LIVE UPDATES
Aktualitet

Fondi Shqiptar i Zhvillimit bën tender 3.3 mln euro për hartim dokumentesh të tenderave

Fondi Shqiptar i Zhvillimit ka vendosur këtë fillim qershori të hapë garën për të marrë shërbime nga studio private, pikërisht për përgatitjen e termave të referencës për tendera, të cilat janë përgjegjësi e institucioneve publike.

11 Qershor 2024, 16:37 Nga I.A
Fondi Shqiptar i Zhvillimit bën tender 3.3 mln euro për hartim
FSHZH

TIRANË- Fondi Shqiptar i Zhvillimit pritet që të shpenzojë rreth 3.3 milionë euro me një tendër që ka për synim shërbimin e konsulencës për hartimin e tenderave që do të zhvillojë në të ardhmen ky institucion. Fondi Shqiptar i Zhvillimit ka vendosur këtë fillim qershori të hapë garën për të marrë shërbime nga studio private, pikërisht për përgatitjen e termave të referencës për tendera, të cilat janë përgjegjësi e institucioneve publike.

Tenderi bazë është i titulluar “Mbështetje për programin 2024–2026 – shërbime projektimi”, me fond limit 333 milionë lekë të reja. Ky fond është i ndarë në katër lote, me nën-objekte të veçantë. Loti i parë dhe më i kushtueshmi ka për objekt “Përgatitje të dokumenteve për tenderim, për objekte të konektivitetit, rrugë dhe ura,etj”, me fond limit 166.6 milionë euro.

Në lotin e dytë, Fondi Shqiptar i Zhvillimit ka vendosur në dispozicion 83.3 milionë lekë të reja për “Përgatitje të dokumenteve për tenderim, për objekte civile, industriale, sportive, residenciale, etj”.

Në lotet tre dhe katër, institucioni i Dritan Agollit ka vendosur të shpenzojë shuma të njëjta, nga 41.6 milionë lekë të reja për secilin, për “përgatitje dokumentesh tenderi për restaurim objektesh të trashëgimisë kulturore dhe atyre me natyrë kulturore e sportive”.

Në dokumentet e tenderit 3.3 milionë euro të Fondit Shqiptar të Zhvillimit thuhet se studiot fituese do të kenë për detyrë që të analizojnë detyrat e projektimit të veprave publike, projekt-idetë paraprake, projektin përfundimtar të zbatimit, hartimin e preventivit dhe specifikimet teknike. Praktikisht, fituesit e tenderit që po zhvillon Dritan Agolli do të merren me gjithçka që lidhet me tenderat e ardhshëm të Fondit Shqiptar të Zhvillimit, ndërkohë që ligji për Prokurimet Publike ia ngarkon këtë përgjegjësi institucioneve shtetërore.

fshzh

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh