LIVE UPDATES
Aktualitet

Bënin "namin" me vjedhje në Itali, kapet në Spanjë anëtari i katërt i grupit të shqiptarëve

Shqiptari i kishte shpëtuar kapjes gjatë ndjekjes nga policia i favorizuar nga mjegulla e fortë dhe errësira, duke i humbur gjurmët.

28 Shtator 2022, 14:11 Nga d.a.
Bënin "namin" me vjedhje në Itali, kapet në Spanjë
Policia

SPANJË- Policia e Barcelonës arrestoi një 30-vjeçar shqiptar me precedentë të mëparshëm penal, tashmë të prekur nga një urdhër arresti me burg i lëshuar nga Gjykata e Lodit në Itali, pasi pas një hetimi të detajuar të kryer nga ky ekipi i koordinuar nga Prokurori i Republika e Lodit, ai u mbajt së bashku me dy shtetas të tjerë shqiptarë dhe një shtetas rumun, pjesë e një shoqate kriminale përgjegjëse për vjedhje të shumta shtëpie të kryera në provincat Lodi, Milano dhe Monza, si dhe për marrjen e të ardhurave nga të njëjtat vepra.

Sipas mediave italiane, shqiptari i kishte shpëtuar kapjes gjatë ndjekjes nga policia i favorizuar nga mjegulla e fortë dhe errësira, duke i humbur gjurmët.

Ndaj shtetasit shqiptar është lëshuar më pas një urdhër-arresti evropian nga Gjykata e Lodit, i dërguar nga kjo Skuadër në Departamentin e Sigurisë Publike, Drejtoria Qendrore e Policisë Kriminale, Shërbimi për Bashkëpunimin Policor Ndërkombëtar, veprimtaria specifike e së cilës për lokalizimin e kërkimit, vendosur në bashkëpunim me organizata të huaja kolaterale, lejoi kapjen e tij në Spanjë. Siç është raportuar tashmë, shtetasi shqiptar ishte anëtari i fundit i një grupi të dedikuar për kryerjen e vjedhjeve të banesave që goditën vazhdimisht në provincat Lodi, Milano dhe Monza, të cilat krijuan alarm të konsiderueshëm në komunitetin publik.

Ndaj arrestimi i tij bëri të mundur vënien para përgjegjësisë të të gjithë anëtarëve të shoqatës kriminale në fjalë. Provat ndaj të arrestuarit, të cilëve iu nënshtrua masa e sigurimit, për aq sa janë cilësuar të përshtatshme për të konstatuar dhënien e masës shtrënguese, janë marrë në fazën e hetimeve paraprake dhe për rrjedhojë duhet të shqyrtohen më pas nga Autoriteti Gjyqësor për vlerësimin përfundimtar të përgjegjësisë.

arrestohet shqiptari ne spanje policia spanjolle

Sondazh

Poll

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare