LIVE UPDATES
Aktualitet

“Në vrasjen e Aishe Vatës identifikuam babanë biologjik të fetusit"/ Si identifikohen kufomat, 'kyçe' dhëmballa e femuri

Sektori i ADN-së u hap në vitin 2009 pak kohë mbasi drejtësia Shqipëria ishte trazuar nga atentat i bujshëm me të dyshuar Lavdërim Tufën dhe ku ADN e një fijeje floku e ktheu gjykimin për masakrën e kartodromit në një odise gjyqësore.

5 Korrik 2022, 22:15 Nga k.m.
“Në vrasjen e Aishe Vatës identifikuam babanë biologjik
Foto ilustruese

Nga laboratori në laborator, grupi i xhirimit të Top Story, për çdo ndryshim ambienti në sektorin e ADN-së, ju kërkua të ndryshonte veshjet e sterilizuara. Ekspertë në nivele shkencore krahasojnë modelet për ekspertizat biologjike duke nxjerrë të vërteta kriminale ndaj vrasësve që megjithëse vranë në mënyrë të sofistikuar, ata u tradhtuan nga trupi i tyre. Sektori i ADN-së u hap në vitin 2009 pak kohë mbasi drejtësia Shqipëria ishte trazuar nga atentat i bujshëm me të dyshuar Lavdërim Tufën dhe ku ADN e një fijeje floku e ktheu gjykimin për masakrën e kartodromit në një odise gjyqësore.

“Kjo është një njollë gjaku, në bazë të të cilës ne ndjekim profilin e një personi apo disa personave dhe me robotikë nxjerrim çfarë i duhet hetimit. Ne e kemi një proces pune të përditshëm, në momentin që përmes fijes së flokut nxjerr një autor, ne gjejmë fije floku në batanije, kapele rroba , fija e flokut hapet fotografohet dhe merret mostra”, thotë Erida Mesi , eksperte biologe.

Por së fundmi janë shtuar kërkesat e gjykatës për njohje atësie.

“Këto janë ekspertiza që zgjasin një apo dy ditë“, shpjegon Mesi për gazetaren Anila Hoxha.

“Ne në atë kohë nuk kishim laborator ADN, për të gjitha këto ngjarje ne kemi mbajtur na kartoteke prova me shpresën qe kur këto prova kur te implementohej laboratori dhe në fakt ka ndodhur qe kemi mbajtur prova nen minus 40 grade dhe përmes te cilave ne kemi përftuar”, thotë Armanda Deda, eksperte biologe.

E teksa biologët dhe gjenetistët e policisë shkencore po peshojnë rezultatet për të ndërtuar profilet për një krim me shkëmbim armësh zjarri dhe te ndodhur ne Elbasan, për profesoreshën Zaimi puna e heshtur e eksperteve brenda ne laboratorë kuptohet vetëm kur arrestohet një vrasës.

“Ishte rasti i vrasjes së Aidhe Vatës, qëndruam në terren, morëm profile dhe zbuluam se e ndjera e masakruar, dhe ne zbuluam me ADN se e ndjera ishte shtatzënë dhe cili ishte profili i autorit. Kjo ndodhi brenda 48 orësh dhe ky rast ishte i pari që tronditi policinë dhe ata e kuptuan se sa e rëndësishme kjo“, shpjegon Ela zaimi, shefe e sektorit te ekzaminimeve biologjike dhe ADN-së.

A është e vështirë të identifikosh të zhdukurit?

E vështirë por ne kemi identifikuar dy deri tani, njëri prej tyre nga femuri i dhëmballës, thotë ekspertja. Dosja nën hetim e zbardhur së fundmi përmes ADN-së është identifikimi në krye të shtatë viteve si i zhdukur i fëmijës Mariglen Gjonaj, për të cilin familja denoncoi dhe kërkoi kohë mbas kohe fatin e tij
Sinkron Ela Zaimi. Kemi pak kërkesa relativisht ne gamen e personave qe po ekzaminohen në Shqipëri, por kemi mjaft kërkesa nga vendet europiane sepse shtetas te humbur raportohen përditë dhe na kërkojnë të kryejnë krahasimin e regjistruar në databasen tonë.

“Ishte një adoleshent i zhdukur në zonën e Lezhës, kockat e tij kishin dalë në sipërfaqe nga kafshët, ekspertët na sollën mbetje kockore, ne bëmë krahasimin me familjen e tij dhe identifikimin e kockave”, shprehet Aleksandër Bushati, ekspert ADN-je.

“Jo vetëm qytetarët që kanë kërkuar të afërmit që pretendohet që është i zhdukur apo me të vërtetë mund të jetë i zhdukur por edhe institucionet të tjera të viktimave të komunizmit që është një institucion prestigjoz ka kryer një marrëveshje me policinë që ne të japim kontributin tonë si polici shkencore për gjetjen e viktimave të komunizmit. Përmes AND së kockave është hera e parë realizon edhe ADN e kockave është një pajisje që falë ndërhyrje që falë lidershipit të policisë dhe ministrit të Brendshëm të blihet kjo pajisje. Ne e kemi vënë në punë sepse ne kemi kualitete me nivel të lartë dhe me integritet të lartë për gjetjen e zhvillimin e ADN-së“, thotë eksperti Niko Brahimaj./Marrë nga TopChannel

laboratori i adn ne shqiperi

Sondazh

Poll

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari