LIVE UPDATES
Aktualitet

“Nuk ka lidhje me bandën, ajo dashuronte një djalë të mirë shqiptar", flet nëna e efektives greke

Nënë e tre fëmijëve, i ka rritur e vetme pas vdekjes së bashkëshortit rreth 18 vite më parë. Babai i punonjëses së policisë në provë, që do të bënte betimin të shtunën e ardhshme, kishte shërbyer prej kohësh në polici dhe në veçanti në Njësitë e Rivendosjes së Rendit. 

28 Shtator 2022, 14:19 Nga d.a.
“Nuk ka lidhje me bandën, ajo dashuronte një djalë të
Policja greke
policja

GREQI- Nëna e polices në provë që dyshohet se punonte me 30-vjeçarin shqiptar ka folur ekskluzivisht për protothema.gr dhe jep versionin e saj për përfshirjen e mundshme të vajzës së saj në bandat e Universitetit Politeknik.

Nënë e tre fëmijëve, i ka rritur e vetme pas vdekjes së bashkëshortit rreth 18 vite më parë. Babai i punonjëses së policisë në provë, që do të bënte betimin të shtunën e ardhshme, kishte shërbyer prej kohësh në polici dhe në veçanti në Njësitë e Rivendosjes së Rendit. 

Kështu u njoh me B.-në, një djalë i mirë me origjinë shqiptare që e donte vërtet dhe e do akoma. Marrëdhënia e tyre filloi përpara se vajza ime të shkonte në polici”, thotë nëna e polices në provë.

Nuk ju fsheh që isha e shqetësuar, por duke folur me fëmijën tim, kuptova që kjo është një marrëdhënie me ndjenja të pastra nga të dyja palët, ndaj nuk pashë ndonjë arsye serioze për të ndërhyrë. Ndoshta pranë tij gjeti dikë që e bënte të ndihej e sigurt. Tani nëse ky fëmijë rrinte me njerëz që bënin gjëra të paligjshme, kjo është diçka që nuk e di, por përsëri po ju them, as ai dhe as vajza ime nuk kanë lidhje me atë që i atribuohen. Imagjinoni që ky djalë të mos kishte as qiranë për të paguar një kafene të vogël që kishte hapur”.- shtoi ajo.

Oficerët e policisë që morën pjesë në operacionin madhor për zbërthimin e tre bandave që kishin bazën në rezidencat e studentëve në Universitetin Politeknik, kanë hyrë në shtëpinë e punonjëses së policisë në provë, sipas asaj që tha nëna e saj në orën 10 të mëngjesit të djeshëm. 

Vajza ime ishte duke fjetur në atë moment. Më pyetën nga policia nëse e dija që vajza ime kishte dy celularë dhe i thashë po. Njëri nga dy telefonat ishte i lidhur me Wifi dhe ai e përdorte vetëm për të parë filma, asgjë më shumë."- shton ajo.

E pyetur nëse e dinte që vajza e saj ndoshta po komunikonte nëpërmjet celularëve me anëtarë të bandave të përfshira në rastet e trafikut të drogës dhe u jepte informacion për lëvizjet e policisë, nëna e punonjësit të policisë në provë u përgjigj: “Ka mundësi që një punonjës policie në provë mos kontrollohej nga shefat? Dhe për t'i informuar se kur do të ketë bastisje apo nuk e di çfarë? Në fillim vajza ime nuk ka shërbyer në Zografou, por në Galatsi dhe Trafik”

Burime policore thonë se ajo ka dhënë informacione për bastisje të pashmangshme ndaj anëtarëve të bandës së shqiptarëve të cilët jetonin në godinat e vjetra të universitetit politeknik. Ajo shton se pas bastisjes në shtëpinë e tyre dhe sjelljes së vajzës, ka arritur të flasë me të.

 “Ajo më bëri të qartë se nuk kishte asnjë lidhje me gjithë këtë dhe se nuk kishte folur me askënd të përfshirë. Unë e besoj atë”, përfundon nëna.

Një 30-vjeçar shqiptar, i identifikuar si Esmin Ferhati është qëlluar me armë zjarri nga një efektive greke. Ngjarja ka ndodhur në zonën e Zografou në kryeqytetin grek, gjatë një aksioni policor të nisur në një konvikt pranë Universitetin e Teknologjisë, ky dyshohet se strehoheshin persona me precedentë penalë. Deri më tani janë arrestuar rreth 22 persona, mes tyre dhe një punonjëse policie në provë.

esmin ferhati shkaterrohet banda shqiptare ne greqi

Sondazh

Poll

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren