LIVE UPDATES
Aktualitet

Fëmija 14 vjeç, i ati nuk merr dot KEMP-in në bankë

Por prej një viti i kalon KEMP-i në llogari dhe Aleksandri nuk mund ta tërheqë, pasi fëmija ka mbushur moshën 14 vjeç dhe banka nuk ia jep më të atit.

1 Korrik 2022, 23:22 Nga F.M
Fëmija 14 vjeç, i ati nuk merr dot KEMP-in në bankë
Aleksandër Çani

TIRANË- Aleksandër Çani, një qytetar nga Himara, ka kërkuar ndihmën e emisionit Stop në Tv Klan për problemin që ka marrjen e KEMP-it për djalin e tij autik. Ai tregon se nga viti 2015 e deri më sot djali trajtohet me KEMP 100 mijë Lekë të vjetra në muaj e po kaq merr edhe i ati si kujdestar.

Por prej një viti i kalon KEMP-i në llogari dhe Aleksandri nuk mund ta tërheqë, pasi fëmija ka mbushur moshën 14 vjeç dhe banka nuk ia jep më të atit.

Aleksandër Çani: Unë jam prind i një fëmije që vuan nga autizmi, është diagnostikuar që në vitin 2015, trajtohet me KEMP. Ai përfiton 100 mijë Lekë në muaj. Po aq edhe unë si prind dhe si kujdestar i tij. Nga 2015 deri më sot trajtohet me KEMP. Prej 1 viti unë nuk tërheq dot në llogarinë e çunit sepse djali është bërë 14 vjeç dhe mua si kujdestar më hiqet e drejta për të tërhequr në llogarinë e tij. E kuptova këtë problem kur KEMP-i kalonte lekët në llogari por unë nuk i tërhiqja dot. U drejtova te banka në Himarë dhe më thanë që është e pamundur. Ka rreth 1 vit që llogaria është e bllokuar.

“Stop” iu drejtua Zyrës Ligjore “Jurisprudenca”,  dhe avokatja Orgesa Serani premton që me shpenzimet e zyrës, të ndjekë rastin e qytetarit. Ajo thotë se ka përgatitur një  kërkesë për njohjen e kujdestarisë dhe do ta mbrojë çështjen në gjykatë.

Avokatja Orgesa Serani: Pasi studio ligjore “Jurisprudenca” u njoh me rastin e ardhur nga emisioni Stop ka vendosur të ndjekë çështjen e qytetarit Aleksandër Çani. Duke qenë se është një rast në nevojë dhe me një fëmijë të sëmurë, nuk ka mundësi ekonomike për të ndjekur këtë çështje, kemi vendosur që me të gjitha shpenzimet tona të ndjekim këtë çështje. Fillimisht nga ana jonë është përgatitur kërkesa me qëllim depozitimin e saj në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Vlorë dhe më pas vijimi i procedurave duke u paraqitur edhe ne në gjykatë si përfaqësues të tij ligjor.

Kërkesa u depozitua në Gjykatën e Vlorës dhe pas hedhjes së shortit do të përzgjidhet gjyqtari e më pas do të caktohet data e çështjes.

Marrë nga tvklan.al

aleksander cani

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN