LIVE UPDATES
Aktualitet

Çmimet e ulëta po penalizojnë prodhuesit e shalqirit, fermerët: Nuk po shesim

Për të shpëtuar nga falimenti, fermerët kanë vetëm një lutje për tregtaët e mëdhenj, ata duan që djersa e tyre vlerësohet 100 lekë më tepër.

5 Korrik 2022, 20:21 Nga k.m.
Çmimet e ulëta po penalizojnë prodhuesit e shalqirit,
Vukel Beqiri

“Shiko çfarë po ndodh këtu, shalqiri është super i mirë dhe vjen ora që nuk marrim dot as lekët tona,“-tha fermeri Vukel Beqiri.

Ky është Vukel Beqiri, një dekadë më parë ai u kthye nga emigrimi për të mbjellë shalqi në fshatin Imësht të Lushnjës. Edhe pse prodhimi është i mbarë, problem për të gjetja e tregut.

” Unë kam mbjellë 25 dynym shalqi vijnë dhe tallen tregtarët, nuk e di se çfarë loje po bëjnë ata. Shalqinin me 100 lekë dhe s’po e merr njeri fare.”- tha fermeri Vukel Beqiri.

Që nga fillimi i sezonit çmimi më i lartë për shalqirin e kësaj zonë ka qenë 120 lekë.  Fermerët thonë se janë pikat e grumbullimit ato që vlerësojnë pak mundin e bujkut.

”Për 10-15 vjet ne kemi pas treg shumë të mirë, por që kur u hapën këto pikat na e ulin dhe ngrejnë çmimin. E marrin pa lek dhe kur t’ja vënë ata çmimin tani.”  Unë kam shitur 4 ton kam për të shitur edhe 1500 ton. Për këtë vit jemi të gjithë të falimentuar jemi mos o zot.”- tha fermeri Saba Derka.

Për të shpëtuar nga falimenti, fermerët kanë vetëm një lutje për tregtaët e mëdhenj, ata duan që djersa e tyre vlerësohet 100 lekë më tepër.

”Unë këtu kam hedh 15 milion lekë të vjetra, dhe kështu nuk marr as gjysmat e lekëve. Shpenzimet nuk i marr dot, plus që tokën e kemi mbjellë me kredi.  Me shpenzimet që janë sivjet të jetë 200 lekë kilogrami, sepse çdo gjë e kemi marrë shtrenjtë.”- tha fermeri Vukel Beqiri.

E ndërsa fermerët I luten grosistëve, edhe këta të fundit kanë një kërkesë për qeverinë.

”Kemi problem sepse na është bllokuar rruga të shtunën dhe të dielen nuk eksportojnë dot. Shoferat nuk nisen se thonë se marrin gjoba sepse nuk duhet të rëndojmë trafikun për turizmin. të paktën të na lënë të udhëtojmë natën se po kalbet shalqiri në hambar.”- tha Regont Beqir, eksportues. Pavarësisht stinës, kërkesa e fermerëve shqiptarë mbetet e njëjta, të rritet cmimi i prodhimeve bujqësore vendase./Marrë nga TopChannel

vukel beqiri fermeretn ne lushnje

Sondazh

Poll

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari