LIVE UPDATES
Aktualitet

Shpërndanin drogë dhe gjatë karantinës, shkatërrohet banda italo-shqiptare në Romë

Por, mëngjesin e sotëm, efektivët e policisë, pas një hetimi të hollësishëm, identifikuan shpërndarësit e drogës, gjithsej 8, dhe i arrestuan (4 në burg, 4 në arrest shtëpie). Të gjithë, përfshirë italianë dhe shqiptarë, dyshohen rëndë për pozita të ndryshme të trafikut të lëndëve narkotike si kokainë, hashash dhe marihuanë.

22 Shtator 2022, 11:11 Nga d.a.
Shpërndanin drogë dhe gjatë karantinës, shkatërrohet
droga e kapur

ITALI- Ata shisnin drogë, përfshirë hashash, kokainë, marihuanë edhe gjatë karantinës kur e gjithë Italia kishte ulur grilat dhe njerëzit ishin në shtëpi. Bëhet fjalë për një bandë italo-shqiptare, e cila vijonte e qetë "punën" e shpërndarjes gjatë karantinës ndonjëherë edhe duke u shtirur si delivery restorantesh.

Por sipas mediave italiane, ata nuk kanë dorëzuar ushqime në shtëpi, kanë fshehur lëndën narkotike në çantat e shpinës duke i shpërndarë në destinacionet e caktuara. Por, mëngjesin e sotëm, efektivët e policisë, pas një hetimi të hollësishëm, identifikuan shpërndarësit e drogës, gjithsej 8, dhe i arrestuan (4 në burg, 4 në arrest shtëpie). Të gjithë, përfshirë italianë dhe shqiptarë, dyshohen rëndë për pozita të ndryshme të trafikut të lëndëve narkotike si kokainë, hashash dhe marihuanë.

Hetimet nisën me monitorimin e vazhdueshëm të shesheve tregtare të kryeqytetit, veçanërisht në zonat Alessandrino - Togliatti. Dhe agjentët mundën të verifikonin se disa furnizoheshin nga një grup shtetasish shqiptarë, të cilët vepronin në zonën e Montespaccato-s. Disa shtytës në fakt, kishin pretenduar se ishin delivery, ata kishin pajisur skuterët dhe kështu kishin anashkaluar kufizimet në udhëtim. 

Grupi kriminal shqiptar ishte i strukturuar mirë, sipas rregullave të organizatës klasike kriminale që synonte trafikun e drogës. Dhe kështu mundi të importonte sasi të mëdha droge, për t'u rishitur në sasi më të vogla, deri në shitje me pakicë në rrugë.

Në një ndarje në karrocën e një makine, agjentët gjetën dy mbështjellës të punuar me shirit parcelash kafe, brenda të cilave kishte kokainë. Në dy raste të veçanta, gjatë hetimeve, është sekuestruar totale kg 3.5 lëndë narkotike e llojit kokainë. Por janë kryer edhe disa sekuestrime të sasive të vogla të drogës si marihuanë dhe kokainë.

Si të mos mjaftonte kjo, u përgjua një paketë postare, drejtuar një të arrestuari, me veshje personale, mes të cilave edhe një rrobabanjo, në qepje kishin fshehur copa hashash. Tani është zbuluar banda italo-shqiptare. Dhe planet e tyre u prishën sepse katër janë në burg, të tjerët në arrest shtëpie. 

policia italiane shkatërrohet banda italo-shqiptare

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN