LIVE UPDATES
Aktualitet

Historia e dy francezëve që u strehuan kudo në Evropë, ndërsa në Shqipëri u mbyllën derën, Hasimja: Komunizmi na asgjësoi genet

Për këtë histori, politologu thotë se është ndjerë shumë keq dhe nuk mund t’i justifikojë shqiptarët me strehimin e hebrenjve, pasi sipas tij, kalimi i komunizmit u aka asgjësuar shqiptarëve genet me të cilët mburren.

23 Nëntor 2022, 21:41 Nga F.M
Historia e dy francezëve që u strehuan kudo në Evropë,
Pedagogu dhe analisti Ermal Hasimja

TIRANË- Pedagogu dhe analisti Ermal Hasimja ka treguar historinë dhe njohjen me dy djem francezë që kishin ndërmarrë një udhëtim nga Parisi në Stamboll me sfidën që të mos paguanin as akomodimin e as transportin. Në një postim në Facebook, Hasimja shkruan se djemtë ishin strehuar kudo në Evropë, porn ë Shqipëri kishin gjetur tjetër atmosferë. Sipas tij, në Shqipëria askush nuk i ka strehuar, ndërsa për transportin, shumë prej atyre që i kanë marrë, u kanë kërkuar edhe para. Në vendin tonë, i kishte strehuar një familja ukrainase dhe një amerikane që qëndronte në Sarandë. Për këtë histori, politologu thotë se është ndjerë shumë keq dhe nuk mund t’i justifikojë shqiptarët me strehimin e hebrenjve, pasi sipas tij, kalimi i komunizmit u aka asgjësuar shqiptarëve genet me të cilët mburren.

Postimi:

Pardje njoha rastësisht dy djem francezë që kishin ndërmarrë një udhëtim nga Parisi në Stamboll me sfidën që të mos paguanin as akomodimin e as transportin. Udhëtonin me autostop dhe u kërkonin njerëzve rastësorë t’i merrnin shtëpi. Aventurë e bukur rinore! I kishin marrë në makina e strehuar kudo rrugës nëpër Evropë. Në Shqipëri asnjë shqiptar nuk kishte pranuar t’i merrte në shtëpi. Kishin fjetur nja dy ditë rrugëve. Edhe ndonjë që i merrte në makinë me autostop u kishte kërkuar lekë. Në Durrës i kishte strehuar një familje refugjatësh ukrahinas!!! I mora në shtëpi natyrisht dhe të nesërmen i shoqërova deri në Rrogozhinë. Ua justifikova bashkatdhetarët e mi me arsyen se nuk janë mësuar me idenë e autostopit. Por çfarë t’u thoja për refuzimin e strehimit! Një shqiptar i mirë, shoferi i autobuzit në foto i kishte marrë në furgon deri në Sarandë ku i priste për t’i strehuar ... një amerikane. Dy djemtë super të këndshëm ishin gjithsesi të lumtur me aventurën e tyre, përfshirë edhe me Shqipërinë. M’u kujtuan pëllitjet tona patriotike për mungesën e njerëzillëkut nga Franca dhe Anglia në kanalin e La Manshit. Komentet po ua le juve. Unë u ndjeva shumë keq! Dhe ju lutem mos më tregoni për strehimin e hebrenjve e të tjera si këto. Prej atëherë ka ndodhur komunizmi i cili me sa duket na ka asgjësuar genet me të cilat mburremi pareshtur.

Historia e dy francezëve që u strehuan kudo në Evropë,
Postimi

ermal hasimja

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN