LIVE UPDATES
Aktualitet

VIDEO/ Pamje nga brenda, inceneratori i Fierit është gati por nuk është vënë në punë

Në pamje shihet se inceneratori është gati për të funksionuar duke nisur që nga hyrja në kapanone e makinave me mbetje, për të kaluar te transportimi i mbeturinave, të cilat kalojnë tek grirësi

2 Dhjetor 2022, 11:16 Nga DOSJA
VIDEO/ Pamje nga brenda, inceneratori i Fierit është gati por nuk
Foto nga inceneratori i Fierit

FIER- Një tjetër panoramë është shfaqur nga kamerat e Report Tv nga inceneratori i Fierit. Në materialin e publikuar nga televizioni tregohet se investimi sipas televizionit është realizuar në masën 98% dhe pret të vihet në punë. . Në pamje shihet se inceneratori është gati për të funksionuar duke nisur që nga hyrja në kapanone e makinave me mbetje, për të kaluar te transportimi i mbeturinave, të cilat kalojnë tek grirësi. Brenda inceneratorit është edhe një makineri që copëton mbeturinat, duke i kaluar në një proces të gjatë. Procesi vazhdon te ngarkimi i mbetjeve dhe linja e selektimit.

Tek kjo linjë grup punëtorësh heqin pjesët metalike. Pjesët e vogla të metaleve që nuk pikasen nga punonjësit, kalojnë dhe kapen nga ky transportier magnetik. Më pas, mbetjet kalojnë tek kjo dhomë e madhe e depozitimit të mbetjeve, që janë gati për t'u djegur. Këtu viçi merr mbetjet dhe i fut tek hinka, e cila i fut tek furra e djegies. Tek hinka hidhen mbeturinat për t'u djegur. Në fund është një piston që i shtyn mbetjet në furrën e djegies. Dhoma e djegies është ndërtuar sipas teknologjisë së fundit, ngjashme me dhomat e inceneratorëve në vendet e BE.

Janë tre ndezës me naftë që mundësojnë rritjen e temperaturës deri në 1 mijë gradë në dhomën e djegies. Kur shkon temperatura 1 mijë gradë, futen mbeturinat në dhomën e djegies. Përmes çlirimit të energjisë nga djegia e mbeturinave, ngrohet një kaldajë me ujë. Uji kalon përmes një avullesi, që e kthen ujin në avull.

Avulli arrin parametrat për t'u futur në një turbinë nëpërmjet tejnxehësi, që e çon temperaturën optimale për fletët e turbinës.

Avulli vendos në lëvizje turbinën, ndërsa turbina vendos në lëvizje gjeneratorin dhe prodhohet energji elektrike. Ky është transformatori i cili konverton energjinë nga 6.3 kv në 35 kv, duke u lidhur me rrjetin e OSHEE.  Avulli që del nga trubina kthehet sërish në ujë dhe futen sërish në kaldajë për t'u kthyer në avull.

Por edhe pse inceneratori është gati, ai nuk është në punë. Mungesae inxhinierëve të cilët do të drejtonin punën i takon bahskisë së Fierit, e cila nuk e ka lëvizur gishtin për të bërë funksional një investim në vlerën e 38.2 milionë eurove. /Dosja.al

 

inceneratori i fierit report tv

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë