LIVE UPDATES
Aktualitet

"Lena ishte masakruar", efektivi jep detaje nga atentati në Vlorë: Killerat në treg s'i pengon as blindi

E njëjta gjë, nga vrasës profesionistë u përsërit edhe në episodin e 24 korrikut, një krim i klasifikuar si mafioz dhe me vrasës të paguar.

20 Gusht 2022, 13:45 Nga DOSJA
"Lena ishte masakruar", efektivi jep detaje nga atentati në
Makina e Shpati Lenës e Hakim Xhezos

VLORË- Nuredin Dumani ka zbuluar vetëm 1% të vrasjeve me pagesë që ndodhin në Shqipëri. Të gjitha vrasjet e kësaj vere të ndodhura në vend dhe që janë të pazbardhura dyshohet se janë kryer nga vrasës me pagesë, gjurmët e të cilëve kanë avulluar si me magji.

Dhe teksa policia tregon se është në krye të detyrës duke shpërndarë njoftime për arrestime të zakonshme, vrasja e Briland Martinaj, Diklent Vataj dhe Besmir Hoxhaj  ka dyshime të forta se u zbatua nga vrasës profesionistë, të egër dhe që qëllojnë me vendosmëri në udhëtim e sipër- thotë një nga kriminalistët e policisë së shtetit.

E njëjta gjë, nga vrasës profesionistë u përsërit edhe në episodin e 24 korrikut, një krim i klasifikuar si mafioz dhe me vrasës të paguar.

Një skenë preçise krimi u përshkrua nga policia për Gazetasi.al vendngjarja ku u vra Klisman Preçi dhe u plagos Ylli Brahimi. Një burim shumë i sigurt pohon për gazetën se objektiv ka qenë i mbijetuari Brahimi që po udhëtonte me makinë të blinduar dhe që sidoqoftë nuk e parandaloi dot rënien në grackën e vrasësve që sakaq po e prisnin me armë kallashnikov.

Ka qenë ora rreth 21:20 minuta kur persona të panjohur kanë qëlluar me armë zjarri në drejtim të shtetasve Ylli Ibrahimi dhe Klisman Preçi.
Ka qenë ora rreth 21:20 minuta kur persona të panjohur kanë qëlluar me armë zjarri në drejtim të shtetasve Ylli Ibrahimi dhe Klisman Preçi.

Për krimin e ndodhur në zonën e Milotit policia nuk heq dorë nga bindja se të dyja krimet e sipërpërmendura kanë lidhje me njëra tjetrën dhe se vrasësit me pagesë që sigurohen lehtësisht dhe që variojnë nga moshat 24 vjeç deri në 40 qëllojnë brutalisht mbi objektivin duke lënë pas viktima, gëzhoja, makina të djegura dhe sidomos një policie që për të mbytur frikën e pasigurisë së krimeve në vende publike, reagon duke publikuar aksione periferike.

Vrasësit me pagesë u rikthyen sipas burimeve të Gazetasi.al në qytetin e Vlorës, aty ku me informatorë e bashkëpuntorë ndoqën dy shënjestrat e radhës dhe që u qëlluan në ecje e sipër. Grupi i hetimit i tha gazetës se sekuestroi në vendngjarje 20 copë gëzhoja.

Dy të vrarët Geno Lena dhe Hakim Xhezo, vëllai i një të burgosuri për një tjetër vrasje në Vlorë gjatë u përshkruan nga policia si të bërë shoshë nga plumbat. ‘një skenë që gjatë kqyrjes së kufomave do të mbetet e paharruar”  i tha një oficer policie Gazetasi.al ku dhe shpjegoi se në trupin e Geno Lenës ai ishte masakruar komplet në kokë e po ashtu edhe ne qafë  dhe në krahun e djathtë.

Edhe i ndjeri Hakim Xhezo i moshës 33 vjeç që gjendej në makinë me të kishte të njëjtat plagë precise të qitura direkt e në kokë- thotë i njëjti burim policor që shton se kjo saktësi i bind hetuesit se bëhet fjalë për qitës profesionistë dhe me pagesë.

“Kanë qëlluar në ecje e sipër paralel, as që kanë ndaluar dhe as që kanë bërë ndonjë gabim të mundshëm që do na ndihmonte në zbardhjen e krimit”, shton policia e Vlorës për Gazetasi.al. Burimet i thonë gazetës se mjeti i vrasësve   u vodh në datën 29 qershor të këtij viti në aksin rrugor Durrës- Tiranë.

‘Automjeti që përdorën vrasësit u denoncua në policinë e Vorës nga pronari i saj shtetasi D. V”,  theksojnë burimet e sigurta të Gazetasi.al që  përshkruajnë se gjatë kqyrjes së mjetit të djegur tip BMV  u gjetën tre armë krejtësisht në flakë.

Policia duke nxjerrë viktimat nga makina pas atentatit në Vlorë. Gazeta "Si", 18 gusht 2022
Policia duke nxjerrë viktimat nga makina pas atentatit në Vlorë. Gazeta "Si", 18 gusht 2022

“Të tria armët janë automatik model 56 , kalibri 7.62 mm me numra 954..., po ashtu u gjet një targë automjeti e vjedhur dhe një krehër automatiku model 56 i boshatisur” shtojnë ekspertët.

“Në brendësi të mjetit të vrasësve u gjetën gëzhoja dhe krehër arme me kapacitet 30 fishekë”. Por pikërisht ky krim hapi luftën midis policisë dhe prokurorisë. Duke tentuar të justifikohet se njëri nga viktimat kishte qenë i arrestuar për armë mbajtje dhe se prokuroria e kishte liruar dhe konkretisht shtetasi Geno Lena, jo zyrtarisht prokuroria reagon ashpër për Gazetasi.al.

‘Ky informacion i shpërndarë me keqdashje është i pavërtetë. Viktima nuk është arrestuar dhe as ishte referuar për armë mbajtje, por për përkrahje të personit në kërkim- deklaron njëri nga prokurorët e qytetit bregdetar. Në atë kohë Geno Lena i njohur me emrin tjetër (që e ndryshoi ) si Shpati Lena u arrestua së bashku me Eduart Xhezon mbasi ky i fundit qëlloi për vdekje shtetasin Arben Beqiraj, i njohur së fundmi si biznesmen.

Ndonëse vrasja u motivua për shkak të zhurmës që shkaktonte kali, autoritetet nuk arritën asnjëherë që të vërtetojnë edhe pista të tjera të mundshme që u përfolën në qytet duke marrë shkas nga profili i secilit”. Grupi i hetimit i thotë Gazetasi.al se pista kryesore është ky krim i 2019, dhe paraprakisht ata shprehen se janë të bindur se edhe në këtë çështje janë pajtuar vrasës me pagesë.

Marrë nga Gazetasi

shpati lena hakim xhezo vrasje e dyfishte ne vlore

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN