LIVE UPDATES
Aktualitet

Grabitja e bankës te stacioni i Trenit/ Eksperti: Armën e kishte mbështjellë me gazetë

Ai tha se personi hyri i armatosur në bankë, me një armë në dorë të cilën e kishte mbështjellë me gazetë, të cilën e kishte lënë në ambjentet e bankës.

5 Korrik 2022, 22:24 Nga I.A
Grabitja e bankës te stacioni i Trenit/ Eksperti: Armën e kishte
Ekspertiza

TIRANË- Eksperti daktiloskopik Ilirjan Avrami, ka treguar mbrëmjen e sotme ekskluzivisht për “Top Story”, dinamikën e grabitjes së bankës tek stacioni I Trenit. Ai tha se personi hyri i armatosur në bankë, me një armë në dorë të cilën e kishte mbështjellë me gazetë, të cilën e kishte lënë në ambjentet e bankës. Falë gazetës është bërë e mundur edhe gjetja e gjurmëve të gishtërinjve të autorit të grabitjes.

“Tek stacioni i trenit u bë një vjedhje, ai hyri i armatosur i detyroi te gjithë.  Ai kishte një dinamikë qe mbante një gazetë dhe brenda e saj pistoleta, gazetën e la aty. Ne këqyrem kamerat dhe pame gazetën aty gjetëm gjurmët e tij dhe e identifikuam.” – tha Ilirjan Avrami  ekspert daktiloskopik

“Policia shkencore vendngjarja është A’, është dëshmitari i parë i heshtur i çdo krimi, nëse e kap fillin aty hetimi ecën. Gjurmët që vijnë nga vendi ngjarjes janë të ndryshme, të dukshme të padukshme, sistemi të jep mundësinë që eksperti këtu . atëherë ai punon me gjurmën për 12 karakteristikat e veçanta, ti gjëje këto karakteristika dhe pastaj ti kalojë për kërkim automatik dhe ti kalojë në database dhe kartelat jonë është 450 mijë persona të daktiloskopuar, persona që kanë qenë të ndaluar ose sillen çdo ditë, ata marrin numërim çdo vit në çdo drejtori që ndalohet dhe arrestohet.”- tha kryekomisar Arvid Mitkolli.

“Këto gjurmë i përkasin vetëm atyre që janë ndaluar dhe jo të tjerëve. Sepse kemi me qindra vepra penale që presin për tu dokumentuar, vepra nga më të ndryshmet jo vetëm të krimeve serioze por për të gjitha që laburantët kanë marrë. Por jo vetëm kaq por ne kemi marrëdhënie besimi të niveleve më të larta me Europol dhe Interpol dhe shkëmbimi i gjurmëve ku bëhet pjesë , duke pasur besueshmërinë me policinë e shtetit ata kanë me dhjetëra vite që na i dërgojnë, për të gjithë këta persona ka një data baze , është tërësisht e sigurtë dhe veç se pronë e shtetit shqiptar. Për sa i përket gjurmëve që ju zonjë e nderuar që ju thoni se kur marrim një dokument dhe japim gjurmët ne nuk mund ti marrim ato sepse , është shkelje e të drejtave të njeriut. Vetëm nëse do ketë një dokument përfundimtar sepse ka shumë shtete që e kanë por për këtë jep pëlqimin qytetari. Kjo i takon ligjvënësit”- tha Niko Brahimaj 

“Ky është një identifikim , një vjedhje banese nga kontrolli rezultoi autori, nga spektri ynë është hedhur në sistem , është koduar dhe është kontrolluar lista ku sistemi nxori të njëjtin kandidat, kjo është gjurma objekt ekspertimi e gjetur në vendngjarje, gjurma është në sistem, personi ka qenë i daktiloskoptuar, këto janë karakteristikat e veçanta për të kryer tabelën fotografike. Dhe është e njëjta gjurmë, numëroj vijat një dy tre , ja tjetra këtu fillim mbarim, ja tjetra koresponduese. Këto i nxjerr sistemi, bëhet në mënyrë automatike. Por ti nuk mund ta bësh këtë gjë sepse ka një procedurë të caktuar.”- tha eksperti daktilokopik 

“Mund të kërkojnë gjurmë në dokumentet e testamenteve që kërkohen me vendim gjykate ky është një nga trendet pastaj të tjerat janë gjurmë krimesh dhe organi I procedimit të sjell kartelat e personave të konsideruar në vendngjarje, na kanë ndodhur raste kur personi nuk ishte daktoloskopuar dhe kur ai kreu aksident ne kishim marrë gjurmët e kishim ruajtur kur ai u arrestua për aksident ne pamë që ai kishte kryer pesë vjedhje, apo raste kur familja denoncoi vjedhjen, policia thirri për gjumë familjarët për ti përjashtuar meqenëse ata kishin lënë gjurmë në shtëpinë e tyre. Në këtë rast ne gjetëm se gjurmët e njërit prej tyre ishin në sistem në një vjedhje.”- tha kryekomisar Arvid Mitkolli 

A ka ndodhur , a mund të ndodhë që mund të ngatërrohen gjurmët e mia? 

Jo nuk ka ndodhur kurrë, sepse kushdo ka gjurmë unike, as binjakët nuk i kanë njëlloj

“Të gjitha ngjarjet vijnë tek ne, shumica janë vjedhje, por ka edhe grabitje, vrasje aksidente ka dhe prova që lënë në parcelat e drogës. Këto ne i grumbullojmë dhe përpunojmë me metodat kimike”- tha Ilirjan Avrami ekspert kriminalistike. 

Në këtë sistem qindra gjurmë të paidentifikuara të tre dekadave,  ruhen si pasuria më e shenjtë e policisë shkencore, e rinovuar së fundmi dhe që është modernizuar për t’ju përgjigjur standarteve të partnerëve ndërkombëtarë.

Marrë nga Top Channel

ilirjan avrami

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE