LIVE UPDATES
Aktualitet

“Nga ‘92, janë mbi 14 mijë”, si ruhen gëzhojat nga ngjarje të ndryshme kriminale: S'ka ngjarje që nuk lë gjurmë

Nga 1992 deri në ditët e sotme në këtë ambient janë të administruara gëzhojat e 14 mijë ngjarjeve kriminale ku ka pasur të plagosur dhe të vrarë. 

5 Korrik 2022, 21:44 Nga k.m.
“Nga ‘92, janë mbi 14 mijë”, si ruhen gëzhojat
Foto ilustruese

Në ngjarjet kriminale ku autorë të ndryshëm kanë përdorur armë zjarri për plagosje, masakra atentate të zbuluara apo ende të pa zbardhura kriminalistët administrojnë përherë gëzhoja. Këto gëzhoja mbyllen në një kasafortë metalike në një ambient të posaçëm ku dhe ruhen përgjithmonë. Nga 1992 deri në ditët e sotme në këtë ambient janë të administruara gëzhojat e 14 mijë ngjarjeve kriminale ku ka pasur të plagosur dhe të vrarë. 

“Gëzhojat e një vendngjarjeje janë këtu sepse ka shumë raste kur gjykata rihap çështjet e vjetra penale dhe kështu që duhen”- tha Niko Brahimaj drejtor i Institutit të Policisë Shkencore.

Nikolin Duro: Departamenti i balistikës mban volumin më të madh , ne kemi zhvilluar traseologjinë, shkenca që merret me gjurmët në kuptimin e mirë hetimor, këtu identifikohen edhe rastet kur janë prerë objekte, kemi patur rast ku ishin dëmtuar prona e dikujt duke i shkaktuar prerjen e pemëve dhe personi që preu pemët duke qenë se nuk kishe njohuri dhe nga mjeti prerës u identifikua.

Niko Brahimaj: Përbehet nga nëntë sektore , në baze janë laboratorët e qarqeve, në të 12 drejtoritë ne i kemi këto nukle por mbi bazën e ristrukturimit ne pretendojmë ne të kalojmë me pesë laboratorë rajonalë.

Mbas këqyrjes së një skene krimi ku ekspertët mbledhin gëzhojat, balistika është vendi prej nga ku nuk jepet një përfundim shkencor i padiskutueshëm jo vetëm për çka është gjurmuar brenda shiritit “policia mos kalo”, por edhe për armët që sekuestrohen dhe që këqyrjen duke u krahasuar nëse janë përfolur apo jo në krime të mëparshme.

Çdo armë e bllokuar në brezin e një të dyshimti, të kërkuari apo e fshehur në banesë i nënshtrohet testit të qitjes për të kuptuar nëse nga kjo armë është kryer vrasje.

“Ky është piogoni i ujit për të marrë modelet dhe fshehur e për të krahasuar me rastet e tjera për armët e tjera që krahasohen me të gjitha armët që kemi regjistruar në kartotekë. Kjo armë që u mbani në dorë është gjetur në një ngjarje, do të krahasohen dhe nëse kanë qitur apo jo gëzhoja në ngjarje të tjera. Për këtë do bëhet qitje dhe do merret modeli për të parë nëse ka marrë pjesë apo jo në krime të tjera dhe nëse ka qitur gëzhoja “- tha Nikolin Dura.

“Nuk ka ngjarje që nuk lë gjurmë, edhe në rastet kur përdoret eksploziv është e pamundur që të vijë e të thotë këtu provat janë zhdukur, ne në bashkëpunim me ndërkombëtarët ne bëjmë gjetjen e lëndëve plasëse dhe të autorëve sepse krim pa gjurmë nuk ka, varet nga niveli i ekspertit”- tha Niko Brahimaj./Marrë nga TopChannel

armet ne shqiperi

Sondazh

Poll

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari