LIVE UPDATES
Aktualitet

Kontrabandonte emigrantë, arrestohet shqiptari në Angli. Zyrtarët: Do të çmontojmë bandat kriminale

Arrestimi u bë pasi ekipet e Home Office ekzekutuan një urdhër në një pronë në North Shields si pjesë e një hetimi mbi një operacion të dyshuar të kontrabandës me njerëz që përfshin shtetas shqiptarë.

27 Janar 2023, 12:47 Nga I.A
Kontrabandonte emigrantë, arrestohet shqiptari në Angli.
Momenti i arrestimit

ANGLI- Një shqiptar është arrestuar në lidhje me një operacion të dyshuar të kontrabandës me njerëz, pasi u krye një bastisje herët në mëngjes në Angli. Një anëtar i katërt i një grupi të dyshuar të krimit të organizuar që dyshohet se vepron jashtë verilindjes është arrestuar si pjesë e një operacioni para agimit të enjten. Arrestimi u bë pasi ekipet e Home Office ekzekutuan një urdhër në një pronë në North Shields si pjesë e një hetimi mbi një operacion të dyshuar të kontrabandës me njerëz që përfshin shtetas shqiptarë.

Një burrë 40-vjeçar u arrestua nën dyshimin për komplot për të ndihmuar imigracionin e paligjshëm nga njësia e Hetimit Kriminal dhe Financiar të Home Office. Arrestimi i tij është i katërti që bëhet në lidhje me aktivitetin e dyshuar kriminal që synon portet e Kanalit të Mbretërisë së Bashkuar. Robert Jenrick, Ministri i Emigracionit tha: Arrestimi i sotëm në mëngjes është dëshmi e mëtejshme e vendosmërisë sonë të palëkundur për të çmontuar bandat kriminale që përfitojnë nga kontrabandimi i njerëzve në vendin tonë. Sekretari i Brendshëm dhe unë dëshirojmë të nderojmë ekipet tona të përkushtuara që punojnë pa pushim për të prishur këto rrjete dhe për t'i sjellë ato para drejtësisë. Kontrabandistët e njerëzve dhe ata që mendojnë të abuzojnë me ligjet tona të imigracionit nuk duhet të kenë asnjë dyshim se ne nuk do të ndalemi para asgjëje për t'u siguruar që ata të përballen me fuqinë e plotë të ligjit.

Pas një konference të hershme në mëngjes në Newcastle, një ekip i fortë prej 10 anëtarësh i Home Office zbriti në Trevor Terrace në North Shields pak pas orës 5 të mëngjesit për të kryer një urdhër kërkimi në një adresë. I dyshuari, i cili u arrestua në vendngjarje, që atëherë është transportuar në selinë e Policisë Northumbria në Wallsend, ku do të bëhen hetime të mëtejshme. Pas arrestimit të burrit, u kontrollua një pronë dhe një automjet aty pranë, përpara se ekipi të largohej nga zona me prova të dyshuara të grumbulluara.

Duke folur për The Chronicle menjëherë pas bastisjes, Stuart Stokes, Ndihmës Drejtor nga njësia e Hetimit Kriminal dhe Financiar, tha: Ky është një hetim ndaj një grupi të dyshuar të krimit të organizuar që dyshohet se janë të përfshirë në ndihmën për hyrjen e paligjshme të shtetasve shqiptarë në MB nëpërmjet porteve të kanalit. Operacione si ky janë bërë të mundura nga përkushtimi dhe angazhimi i oficerëve tanë, të cilët punojnë pa u lodhur për të gjetur dhe arrestuar ata që kërkojnë të abuzojnë me sistemin tonë të imigracionit. Ne do të vazhdojmë të punojmë shumë për të mbrojtur kufijtë tanë dhe për të mbajtur publikun britanik të sigurt.

Tre nga katër personat e arrestuar deri më tani dyshohet se u ndaluan dhe u morën në pyetje në kufirin MB-Francë nga zyrtarë të Forcave Kufitare pasi tentuan të sillnin shtetas shqiptarë përmes kontrolleve të imigracionit. Akti i Kombësisë dhe Kufijve e bëri një vepër penale arritjen e vetëdijshme në MB ilegalisht dhe futi dënime të përjetshme për ata që lehtësojnë hyrjen e paligjshme në MB. Mbi 140 persona janë dënuar sipas Aktit të Kombësisë dhe Kufijve që kur u prezantua në qershor 2022.

arrestohet shqiptari ne angli emigrantet shqiptar ne angli

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 29 mars

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS