LIVE UPDATES
Aktualitet

DETAJE/ Shkatërrimi i bandave shqiptare në Athinë, 'Esko' po përgatitej për një atentat para se të vihej në pranga

Protothema shkruan se prej rezidencave studentore që qëndronin ata kryenin grabitje dhe kishin marrëdhënie mbikëqyrjeje me spiralen e tretë, e cila kishte fushë veprimi në trafikun e drogës.

28 Shtator 2022, 13:42 Nga I.A
DETAJE/ Shkatërrimi i bandave shqiptare në Athinë,
Esmin Ferhati

GREQI- Shqiptari i arrestuar në Athinë ditën e djeshme Esmin Ferhati ishte gati për të bërë një atentat para se të ndërhynin blutë e Athinës, për ta arrestuar. Protothema shkruan se prej rezidencave studentore që qëndronin ata kryenin grabitje dhe kishin marrëdhënie mbikëqyrjeje me spiralen e tretë, e cila kishte fushë veprimi në trafikun e drogës.

Arrestimi i "Esko"

Siç bëhet me dije nga burime policore në momentin e operacionit të ELAS -it në rezidencat e studentëve, një operacion i dytë është kryer në pallatin ku banonte 30-vjeçari shqiptar. Në këtë operacion policia arrestoi nënën e tij, bashkëshorten dhe fëmijën e tyre një vjeç. Më pas “Esko” dyshohet se ka shkuar në komisariatin e Zografou dhe aty ka kërcënuar dhe dhunuar punonjësit e policisë. Më pas 30-vjeçari ka shkuar në Politeknioupoli për të marrë armët dhe aty ka “ndeshur” policen femër të cilën e ka njohur nga jeleku i saj antiplumb. Pikërisht në atë moment, i verbuar nga inati ndaj policisë, ai ka sulmuar me kaçavidë policin dhe polici e ka qëlluar në këmbë.

Banimi në rezidencat studentore dhe emrat e koduar

Anëtarët e tre bandave kishin një guxim të tillë që të bënin kontroll me armë se kush hynte dhe dilte nga Universiteti Politeknik duke kërcënuar edhe studentët. 32 të arrestuarit duket se kanë plaçkitur rezidencat e studentëve me nëntë prej tyre që banojnë përgjithmonë në to dhe 12 prej tyre përdorin herë pas here ambientet, duke “zgjedhur” se cilat dhoma dëshironin dhe duke grabitur studentët që jetonin më parë në to për të zënë hapësirën.

Sipas informacioneve, për situatën në rezidencat studentore ka pasur dijeni edhe rektori i EKPA-s, i cili pak ditë më parë është thirrur për deklarim nga punonjësit e policisë së Drejtorisë së Sigurimit të Athinës. Anëtarët e bandës përdorën aplikacione dhe fjalëkalime online në bisedat e tyre për të mbajtur policinë jashtë gjurmëve. Për herë të parë, në fakt, policia dëgjoi kriminelët të përshkruanin kanabisin e cilësisë së mirë si "mall", ku kokaina cilësohej si "zonja e bardhë" dhe burrat e ELAS si "të zinj" ose "qen".

Të arrestuarit

Në veprimtarinë e bandave ka pasur rol dominues 30-vjeçari “Esko”, i cili sipas policisë kishte krijuar një mit rreth emrit të tij për të rekrutuar anëtarë të rinj. Nga anëtarët e bandës së trafikut të drogës, shumica ishin të përfshirë në incidente dhune nga tifozët. Sidomos për punonjësen e policisë 22-vjeçare në provë, e cila tashmë është arrestuar, policia konstatoi se kohët e fundit dy operacione të organizuara për Universitetin Politeknik u anuluan për shkak se e reja kishte njoftuar banditët se një hetim i ELAS ishte i pashmangshëm. 22-vjeçarja duket se ka përfituar nga fakti që ka kryer praktikën në AT Zografou, ku është informuar për operacionet e ardhshme.

Mes të arrestuarve janë dy banditë të cilët në vitin 2011 ishin anëtarë të një bande që kryente grabitje të dhunshme në periferitë jugore dhe u akuzuan për ngacmim seksual dhe përdhunim. Dy banditë së bashku me një person të tretë që mori pjesë në spiralet e Politekniupolit, por i shpëtoi arrestimit, u liruan nga burgu një vit më parë dhe pas lirimit shkuan në rezidencat studentore për të gjetur strehim dhe për t'u bashkuar me bandat e reja. Të arrestuarit pritet të dalin para prokurorit pasditen e sotme.

esmin ferhati

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni