LIVE UPDATES
Aktualitet

Si ndahet “torta” 1.3 mld euro! Lekaj-Fier, kush janë 8 kompanitë që ndërtojnë rrugën e florinjtë

Agbes Construction është kompania tjetër fituese e tenderit të ndërtimit të kësaj rruge 46 kilometër me administratorë Arben Goga dhe Bashkim Ramaj, ndjekur nga Kupa Sh.P.K zotëruesi i së cilës është Shkelqim Kupa.

25 Nëntor 2022, 21:57 Nga DOSJA
Si ndahet “torta” 1.3 mld euro! Lekaj-Fier, kush janë 8
Lista me kompanitë

TIRANË- Fituese të këtij koncesioni 35-vjeçar për ndërtimin e këtij aksi rrugor janë tetë kompani të shpallura në një të vetme. Por, kush janë këto kompani dhe si ndahet torta 1.3 miliardë euro e arkëtimeve nga kjo taksë? Udhëheqëse e këtij bashkimi kompanish është Fusha, zotëruesi i së cilës është Shkëlqim Fusha. Agbes Construction është kompania tjetër fituese e tenderit të ndërtimit të kësaj rruge 46 kilometër me administratorë Arben Goga dhe Bashkim Ramaj, ndjekur nga Kupa Sh.P.K zotëruesi i së cilës është Shkelqim Kupa.

Por, nga të ardhurat që do të gjenerohen nga taksa që do të vendoset për kalimin e këtij aksi rrugor do të përfitojnë edhe Ante Group, e zotëruar nga 5 persona, kompania Klodioda SHPK me administrator Ylli Karapici si dhe kompania Altea & Geostudio 2000 një kompani e specializuar në fushën e gjeoteknikës dhe analizave laboratorike të materialeve të ndërtimit e drejtuar nga Skënder Allkja. Sphaera me objekt të veprimtarisë së saj projektime, mbikqyrje dhe kolaudim të punimeve të ndërtimit dhe administrator Ajkid Topore është kompania e tetë që do të përfitojnë nga 1.3 miliardë euro që pritet të mblidhen nga kalimi përmes rrugës Lekaj-Fier.

Vlera e investimit për ndërtimin e këtij segmenti rrugor me gjatësi prej 46 kilometër, e cila do të kalojë në gjurmën e rrugës ekzistuese është 320 milionë euro. Vetëm 3.2 kilometra rrugë do jetë në shtrat të ri ndërsa e gjithë pjesa tjetër kalon në një rrugë të asfaltuar dhe të ndërtuar vetëm vitet e fundit. Koncesionarit i ngelet shumë pak për të ndërtuar, mbikalimet dhe një rrugë dytësore atje ku ajo mungon. Ndërkohë që do mbledhë 1.3 miliardë euro për 35 vite të koncesionit

Marrë nga TOPCHANNEL 

rruga lekaj-fier

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha