LIVE UPDATES
Aktualitet

Në pritje të rikthimit të lojërave të fatit, kompanitë ekzistuese rrisin fitimet

Qeveria po rishikon mundësinë për të rikthyer bastet, por vetëm online. Në fillim të shtatorit, kryeministri Edi Rama paralajmëroi rihapjen e basteve sportive online.

26 Nëntor 2022, 07:35 Nga A.B

Në pritje të rikthimit të lojërave të fatit,

Kompanitë e lojërave të fatit ishin historikisht ndër më fitimprurëset në vend, edhe për normë, edhe në vlerë.

Por, pas një vendimi politik, nga 1 janari i vitit 2019, ligji për lojërat e fatit mbylli pak vite më parë aktivitetin për bastet sportive dhe kazinotë elektronike, duke lejuar vetëm aktivitetin e kazinosë në qendër të Tiranës, bingot tradicionale dhe Lotarinë Kombëtare (një koncesion 10-vjeçar) si dhe kazinotë në hotelet e markave.

Qeveria po rishikon mundësinë për të rikthyer bastet, por vetëm online. Në fillim të shtatorit, kryeministri Edi Rama paralajmëroi rihapjen e basteve sportive online.

Sipas Ramës, nuk do të ketë më lokale bastesh, por do të tentohet të licencohen tre kompani, që funksionojnë vetëm online, për t’i eliminuar kompanitë e tjera që kanë hyrë në të zezë. Në projektbuxhetin e vitit 2023 parashikohet një efekt financiar prej 2 miliardë lekësh nga rikthimi i lojërave të fatit.

Ndërkohë, kompanitë që mbeten në treg vijojnë të raportojnë aktivitete fitimprurëse.

Në 2019-n, “Regency International Casino Tirana” u rendit në vendin e 13, pasi fitimet u pesëfishuan në 1.3 miliardë lekë.

Në 2020-n, fitimi i saj ra me 70%, në 353 milionë lekë, nga mbyllja e përkohshme e aktivitetit gjatë pandemisë. Në vitin 2021 fitimet u rritën me 47%, në 519 milionë lekë, por mbetën sërish më të ulëta se para pandemisë. Norma e fitimit ishte rreth 23%.

“Adria Entertainment” (ish-APEX), dikur një ndër më fitimprurëset në vend, rihyri në 2020-n në listën e “Monitor 200”, sipas fitimeve, pasi në maj 2020 ajo u pajis me licencë për ushtrim aktiviteti në fushën e lojërave të fatit, kategoria “Kazino të vendosura në hotel me 5 yje”.

Të ardhurat e shoqërisë u shumëfishuan në 1.1 miliardë lekë në 2020 (nga 4.6 milionë lekë një vit më parë), ndërsa fitimet rezultuan në 141 milionë lekë. Në vitin 2021, shoqëria vijoi rritjen e fortë. Të ardhurat u 3-fishuan në 3.3 miliardë lekë, ndërsa dhe fitimet pothuajse u 4-fishuan në 531 milionë lekë, me një normë prej 16%.

Në vitin 2018, viti i fundit i aktivitetit të lojërave të fatit, qarkullimi vjetor i kompanive të licencuara ishte rreth 140 milionë euro, ku 60% e totalit vinte nga kazinotë, sipas të dhënave të mëparshme të “Monitor” në renditjet e kompanive më të mëdha në vend.

Normat e fitimit ishin ndër më të lartat në ekonomi, duke variuar midis 20 dhe 50%. Ky ishte vetëm tregu zyrtar, ndërsa vlerësimet e aktivitetit real, si për të ardhura ashtu dhe fitime, ishin disa herë më të larta, për shkak të informalitetit masiv./MONITOR

lojera fati

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN