, ne ishim ketu …

SHEHU Denis: Ju ndoshta keni gene ketu duke zevendesuar vete Fredin?

1 MUAJ ME PARE

Trafiku i drogës Shqipëri-Itali, përfundon seanca në GJKKO, konfirmohen masat e sigurisë për 15 të arrestuarit

Trafik droge Shqipëri-Itali/ GJKKO lë në burg 14 të

TIRANË- GJKKO ka konfirmuar ditën e sotme masat e sigurisë për 15 të arrestuarit në kuadër të operacionit për shkatërrimin e grupit kriminal të trafikut të drogës Shqipëri Itali. Janë konfirmuar 14 masa ‘arrest me burg’ dhe 1 masë ‘arrest shtëpie’. Ndërkohë që kanë qenë 21 urdhrat e arrestit por 6 persona janë ende në kërkim.

Banda e trafikut të drogës Itali-Shqipëri u shkatërrua nga megaoperacioni i autoriteteve italiane në bashkëpunim me ato shqiptare drejtohej nga 3 shqiptarë nga Durrësi, Braniol Liço alias Branjol Liço alias Braniol Aga, Gernard Beu alias Gernard Liço alias Gernard Ago dhe Emirjan Beu. Ata drejtonin dhe organizonin trafikun ndërkombëtar të drogës. Nga hetimi i nisur që në vitin 2017 mes autoriteteve italiane dhe shqiptare për çmontimin e bandës italo-shqiptare, u sekuestruan 5 milionë euro dhe sasi të mëdha droge, megaoperacioni i zhvilluar në koordinim me EUROJUST solli 43 urdhër-arreste në të dyja vendet. 

1 MUAJ ME PARE

“Thiu”, “Noizy” dhe “Miri”, si identifikohej banda e drogës Shqipëri-Itali

Trafik droge Shqipëri-Itali/ GJKKO lë në burg 14 të
Pergjimet

TIRANË- Grupi i trafikut të drogës mes Shqipërisë dhe Italisë pothuajse në çdo gjë ka përdorur simbole dhe pseudonime për të komunikuar rreth veprimtarisë së tyre. Ata përdornin pseudonime për klientët e tyre, ku bien në sy fjalët “Thiu” dhe “ Noizy”. 

Samir Prenga, i identifikuar në fletoret e sekuestruara në banesë (Alfred Luli si klienti me emrin “Thiu”), ka blerë nga Alfred Luli dhe Gjergii Luli në mënyrë te paligjshme 3 kg kokainë, 49 kg cannabis sativa dhe 62 kg hashash, kundrejt një pagese prej rreth 560,000 euro. Sipas dosjes, kjo veprimtari është kryer nga janari i 2016 deri në shkurt të 2017.

Pseudonimin “Miri”, e kishte Saimir Prenga. Ndërsa drejtuesi i grupit kriminal, Emirjan Beu e kishte pseudonimin ‘Noizy’.

PËRGJIMET:

Enkeleda BAKALLI: dhe ketij (DALLUPI Rexhep), i ka ardhur (droga).. inc apo nuk e di?

Enver BAKALLI: deri paradreke isha me ate, ne njembedhjete e ca u kthyem ne shtepi…

Enkeleda BAKALLI: ata cunat nuk vijne (dmth njerzit e Noizy 1) Lere cfare thote ky. (Rexhep

Enver BAKALLI: ne ishim ulur ne park…

Enkeleda BAKALLI: nuk vijne se nuk ka leket… Lere cfare thote ky.. ata ja kane thene, ai (DALLUPI Rexhep) ka shkuar atje tre here dhe i kane thene “nuk ta japim pa leke”

Enver BAKALLI: Sa mije euro, nuk doshin 5 mije euro?

Enkeleda BAKALLI: jo, ata duan shume. duan 40 mije ose… 38 (mije euro) .. i kane thene

“‘nuk te japim me pa leke”. ata per te mos i thene jo Janit (Arjan DALL UPI) se jane miq te Janit e bejne me prit… per Lotin.

Enver BAKALLI: duan leket ne dore, kush e merr me leke ne dore? Ata jane rob qe genjejne dhe mik e kane…..ata vetem te vjedhin apo te vrasin ndonje per t’ia cuar atij … Keshtu behet- biznesi “nuk te jap mall as nuk me jep leket”…

Enkeleda BAKALLI: po keshtu… nuk e di…

Enver BAKALLI: deri dje ja jepte…

Enkeleda BAKALLI: deri dje ia jepte tjetri (Alfred LULI). jo ky… qe kur ka ardhur ky, pasi arrestuan ate tjetrin, ka pas probleme (per leket)… tejtri i linte, nuk i bente naze. Ai qe u arrestua (Alfred LULI). Ai ishte shume korret

Enver BAKALLI: prandaj po fiton shume ky (ironike).. ky punon se ja japin, e shet dhe e xhiron..

Enkeleda BAKALLI: varet si jane gjerat.

Enver BAKALLI : ai eshte barbon….. he nga e pi vete … (shan)…

Enkeleda BAKALLI: kur ky filloi t’i thoshte … dhe ai i tha “mik, ti me njeh mua apo ate tjetrin?”.. (dmth ke te besh me mua apo me tjetrin?)

Enver BAKALLI: Si me njeh mua apo ate tjetrin? Pse i thua nje gje tjetrit dhe gje tjeter mua? Atehere Eri (Rexhep DALLUPI) duhet te flase me të dy dhe t’i thote “po ju po talleni me mua? “Leket i more, cfare dreqin do?.

Enkeleda BAKALLI: ky ben gabim qe ben loje si grate. Keshtu tha ai ‘e keshtu tha ai tjetri…ai ia preu shkurt, i tha “nese do ta marresh nga une, ok. Te bezdis? Jo. Ta kam ulur?Po. Jo po ai me tha çmim me te larte… Po ti e shef cfare te jap une? Lere fare thote ai. Nëse e do, mire. Nëse nuk e do, ik” tha..

Enver BAKALLI: Si? Ky e jep me lire dhe ai e merr me shtrenjte? Lere Leda. Cfare po thua?

Enkeleda BAKALLI: ky qe eshte ne burg (Alfred LULI) ja ka dhene nga e vetja dhe jo nga ne.

Banda e trafikut të drogës Itali-Shqipëri u shkatërrua nga megaoperacioni i autoriteteve italiane në bashkëpunim me ato shqiptare drejtohej nga 3 shqiptarë nga Durrësi, Braniol Liço alias Branjol Liço alias Braniol Aga, Gernard Beu alias Gernard Liço alias Gernard Ago dhe Emirjan Beu. Ata drejtonin dhe organizonin trafikun ndërkombëtar të drogës. Nga hetimi i nisur që në vitin 2017 mes autoriteteve italiane dhe shqiptare për çmontimin e bandës italo-shqiptare, u sekuestruan 5 milionë euro dhe sasi të mëdha droge, megaoperacioni i zhvilluar në koordinim me EUROJUST solli 43 urdhër-arreste në të dyja vendet. 

1 MUAJ ME PARE

Trafik droge Shqipëri-Itali, përgjimet e bandës shqiptare: Jepi ‘Noizyt’ 600 mijë euro

Trafik droge Shqipëri-Itali/ GJKKO lë në burg 14 të
Droga

TIRANË- Guardia di Finanza në bashkëpunim me SPAK, Europol dhe Eurojust finalizuan më datë 26 janar një megaoperacioni, që çoi goditjen e një bande kriminale shqiptaro-italiane që kishte tregtuar një sasie prej më shumë se 120 kilogram kokainë, 15 kilogramë heroinë, si dhe 129 kilogramë marijuanë e 92 kilogramë hashash, nga Shqipëria drejt vendeve të tjera të BE-së. Në dosje, një prej krerëve të bandës, përkatësisht Emirjan Beu e kishte pseudonimin Noizy për shkak të ngjashmërisë fizike me këngëtarin Rigels Rajkun. 

Përgjimet:

Enkeleda BAKALLI: dhe ketij (DALLUPI Rexhep), i ka ardhur (droga).. inc apo nuk e di?

Enver BAKALL.I: deri paradreke isha me ate, ne njembedhjete e ca u kthyem ne shtepi…

Enkeleda BAKALLI: ata cunat nuk vijne (dmth njerzit e Noizy 1) Lere cfare thote ky.

(Rexhep DALLUPI): Ata mik vijne.

Enver BAKALLI: ne ishim ulur ne park…

Enkeleda BAKALLI: nuk vijne se nuk ka leket… Lere cfare thote ky.. ata ja kane thene, ai (DALLUPI Rexhep) ka shkar atje tre here dhe i kane thene “nuk ta japim pa leke.

Enver BAKALLI: Sa mije euro, nuk doshin 5 mije euro?

Enkeleda BAKALLI: jo, ata duan shume. duan 40 mije ose… 38 (mije euro) .. i kane then ‘nuk te japim me pa leke”. ata per te mos i thene jo Janit (Arjan DALL UPI) se jane mig te Janit e bejne me prit… per Lotin.

Enver BAKALLI: duan leket ne dore, kush e merr me leke ne dore? Ata jane rob ge genjejne dhe mike kane…..ata vetem te vjedhin apo te vrasin ndonje per t’ia cuar atij … Keshtu behet– biznesi “nuk te jap mall nas muk me jep leket”…

Enkeleda BAKALLI: po keshtu… nuke di…

Enver BAKALLI: deri dje ja jepte…

Enkeleda BAKALLI: deri dje ia jepte tjetri (Alfred LULI). jo ky… ge kur ka ardhur ky, pasi arrestuan ate tjeirin, ka pas probleme (per leket)… tetri in linte, nuk i bente naze. Ai ge u arrestua (Alfred LULI). Ai ishte shume korret the shume…

Enver BAKALLI: prandaj po fiton shume ky (ironike).. ky punon se ja japin, e shet dhe e xhiron..

Enkeleda BAKALLI: varet si jane gerat.

BAKALLI Enver: ai eshte barbon….. he ngs e pi vete … (shan)…

Enkeleda BAKALLI: kur ky filloi t’i thoshte … dhe ai i tha “mik, ti me njeh mua apo ate tjetrin?”.. (dmth ke te besh me mua apo me tjetrin?)

Enver BAKALLI: Si me njeh mua apo ale tjetrin? Pse i thua nje gje tjetrit dhe gje tjeter mua? Atehere Eri (Rexhep DALLUPI) duhet te flase me te dy dhe t’i thote “po ju po talleni me mua? “Leket i more, cfare dregin do?.

Enkeleda BAKALLI: ky ben gabim ge ben loge si grate. Keshtu tha ai ‘e keshtu tha ai tjetri…ai ia preu shkurt, i tha “nese do ta marresh nga une, ok. Te bezdis? Jo. Ta kam ulur?Po. Jo po ai me tha cmim me te larte… Po ti e shef cfare te jap une? Lere fare thote ai. Nas e do, mire. Nas nuke do, ik” tha..

Enver BAKALLI: Si? Ky e jep me lire dhe ai e merr me shtrenjte? Lere Leda. Cfare po thua?

Enkeleda BAKALLI: ky qe eshte ne burg (Alfred LULI) ja ka dhene nga e vetja

Banda e trafikut të drogës Itali-Shqipëri u shkatërrua nga megaoperacioni i autoriteteve italiane në bashkëpunim me ato shqiptare drejtohej nga 3 shqiptarë nga Durrësi, Braniol Liço alias Branjol Liço alias Braniol Aga, Gernard Beu alias Gernard Liço alias Gernard Ago dhe Emirjan Beu. Ata drejtonin dhe organizonin trafikun ndërkombëtar të drogës. Nga hetimi i nisur që në vitin 2017 mes autoriteteve italiane dhe shqiptare për çmontimin e bandës italo-shqiptare, u sekuestruan 5 milionë euro dhe sasi të mëdha droge, megaoperacioni i zhvilluar në koordinim me EUROJUST solli 43 urdhër-arreste në të dyja vendet. 

1 MUAJ ME PARE

Trafiku i drogës Itali-Shqipëri/ Zbardhen PËRGJIMET e grupit: Nesër e ke aty, me qetësi dhe dashuri

Trafik droge Shqipëri-Itali/ GJKKO lë në burg 14 të
Arrestim

TIRANË- Në dosjen hetimore të megaoperacionit të zhvilluar mes autoriteteve shqiptare dhe italiane në bashkëpunim me EUROJUST, janë zbardhur përgjimet e kryera mes anëtarëve të grupit kriminal në trafikun e drogës. Në dosje thuhet se një prej anëtarëve të grupit kriminal, Gjergji Luli rinis aktivitetin e trafikimit të lëndëve narkotike, pasi e kishte pezulluar përkohësisht për shkak të arrestimit të arrestimit Alfred Luli.

Në përgjimet e kryera në automjetin tip Hunday, me targë, FB 153LR në përdorim të Gjergii Luli dhe bashkëpunëtorit të tij Saimir Prenga, u bë e mundur që të zbulohej identieti i një furnizuesi të lëndës narkotike kanabis sativa i treguar me shkronjën L I identifikuar më pas si Lorenc Arapi. Në këtë bisedë Loren Arapi garantonte mbëritjen e ngarkesës brenda dy ditësh duke u shprehur se: “. Nesër e ke aty (kamionistin) nëser në mbrëmje ose pasnesër në mëngjes, me qetësi dhe dashuri…”

Biseda e datës 12.01.2018 ne oren 14:47 e zhvilluar ne bordin e automjetit Hyundai:

ARAPI Lorenc: Shko! Fajin e kane kartat e kreditit.
LULI Gergji: Por ne nuk e perdorim ate karte krediti.
ARAPI Lorenc: E perdor.
LULI Gjergji: Po pse e perdorni? Njeri i parave.
ARAPI Lorenc: Shko, shko!
LULI Giergit: Ku?
ARAPI Lorenc: Urgnano (komuna e rezidences se motres se Lorenci)
LULI Gjergji: Cfare pe?
ARAPI Lorenc: Pashe nja dy djem, mbeta i habitur se i pashe ketu. Une sapo kam ardhur.
Une kam ardhur tani, kam fjetur vetem nje ore qe nga mbreme. E pashe nga cepi i pasqyres. I pashe perseri, mbeta i habitur. Ne fakt e mora rrugen nga pas. Sido qe te jete, mos me ler jashte makines. Une shkoj ne kembe. Me ler me larg, ne anen e frutave. Ne rregull? ti shko merr rrugen pertej..
LULI Gjergji: Apo do te te le ne Urgano?
ARAPI Lorenc: Po, me ler ne Urgnano. Me lane pershtype ato bij k.., me nje BMË te zeze, 320.
LULI Gjergit: Ndaj me degjo tani… dua te te le nje detyre se nuk mund te flas me Mirin (Saimir PRENGA), e di?
.. Sepse Miri nuk po tregon fare vemendje. Une nuk jam nje idiot qe rri ne shtepi. Une jam nje djale i ri dhe jam gjithmone i mbyllur ne dhomen time … I bejme mireseardhjen, e marrim me vete. Duhet t’i thuash te mos perzihet me te tjeret. Nuk kam cfare t’i them sepse duket se po i thote me qellim.
ARAPI Lorenc: si si??
LULI Gergji: Keto shoke kemi.. se ka nje shok ketu me ne … ka ardhur per qef (viaggio di piacere)… ti e di festa etj… e hyr dil e di ti me…
ARAPI Lorenc: po po
LULI Gjergji: duhet t’i thuash “Miri rri ne shtepi”.
ARAPI Lorenc: I shkruaj
LULI Gjergji: Shkruaji ja le si detyre se e di si jam une te tregova.. une rri ne shtepi githe diten.
ARAPI Lorenc: Shiko mrapa aman
ARAPI Lorenc: Mbani syte hapur! Ju them sinqerisht! Kini kujdes djema!

1 MUAJ ME PARE

Trafiku i drogës/ “Mushka, çokollata dhe pako”, trafikantët flisnin me KODE dhe SIMBOLE, “A” ishte marijuana nga Shqipëria

Trafik droge Shqipëri-Itali/ GJKKO lë në burg 14 të
Banda

TIRANË- Mediat kanë siguruar dosjen hetimore të megaoperacionit të zhvilluar mes autoriteteve shqiptare dhe italiane, ku u lëshuan 43 urdhër arreste, ndërsa grupi drejtohej nga tre shqiptarë.

DOSJA HETIMORE:

Nga analizimi i fletoreve dhe llogarive të kryera si dhe nga veprimet e tjera hetimore është bërë e mundur që të përcaktohet se periudha 07/ 03.2016 deri në 24.01 2017 (dita e sekuestrimit të sasisë prej 2 kg) shtetasve Renato Zefi dhe Gjergj Zefi iu është dorëzuar nga Alfred Luliu dhe Gjergj Luli në total prej 12 kg lëndë narkotike e llojit kokainë, që I korrespondon një vlere monetare prej mbi 200 mijë euro.

Nga veprimet hetimore të kryer është bërë e mundu që të provohet se Alfred Luli dhe Gjergji Luliu kanë importua në mënyrë të paligjshme sasinë  e lëndës narkotike prej 28 kilogramë kokainë, 153 kg kanabis sativa dhe 40 kilogramë hashash kundrejt një vlere prej 960 mijë euro, sipas shumave , shifrave dhe llojeve të drogës të marra nga fletoret me shkrim dore të sekuestruara në banesën e Alfred Luli. Këto fakte kanë ndodhur në provincën e Bergamos, në periudhën korrik 2015-maj 2016.

NJë pjesë e sasisë së lëndës narkotike është shitur për llogari të vëllezërve Luli nga shtetasi Lorenc Arapi në provincën e Bergamos, I cili dyshohet se ka shitur rreth 100 kg canabis sativa (të paguara me dy këste prej 80 000 euro më datë 01.10.2015 dhe 23.10.2015), si dhe e12 kilogramë canabis sativa të tjera, të sekuestruara  në datën 15/01.2018 shoferit Milan Ristic.

Po kështu, Gjergji Luli në bashkëpunim me Saimir Prenga kanë importuar në mënyrë të paligjshme sasinë e lëndës narkotike prej 67 kg Kannabis sativa, në tre episode: 1: 40 kilogramë para datës 08.12.2017 me vlerë 70 500 euro2: 12 kg  me datë 16.12 2017 3: 15 kg me datë 01.07.2018

Nga përgjimet telefonike të kryera për Alfred Lulin dhe vëzhgimet e kryera, është bërë e mundur që të provohet se Alfred Luli në datat 8  dhe 12 mars kishte bërë takime për shtijen e lëndëve narkotike në favor të Saimir Prenga dhe Eexhep Dallupi.

Por çfarë kodesh përdorte grupi i strukturuar i trafikut të drogës ?

Në dosje, simboli “S” tregon lëndën narkotike të llojit marijuanë me origjinë nga Spanja.

Simboli “A”  tregon lëndën narkotike të llpji marijuanë nga Shqipëria

Simboli “H” tregon substancën narkotike të llojit kokainë

Fjala “Pako” përdoret për të treguar 1 kilogram, fjala tym dhe çokollate tregon substancën narkotike  të llojit hashash

Fjala “Pako” përdoret për të treguat 1 kilogramë

Fjala “lekë”  monedhë shqiptare, përdoret për të treguar monedhën në euro.

Fjala “Mushka” përdorej për të treguar e ”Korrierin” i ngarkuar me transportin e drogës dhe e parave.

SHQIPTARËT E HETUAR

Braniol Liço,

Gernard Beu,

Emirjan Beu,

Dorian Beu,

Syrjan Tola,

Igli Lala,

Ramazan Grada,

Florid Vukaj,

Gjergj Zefi,

Renato Zefi,

Rexhep Dallupi,

Alfred Luli,

Gjergji Luli,

Saimir Prenga,

Lorik Prengaj,

Francesco Çeçi,

Ilir Duro,

Lulzim Selimi,

Dhimitër Nina,

Eledjo Dedej,

Enkeleda Bakalli,

Banda e trafikut të drogës Itali-Shqipëri u shkatërrua nga megaoperacioni i autoriteteve italiane në bashkëpunim me ato shqiptare drejtohej nga 3 shqiptarë nga Durrësi, Braniol Liço alias Branjol Liço alias Braniol Aga, Gernard Beu alias Gernard Liço alias Gernard Ago dhe Emirjan Beu. Ata drejtonin dhe organizonin trafikun ndërkombëtar të drogës. Nga hetimi i nisur që në vitin 2017 mes autoriteteve italiane dhe shqiptare për çmontimin e bandës italo-shqiptare, u sekuestruan 5 milionë euro dhe sasi të mëdha droge, megaoperacioni i zhvilluar në koordinim me EUROJUST solli 43 urdhër-arreste në të dyja vendet. 

operacioni antidroge ne itali

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it