LIVE UPDATES
Aktualitet

Hackerat nxorrën të dhënat, Policia kërkoi mos të publikohen/ Reporterët pa Kufij: Kini parasysh të drejtën e Informimit

Në një deklaratë për mediat, e publikuar disa kohë më parë, që Dosja.al ka zgjedhur ta rikthejë, RSF deklaron se autoritetet duhet të kenë parasysh të drejtën e Informimit.

3 Tetor 2022, 17:30 Nga k.m.

Hackerat nxorrën të dhënat, Policia kërkoi mos të

TIRANË- Organizata Reporterët pa Kufij i ka kërkuar Policisë dhe Prokurorisë Shqiptare që të shmangë masat disporporcionale dhe denoncon kërcënimet e dënimeve me burg për gazetarët. Në një deklaratë për mediat, e publikuar disa kohë më parë, që Dosja.al ka zgjedhur ta rikthejë, RSF deklaron se autoritetet duhet të kenë parasysh të drejtën e Informimit. Organizata deklaron se pasi ka kontaktuar Prokurorinë, i është pohuar se nuk kërkohet burgosja e gazetarit por ruajtja e sekretit hetimor. 

DEKLARATA E PLOTË E RSF: 

Prokurorët shqiptarë kanë ndaluar mediat të publikojnë tema me interes të përgjithshëm si sulmet ndaj institucioneve shtetërore dhe krimi i organizuar. Reporterët pa Kufij (RSF) i bën thirrje autoriteteve të shmangin masat disproporcionale dhe denoncon kërcënimin me dënimet me burg  për gazetarët.

"Nëse siguria shtetërore ose sekreti i dëshmisë janë arsye legjitime për kufizimin e lirisë së shtypit, autoritetet duhet të marrin masa proporcionale për të mos penguar arbitrarisht këtë të drejtë themelore", paralajmëron kreu i zyrës së Bashkimit Evropian për Ballkanin në RSF, Pavol Szalai. Asnjë gazetar nuk mund të kërcënohet me dënime me burg nëse raporton në përputhje me etikën e profesionit të tij për çështje me interes të përgjithshëm si sulmet kundër institucioneve shtetërore apo krimi i organizuar. U bëjmë thirrje prokurorëve dhe gjykatave shqiptare që të kenë parasysh të drejtën e informimit”.

Prokuroria e Tiranës më 19 shtator lëshoi ​​një ndalim total ndaj mediave për publikimin e të dhënave nga një rrjedhje e e dokumenteve sensitive pas një sulmi kibernetik të kryer ndoshta nga hakerat iranianë. Këto dokumente përmbanin ndër të tjera informacione për një komplot për të sulmuar kryeministrin Albin Kurti apo edhe dyshimet për një sulm terrorist në Ambasadën Shqiptare në Greqi. E pyetur nga RSF, zyra e prokurorit të Tiranës tha se ndalimi kishte për qëllim mbrojtjen e të dhënave personale, informacionit konfidencial të sigurisë shtetërore dhe sekretit hetimor dhe "nuk synon të pengojë aktivitetet e medias". Megjithatë, prokuroria nuk ka specifikuar kohëzgjatjen e këtij ndalimi, gjë që për më tepër nuk bën dallime mes dokumenteve të llojeve të ndryshme. Megjithatë është e sigurt që gazetarët që e shkelin atë i ekspozohen ndjekjes penale.

Ndalimi vjen pas një mase tjetër të prokurorisë së posaçme kundër korrupsionit më 14 qershor që synon Elton Qyno, një gazetar investigativ në kanalin Ora News që heton krimin e organizuar në Shqipëri. Bazuar në dosjen e hetimit dhe burimet e tij, gazetari pohon në shkrimet e tij se zyrtarë të lartë dhe personalitete politike janë përfshirë në aferat e një personi të dyshuar për veprimtari mafioze, Nuredin Dumani. E kontaktuar nga RSF, prokurori special kundër korrupsionit pohon se “objektivi (i ndalimit) nuk është burgosja e gazetarit, por ruajtja e sekretit të hetimit si dhe parandalimi i ngjarjeve të rënda që mund të shkaktohen nga publikimi i deklarata (nga bashkëpunëtorët e drejtësisë në kuadër të procedimeve penale) dhe nga hakmarrjet nga grupet rivale”. Ndaj, Elton Qyno i cili u detyrua të ndërpresë publikimet e tij për çështjen Dumani deri në përfundim të hetimeve penale, po kundërshton vendimin e prokurorit para Gjykatës Speciale të Shqipërisë. Dënimet e bëra nga gazetarët që shkelin këtë ndalim janë jashtëzakonisht të larta, sipas Kodit Penal Shqiptar: deri në gjashtë vjet.
Corson Në vendin e fundit në Ballkanin Perëndimor, Shqipëria renditet e 103-ta nga 180 vende në Indeksin Botëror të Lirisë së Shtypit të RSF-së 2022.

*Deklarata u ribotua pas kërkesës së Policisë së Shtetit për të dhënat që u zbuluan sot nga sistemi Thorex

thorex urdheri i spak per gazetaret irani sulmon shqiperine

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE