LIVE UPDATES
Aktualitet

E zezë, me kapuç/ Kjo është bluza e Nuredin Dumanit, dalin pamjet, 'hoody' ka plumbin në kurriz

Bluza e Dumanit do i kalojë edhe Balistikës për përcaktimin e qitjes.

5 Korrik 2022, 22:20 Nga k.m.
E zezë, me kapuç/ Kjo është bluza e Nuredin Dumanit, dalin
Bluza e Nuredin Dumanit

TIRANË- Bluza që u gjet në vendin ku mbeti i plagosur Nuredin Dumani, tashmë një dëshmitar drejtësie, i cili u arrestua jo shumë larg në kohë mbas atentatit të dështuar, ndodhet në Institutin e Policisë Shkencore. E zezë, e stilit "hoody", ajo ka në shpinë shenjën e plumbit që mbeti në kurrizin e Dumanit. 

“Kemi konstatuar një vrime te vogël ne këtë bluzë që duhet të jetë shkaktuar me armë zjarri, vëmë metrin për ta fokusuar me nga afër dhe për ta paraqitur ne tabelën fotografike dhe e fokusojmë. Kjo bluze do i kaloje edhe sektorit tjetër te balistikes qe do procedoje me te tjera egzaminime qe do tregoje këndin e qitjes, ne si biologe nëse ka apo jo prani te gjakut human dhe quhet test i thjeshte. Ne rastin konkret njolla është e padukshme dhe njolla nuk duket shume mire dhe për ne mjafton qe te marrim vetëm një sasi te vogël për te përftuar një profil te AND  nga shtetasi qe i ka mbetur , mjafton vetëm një pjesëz kaq e vogël për të përftuar profil gjenetik të plotë.” tha ekspertja e ADN, Armanda Deda.

“Gjeja e parë ne shohim çdo provë , dhe nuk lejojmë që të lëvizet, në qoftë se aty është një bisht cigareje i paketojmë veç e veç, dhe kështu kryhet ekzaminimet. Ato konat që ne shohim në vendngjarje, tregojnë provat dhe fiksimin e vendngjarjen “

Një prove e tillë ishte edhe maska anticovid e vrasësit Ernejt Shyti e flaku mbasi vrau Behar Sofinë. Në maskën e tij ku u gjetën mbetje pështyme u gjet profili i atentatorit.

“Në bashkëpunuam me sektorin e ADN dhe vrasjeve në drejtorinë e Tiranës, na erdhi telefoni i kriminelit ku ne përftuam mesazhet që kishte komunikuar në lidhje me viktimën,“- tha eksperti.

Njësoj me profil ADN ekspertët nxorën në dritë identitetin e Mikel Shallarit, i cili mbasi vrau kryekomisarin Artan Cuku i zhveshi rrobat dhe I hodhi në një kosh mbeturinash. Por gjatë vrapit të arratisjes vrasësi i kishte mbajtur duart në xhepa dhe djersa e lënë aty e tradhëtoi.

“Vrasja e krye me mbytje me duar dhe ne duart e viktimës gjate përpjekjeve kishte mbetur një material prej te cilit ne përfituam te dhëna. Mandej autori ishte larguar, por ne e depozituam si te dhëna dhe kur ai u kthye ne e krahasuam te dhënën e AND dhe me pas konfirmuam ai e kishte vrare”- tha Armanda Deda.

“Në këndvështrimin tim nuk ka akt të rëndësishëm dhe të parëndësishëm. Eksperti bën betimin para gjykatës dhe mban përgjegjësi individuale dhe ruan sekretin e aktit të ekserptimit . Ky dokument quhet dokument sekreti hyn deri në momentin që shkon në gjykatë. Dua që ekspertët e mi të jenë në nivel të padiskutueshëm , por e thënë më troç më shqip, për sa i përket dhe këtu janë ekspertizat e krimit kompjuterit ditur dhe në këtë pikë ne jemi pak defiçentë sepse ka shumë dhe kështu ne kërkuar zgjatje hetimore. Akte hetimore janë egzaminimet e pronave që është një punë voluminoze dhe se ke të bësh me pronën e qytetarit”- tha Niko Brahimi.

Instituti i Policisë Shkencore është padyshim mjeti më i fuqishëm i zbërthimit dhe zbardhjes së një ngjarjeje, që vlerëson qindra elementë sado pak mikroskopikë si një njollë gjaku apo edhe mbetje të tjera biologjike. prej këtu u zbulua se si u vra Regis Runaj , për të cilin Erjon Alibeaj porositi të kryhej në mënyrë sa më të dhunshme për të dërguar policinë drejt një piste tjetër të gabuar, atë të vrasjes për shkak të një grabitjeje./Marrë nga TopChannel

nuredin dumani

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE