LIVE UPDATES
Aktualitet

"Ligji i tyre është nderi dhe gjakmarrja", media gjermane: Bandat shqiptare dominojnë tregut europian të drogës

Një mbrëmje vere në vitin 2021 në mes të lagjes më të ngarkuar të Berlinit, më shumë se 20 të shtëna u qëlluan nga një makinë drejt klientëve të një bar shisha, ku disa nga ata u plagosën rëndë. Policia e Berlinit po heton bandat rivale shqiptare të drogës që kanë dominuar prej vitesh tregtinë e drogës në kryeqytet.

27 Shtator 2022, 10:26 Nga d.a.
"Ligji i tyre është nderi dhe gjakmarrja", media gjermane:
foto ilustruese

GJERMANI- Media gjermane tvheute.at i ka kushtuar një artikull bandave kriminale shqiptare të cilat sipas saj janë kontrabandistët kryesorë të kanabisit në botë dhe po hyjnë në biznesin edhe më fitimprurës të kokainës në Amerikën e Jugut, me Gjermaninë si tregun e tyre të synuar. Edhe në Gjermani mafia shqiptare vepron me brutalitet të skajshëm ndaj "armiqve". Kuptimi i tyre arkaik i ligjit bazohet në "nder" pasi familjet armike kryejnë konflikte brez pas brezi me hakmarrje vdekjeprurëse. 

Një mbrëmje vere në vitin 2021 në mes të lagjes më të ngarkuar të Berlinit, më shumë se 20 të shtëna u qëlluan nga një makinë drejt klientëve të një bar shisha, ku disa nga ata u plagosën rëndë. Policia e Berlinit po heton bandat rivale shqiptare të drogës që kanë dominuar prej vitesh tregtinë e drogës në kryeqytet. 

Ndërsa klanet shqiptare deri më tani janë konsideruar si tregtarët kryesorë të kanabisit në Gjermani, ata tani po nxjerrin fitime shumë më të larta në biznesin më fitimprurës të kokainës. Pas dekadash izolimi nën regjimin stalinist të Hoxhës, vendi më i varfër në Ballkan, Shqipëria, është hapur vetëm ndaj Evropës dhe një shoqërie të tregut të lirë që nga viti 1990. Por korrupsioni deri në postet më të larta politike bën që shumica e shqiptarëve të dyshojnë për aparatin shtetëror dhe ligjet e tij edhe sot e kësaj dite. Ata prej shekujsh u kanë besuar rregullave të pashkruara të “Kanunit”, i cili e vendos familjen mbi gjithçka dhe karakterizohet me terma si “nder” dhe “gjakmarrje”. 

Të rinjtë shpesh e gjejnë perspektivën e tyre në bandat kriminale dhe të mirëorganizuara, të cilët paratë e grabitura nga tregtia ndërkombëtare e drogës i shfaqin me krenari në vila dhe makina luksoze në vendlindjen e tyre. Fenomeni i klaneve të organizuara mafioze shqiptare është i dukshëm edhe në Gjermani që në vitet 1990. Në mes të Gjermanisë, “tradhtarët” shqiptarë që kundërshtojnë bandat dënohen me të ashtuquajturat vrasje nderi. Përveç trafikut të drogës, në të cilin familjet shqiptare u ngritën nga partnerë të vegjël të mafiozëve italianë në importues të drejtpërdrejtë në Amerikën e Jugut, pazaret e armëve, vjedhjet dhe prostitucioni janë ndër aktivitetet kryesore kriminale të kriminelëve shqiptarë. 

Të favorizuar nga politika liberale e vizave në Shqipëri, autorët ndryshojnë identitetin e tyre në shtëpi sa herë të duan. Kjo e bën edhe më të vështirë për hetuesit gjermanë kërkimin dhe hetimin. Ligji i heshtjes ndalon gjithsesi çdo bashkëpunim me policinë gjermane nën kërcënimin e vdekjes. Klanet mafioze shqiptare kanë dominuar prej kohësh tregun e drogës në të gjitha qytetet kryesore gjermane, veçanërisht në Berlin dhe Frankfurt. Ata sigurisht bashkëpunojnë me Hells Angels në rrethet përkatëse të dritave të kuqe, si në Hamburg ose Frankfurt.

 Për shkak të komunitetit të fortë shqiptar dhe kosovar në Zvicrën gjermanishtfolëse, trekëndëshi kufitar me Francën në zonën Lörrach/Basel ka qenë një pikë e nxehtë për kontrabandën e drogës dhe armëve për vite me radhë. Përpjekjet e Shqipërisë për t'u anëtarësuar në BE nën kryeministrin Edi Rama deri tani kanë dështuar gjithmonë për shkak të persekutimit jokonsistent të bosëve të drogës në Shqipëri. Kultivimi masiv i kanabisit, veçanërisht në luginat e thella malore të veriut dhe jugut të vendit, i siguron popullatës të ardhura më të mira se puna klasike në terren. Politika shqiptare në Tiranë ka vite që lëviz në këtë zonë tensioni. 

Brutaliteti i përditshëm me të cilin veprojnë bandat shqiptare të drogës në mes të Gjermanisë i dallon ato nga organizatat tashmë shumë më diskrete, siç janë klanet mafioze italiane. Duke depërtuar në biznesin global të kokainës, ata tani po merren me shuma të mëdha parash në miliarda. Për të qenë në gjendje të ndërmarrin veprime më efektive kundër biznesit vrastar të mafias shqiptare në Gjermani, hetuesit do të kishin nevojë për më shumë burime njerëzore dhe teknike. 

bandat shqiptare ne gjermani

Sondazh

Poll

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Abuzimet me fondet për bujqësinë/ Zhupa: Nuk duam t'i bëjmë gjyqin Frida Krifcës, le t'ja bëjë SPAK

Bardhi në Kuvend: Konferenca e Kryetarëve nuk e ka në kompetencë të refuzojë këtë kërkesë

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta