LIVE UPDATES
Aktualitet

Grabitja në Klos/ Autorët kishin dijeni për punimet në vilë, u futën ditën që u çaktivizuan kamerat! Djali i dhunuar: Dëgjova zhurmë te dritarja…

Mësohet se Policia e Matit ka shoqëruar 6 persona të dyshuar se kanë lidhje me grabitjen e dhunshme. Burimet sqarojnë se një mjet pa targa (i cili ka lëvizur edhe herë të tjera në qytetin e Burrelit) dyshohet se u ka shërbyer grabitësve për të dhunuar Shpend Lleshin dhe nënën e tij 80- vjeçare.

3 Tetor 2022, 16:51 Nga DOSJA
Grabitja në Klos/ Autorët kishin dijeni për punimet në
Shtëpia e grabitur

Pesë persona të armatosur dhe të maskuar kanë dhunuar dhe grabitur anëtarët e një familjeje në fshatin Dom të Matit. Ngjarja është regjistruar rreth orës 02:00 pas mesnate, ndërsa forcat e Policisë kanë shkuar në banesën e grabitur rreth orës 08:00 të mëngjesit. Një ditë pas ngjarjes së rëndë, ende nuk ka asnjë gjurmë nga autorët që terrorizuan pjesëtarët e familjes Lleshi dhe i dhunuan ata me sende të forta.

E moshuara e familjes rreth 80 vjeçe, pasi ka hequr litarët dhe ka shpëtuar dhe djalin ka trokitur te fqinjët dhe u ka treguar ngjarjen. Shumë shpejt, në vendin e ngjarjes kanë mbërritur gjithë burrat e fshatit. Ata kanë dërguar në Urgjencën e Klosit nënë e bir, të dëmtuar rëndë në kokë dhe pjesë të tjera të trupit. Shpendi Lleshi ka pësuar më shumë se 6 plagë vetëm në kokë dhe ka qenë në rrezik për jetën. Ndërkohë, e moshuara ka marrë plagë më të lehta.

Pasi forcat e rendit shkuan në vilën trekatëshe, gjetën të tronditur dhe të dhunuar nënë e bir, ndërsa ka qenë djali i familjes, i cili ka sqaruar gjithçka ka ndodhur në banesën e tij gjatë fundjavës së shkuar.

“Jemi të tmerruar”, u tha oficerëve të Policisë Shpend Lleshi. “Dëgjova zhurmë te dritarja e shtëpisë.  Nuk e kuptoj si arritën ta hapin aq shpejt. Erdhën te krevati ku flija unë. Më goditën fort në kokë. Vajtën edhe te krevati i nënës. E sulmuan edhe atë. Bërtitën me zë të lartë ‘mos lëvizni’.

Na goditën me qytat e armëve. Pastaj, na lidhën mua dhe nënën. Fillimisht, na morën celularët. Pastaj nisën kontrollin në shtëpi. Përmbysën gjithçka. Na morën 8 mijë euro dhe një milion lekë. Kur ata ikën, pas më shumë se dy orësh nëna arriti ta zgjidhë litarin. Ajo më hoqi edhe mua litarin. Ne nuk kemi konflikte me askënd. Shteti duhet ta zbardhë ngjarjen dhe autorët të vihen para ligjit”, u tha oficerëve Shpend Lleshi.

Personat që kanë shkuar për të grabitur banesën e familjes Lleshi, e cila ka disa prej djemve në Britani të Madhe, duket se kanë pasur dijeni jo vetëm për praninë e shumës së parave në banesë, por edhe për “problemin” e kamerave të sigurisë së vilës. Burime nga vendi i ngjarjes bënë me dije për gazetën se familja kishte restauruar pjesën e jashtme të ndërtesës dhe kishte çaktivizuar përkohësisht kamerat e sigurisë. Ky fakt është ditur nga grabitësit të cilët kanë vepruar dhe arritur qëllimin e tyre.

Pas ngjarjes së rëndë, Policia ka nisur hetimet duke shoqëruar disa persona, por asnjë prej tyre nuk ka rezultuar të jetë autor i dyshuar i ngjarjes. Mësohet se Policia e Matit ka shoqëruar 6 persona të dyshuar se kanë lidhje me grabitjen e dhunshme. Burimet sqarojnë se një mjet pa targa (i cili ka lëvizur edhe herë të tjera në qytetin e Burrelit) dyshohet se u ka shërbyer grabitësve për të dhunuar Shpend Lleshin dhe nënën e tij 80- vjeçare.

Sipas oficerëve të Policisë Gjyqësore në familjen Lleshi janë kryer kohët e fundit disa punime restauruese dhe personat e shoqëruar mendohet se kanë lidhje me ustallarët. Familjarët thonë se ngjarja ndodhi në orën 02.00, ndërsa Policia lokale deklaroi se grabitja e armatosur ndodhi rreth orës 03.30. “Persona ende të paidentifikuar dyshohet se nën kërcënimin e armës, janë futur në banesën e shtetases Shpend Lleshi, i cila ndodhej në banesë së bashku me nënën e tij dhe me forcë ju kanë marrë një shumë të konsiderueshme vlerash monetare. Shërbimet e Policisë kanë shoqëruar 6 persona në Komisariat, dhe vijon kontrolli i zonës për kapjen e personave të përfshirë në këtë ngjarje”, tha Policia.

Mbërritja me vonesë e Policisë u ka dhënë kohë grabitësve të qarkullojnë lirisht e madje besohet se ata kanë qarkulluar edhe në qytetin e Burrelit me automjetin e tyre pa targa. Gjashtë prej vëllezërve Lleshi ndodhen jashtë vendit, 4 në Londër dhe 2 në Itali. Ata merren me biznese të ndryshme dhe një pjesë të të ardhurave i dërgojnë edhe në shtëpinë e tyre në Mat. Thuhet se njëri nga vëllezërit Lleshi u ka telefonuar zyrtarëve të lartë të policisë dhe u ka kërkuar zbardhjen e ngjarjes së rëndë. Hetimet vijojnë për të kuptuar dhe ndonjë lidhje të mundshme të banorëve të zonës me grabitësit e pamëshirshëm.

“HIDHI UJË SE MBAROI”, DËSHMITË TRONDITËSE

Banorët e fshati Dom janë të indinjuar nga ngjarja ndërsa përshkruajnë momentet e tmerrit që ka përjetuar familja. Sipas tyre kurrë nuk ka ndodhur një krim i tillë në fshat. “Në fshatin tonë nuk ka ndodhur kurrë një veprim i tillë. Është rast i jashtëzakonshëm. Në fshatin tonë nuk është vjedhur një pulë. Kjo është një familje e rregullt. Lajmin e morëm vesh në 3 të natës dhe erdhëm.

Jeta e Shpendit ka qenë në rrezik dhe shyqyr është gjallë. Bile grabitësit i kanë thënë; hidhni ujë se mbaroi. Djalin e kanë çuar në spital ku e kanë qepur. Shteti duhet të veprojë. Të gjejë autorët dhe t’i ndëshkojë rëndë ato, ndryshe duhet të vetëmbrohemi. Shyqyr që shpëtuan dy njerëz të pafajshëm, punëtorë. Grabitësit janë futur nga mbrapa dhe kanë hyrë brenda. Ne i kemi lënë dyert çelë gjithmonë sepse nuk jemi ruajtur nga njëritjetri. Kjo familje nuk i ka borxh askujt që t’i bëhej kjo. Këta janë kushërinjtë e mi”, tha një i moshuar.

Marrë nga Panorama

grabitje me arme ne klos

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN