LIVE UPDATES
Aktualitet

'Shkolla e vrasësve'/ Zbulimi i 'The Telegraph', nga droga te shqiptarët

The Telegraph zbuloi se mafiet po promovojnë shkollat e vrasësve me fëmijë deri në 10 vjeç në Guayaquil, në sektorë të tillë si Pascuales. Në këto ata mësohen të ngarkojnë armë, të gjurmojnë objektivat dhe të vrasin.

30 Shtator 2022, 11:34 Nga A.B
'Shkolla e vrasësve'/ Zbulimi i 'The Telegraph', nga
Droga

EKUADOR- Ekuadori ka hyrë në radarin e mafieve shqiptare dhe kjo është dëshmuar në shtimin e marrëveshjeve të grupeve të ndryshme për furnizimin me kokainë mes furnitorëve kolumbianë dhe mafiozëve të ndryshëm europianë.

Gazeta britanike 'The Telegrap' shkruan se veprimi i këtyre grupeve fokusohet në krijimin e kompanive guaskë për të transportuar alkaloide kryesisht në portet e Antwerp (Belgjikë) dhe Roterdam (Holandë).

"Shkolla e vrasësve" në kodrën Las Cabras në Durán rekruton fëmijë 10-vjeçarë për të shitur drogë dhe i trajnon ata për krime

The Telegraph zbuloi se mafiet po promovojnë shkollat e vrasësve me fëmijë deri në 10 vjeç në Guayaquil, në sektorë të tillë si Pascuales. Në këto ata mësohen të ngarkojnë armë, të gjurmojnë objektivat dhe të vrasin.

Një nga anëtarët, i cili kishte vrarë tashmë 45 persona në katër vjet, zbuloi se ata pritet që fillimisht të vrasin dikë nga një bandë kundërshtare apo edhe nga familja e tyre për të "demonstruar besnikëri". Nëse ata refuzojnë, ata janë të vrarët.

Të gjithë duan një copë tortë”, shpjegoi Juan për gazetën britanike për luftën që ata kanë mes bandave për të punuar me evropianët.

Telegrafi citon burime të inteligjencës ekuadoriane që tregojnë se shqiptarët po bashkëpunojnë me banda të ndryshme në pika të ndryshme të zinxhirit të furnizimit, duke e parë atë me më shumë territor dhe kontroll si të preferuarën e tyre.

"Ne duhet t'u tregojmë shqiptarëve, meksikanëve, kujtdo qoftë, se jemi seriozë dhe se mund të bëjmë biznes të vërtetë," tha një drejtues bande.

Ata që janë 'më të lehtë' për t'u bindur janë ata që nuk kanë para ose prindër ose që janë bërë të varur nga droga edhe nëse ajo ka një investim në trajnim.

Juan tregoi gjithashtu se shqiptarët kanë zgjedhur t'i çojnë atentatorët "më të mirë" në Evropë duke i paguar gjithçka, një aspiratë që ka nisur të mposhtet mes të tjerëve. Pavarësisht se dëshiron të fillojë një jetë të re, ky i ri e di që nuk do të jetë e mundur dhe parashikohet që pas pesë vitesh të ketë vdekur. "Për dikë diku, unë jam vetëm një rezultat tjetër për të zgjidhur."

Si bëhet transferimi i drogës?

Në Ekuador, deri më tani këtë vit janë kapur 144 ton drogë në qytete të ndryshme të vendit. Më 23 shtator u sekuestruan 3.5 ton drogë me destinacion Belgjikën. Për furnizimin e drogës shqiptarët kanë jugun e Kolumbisë dhe nga Peruja. Pas kësaj, Policia zbuloi katër mënyra për transferimin e tyre.

E para, e përmendur më lart, është krijimi i kompanive të para. E dyta është hapja e kontejnerëve me eksporte legjitime dhe përdorimi i vulave të klonuara të Doganës që ato të kalojnë pa u vënë re. Një mekanizëm tjetër është fshehja në zgavrat e anijeve me kontejnerë ose kapja e disa ngarkesave në det dhe, së fundi, lidhja e drogës në anijet e ankoruara në porte.

shqiptaret ne ekuador

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE