LIVE UPDATES
Aktualitet

Hyri 2 herë ilegalisht dhe u gjet në fermën e kanabisit në Newcastle, dënohet me burg 30-vjeçari shqiptar(EMRI+FOTO)

Endrit Neza kujdesej për rreth 300 bimë kanabisi, të cilat kishin një vlerë të mundshme nga 28,000 deri në 120,000 £, në një adresë në Newcastle. 30-vjeçari, i cili u kthye në Angli pasi u deportua në vitin 2017, u arrestua pasi policia bastisi një pronë në Malvain Avenue më 24 gusht të këtij viti dhe gjeti fermën e kanabisit.

1 Dhjetor 2022, 09:23 Nga d.a.
Hyri 2 herë ilegalisht dhe u gjet në fermën e kanabisit në
Endrit Neza

BRITANI- Një shqiptar që hyri ilegalisht në Britaninë e Madhe në dy raste të ndara është burgosur dhe dënuar me 8 muaj burg pasi u gjet në një fermë kanabisi me vlerë mijëra paind.

Sipas mediave britanike, Endrit Neza kujdesej për rreth 300 bimë kanabisi, të cilat kishin një vlerë të mundshme nga 28,000 deri në 120,000 £, në një adresë në Newcastle. 30-vjeçari, i cili u kthye në Angli pasi u deportua në vitin 2017, u arrestua pasi policia bastisi një pronë në Malvain Avenue më 24 gusht të këtij viti dhe gjeti fermën e kanabisit.

Neza, pa adresë fikse, u paraqit në gjykatën e Newcastle Crown të ​​mërkurën për t'u dënuar për prodhim kanabisi. Ai ishte deklaruar fajtor për akuzën dhe kishte kërkuar një përkthyes gjatë gjithë procesit.

Neil Pallister, prokurori, tha se policia ekzekutoi një urdhër në pronën gjysmë të shkëputur dhe gjeti një fermë kanabisi të vendosur në tre kate.

 "Në thelb, prona i ishte dorëzuar kultivimit të kanabisit. Dhoma e ngrënies në katin përdhes, dhomat e gjumit në katin e parë dhe papafingo ishin të gjitha. Kuzhina dhe dhoma e ndenjes ishin të vetmet dhoma të banueshme. dhe duket se dhoma e ndenjes ishte vendi ku flinte i pandehuri. Edhe furnizimi me energji elektrike ishte anashkaluar."-tha ai.

Gjykata dëgjoi se prona kishte një "strukturë profesionale" me gjashtë zona kultivimi dhe rreth 300 bimë në total. Pallister tha se kishte një rendiment të mundshëm nga tetë deri në 24 kg, me një vlerë të mundshme midis 28,000 dhe 120,000 £.

"I pandehuri nuk ka asnjë dënim të mëparshëm në Mbretërinë e Bashkuar dhe fillimisht hyri ilegalisht në 2016. Ai u deportua në 2017 dhe më pas u kthye përsëri ilegalisht. Fitimi i tij financiar ka të ngjarë të jetë minimal për ata që në fakt e kanë ngritur fermën kanë përfituar në një shkallë modeste”.-shtoi ai.

Avokatja e shqiptarit Sophia Allinson, duke mbrojtur, i tha gjykatës se Neza erdhi në Mbretërinë e Bashkuar nga "nevoja e madhe financiare".

"Ai nuk kishte ndërmend të kryente veprimtari kriminale si kjo. Kuptimi i tij ishte se ai do të punonte në kantiere ndërtimi dhe lavazhe makinash Pasi e bëri këtë, ai u zgjodh dhe i tha se do të vinte në një shtëpi për rritje.Kur ai refuzoi disa herë, anëtarët më të vjetër të një bande mundën t'i siguronin adresën e shtëpisë së vëllait të tij në Shqipëri, që ishte informacion që ata nuk duhej ta kishin. Ishte nga frika për vëllain dhe familjen e tij që ai udhëtoi nga Luton në Newcastle. Nga 19,000 £ trafikantët thonë se ai u kishte borxh atyre, ai ka paguar një bilanc prej 7,000 £. Ai nuk ka asnjë dyshim se 12,000 £ e papaguar Megjithatë, realiteti është se autoritetet e imigracionit janë në dijeni dhe ai do të dëbohet në kohën e duhur."-tha ajo.

endrit neza denohet shqiptari ne britani sophia allinson

Sondazh

Poll

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave