LIVE UPDATES
Aktualitet

Emigrantët me gomone/ Policia franceze: Shqiptarët janë më efikasët, por dhe më të shtrenjtët

Një zyrtar i lartë francez, tha se rrjetet e dedikuara të kontrabandës shqiptare tani po operojnë përgjatë Kanalit, veçmas nga rrjetet kurde dhe irakiane.

4 Tetor 2022, 19:13 Nga F.M
Emigrantët me gomone/ Policia franceze: Shqiptarët janë më
Emigrantët në çadra

FRANCË- Policia e franceze ka treguar rastet kur ka shpëtuar varka me emigrantët, mes tyre edhe shqiptarë që kanë qenë duke u mbytur gjatë tentativës për të kaluar në Britaninë e Madhe. Dronët i pikasin emigrantët edhe në momentin që ata gjejnë shkurre për tu strehuar deri në momentin që gomonja bëhet gati për tu nisur. Patrullat franceze thonë se po ndalojnë rreth gjysmën e të gjitha përpjekjeve për kalim, por më shumë se 30,000 njerëz kanë arritur në Mbretërinë e Bashkuar deri më tani këtë vit. Një zyrtar i lartë francez, tha se rrjetet e dedikuara të kontrabandës shqiptare tani po operojnë përgjatë Kanalit, veçmas nga rrjetet kurde dhe irakiane. Shqiptarët i konsiderpjnë më efikas në këtë rrugë, kujdesen për emigrantët dhe mjetet e transportit, ndryshe nga grupet e tjera.

Artikulli i plotë:

Të fshehur në bimësi të dendur përgjatë bregut në veri të Calais, dy burra qëndrojnë në heshtje. Më pak se një kilometër larg, xhandarët francezë shqyrtojnë dy figurat në kamerën termike të dronit; imazhet e tyre shfaqen në ngjyrë rozë e portokalli. Brenda pak sekondash, njësia nis kërkimet nëpër shkurre. Duhen më pak se pesë minuta për të arritur atje, por 50 metrat e fundit duhet të bëhen në këmbë. Efektivët ecin përmes një bimësie të trashë dhe me gjemba, disa prej të cilave mbërrijnë deri në gjoks. Dy burrat ikin ndërsa njësia afrohet, duke lënë pas tyre varkën gjysmë të përgatitur, karburantin dhe motorin bashkë me dy thasë me xhaketa shpëtimi.

"Bimësia punon kundër nesh," më tha gjenerali Frantz Tavart. "Kontrabandistët e dinë këtë dhe i fshehin anijet këtu me qëllim."

“Kemi pesë minuta për të ndërhyrë nga momenti kur e fryjnë varkën deri në momentin që e futin në det, përndryshe është e kotë,”- tha Gjeneral Frantz Tavart.

Dronët e Mbretërisë së Bashkuar janë të vlefshëm, thotë ai, sepse ata dallojnë edhe vende të fshehura mirë si ky.

"Droni e kapi këtë," tha ai. "Aeroplani [mbikqyrjes] kaloi paraprakisht dhe nuk e vuri re, sepse ishte fshehur nga pemët."

Franca dhe Britania e Madhe kanë investuar në më shumë patrulla, teknologji më të mirë dhe lloje të ndryshme automjetesh, por ende emigrantët që kalojnë Kanalin vazhdojnë të rriten. Sekretarja e re e Brendshme e Britanisë, Suella Braverman, do të mbajë një fjalim në konferencën e partisë së Konservatorëve më vonë, ku pritet të ritheksojë vendosmërinë e saj për të goditur emigracionin e paligjshëm. Patrullat franceze thonë se po ndalojnë rreth gjysmën e të gjitha përpjekjeve për kalim, por më shumë se 30,000 njerëz kanë arritur ende në Mbretërinë e Bashkuar deri më tani këtë vit. Një zyrtar i lartë francez, na tha se rrjetet e dedikuara të kontrabandës shqiptare tani po operojnë përgjatë Kanalit, veçmas nga rrjetet kryesore kurde dhe irakiane.

“Rrjetet shqiptare janë më efikase se të tjerat”, na tha ai. “40% e atyre që përgjojmë në këtë anë të Kanalit janë shqiptarë, por përbëjnë 60% të atyre që mbërrijnë në anën tjetër”.

"Hipoteza jonë është se ata janë shumë më me përvojë se të tjerët përsa i përket aktivitetit kriminal dhe më të mësuar të organizohen dhe të shmangin policinë. Rrjetet shqiptare i kanë çmimet më të larta sesa të tjerët."

Gjenerali Tavart thotë se nuk mund të konfirmojë nëse rrugët e reja të kontrabandës shqiptare po drejtohen nga grupe kriminale, ndoshta me bazë në MB, por ai thotë se do të kishte kuptim.

"Me çmimin e një kalimi rreth 4,000 euro (3,482 £) dhe rreth 40 njerëz në një varkë, bëni llogaritë," tha ai. “Është jashtëzakonisht fitimprurëse, madje më shumë se trafiku i drogës dhe akuzat penale janë më të lehta”.

Një numër më i madh shqiptarësh janë parë në kampin kryesor të emigrantëve në Dunkerque, por shumica duket se qëndrojnë në hotele përreth zonës, ose në Paris apo Bruksel. Në një hotel në Dunkerque, pronarja konfirmoi se tani kishte një numër të madh klientësh shqiptarë që kalonin atje. Pronari i një lokali përballë stacionit tha se disa ditë gjysma e klientëve të tij janë shqiptarë.

"Pyes veten nëse ka mbetur dikush në Shqipëri," tha ai, "duke parë sa prej tyre po kalojnë këtu".

Për muaj të tërë, qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka premtuar se do të dërgojë disa nga ata që mbërrijnë me varka të vogla në Ruanda, ku kërkesat e tyre për azil do të përpunohen dhe ku do të pritet të vendosen nëse kërkesa e tyre miratohet.

Në rrugën jashtë Calais, në orët e vogla të mëngjesit, takuam 17-vjeçarin Sikunder dhe miqtë e tij, të mbështjellë me batanije mbijetese që shkëlqenin si copa argjendi në errësirë.

“Ata janë të gjithë nga Afganistani”,- thanë ata, “dhe sapo ishin shpëtuar nga një varkë që po fundosej nga policia franceze”.

E pyeta Sikunderin nëse ishte në dijeni që Britania e Madhe mund ta dërgonte në Ruandë.

"Kam dëgjuar për këtë," u përgjigj ai, "por disa nga të afërmit e mi në Mbretërinë e Bashkuar na thanë se plani ishte anuluar dhe ne mund të vijmë në MB."

Ishte përpjekja e tij e dytë për të kaluar; ai është i vendosur që nuk do të jetë e fundit e tij.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar aktualisht po lufton një betejë gjyqësore mbi ligjshmërinë e politikës së saj të Ruandës. Në kampet përreth Calais, pothuajse të gjithë janë të vetëdijshëm për rrezikun dhe pothuajse të gjithë gjejnë një mënyrë për ta racionalizuar atë.

Biniam është një djalë 28-vjeçar nga rajoni Tigray në Etiopi. Me një anglishte të rrjedhshme, ai më tha se kishte një diplomë master në prodhim dhe se donte të kërkonte azil në MB, sepse kishte parë sesi qeveria britanike ishte shprehur fuqishëm kundër konfliktit të dhunshëm në Tigray.

"Mbretëria e Bashkuar e kupton situatën në vendin tim," më tha ai. "Pra, kjo është arsyeja pse unë do të shkoj."

E pyes se sa i frikësuar është se mos e dërgojnë në Ruandë.

"100% frikë," tha ai. “Nëse më kthejnë në Afrikë, qeveria e Etiopisë do ta ketë të lehtë të më marrë”.

Jess Sharman nga Care4Calais thotë se njerëzit po rrezikojnë jetën e tyre për të shkuar në MB, sepse nuk mund të kërkojnë azil ndërsa janë në Francë dhe nuk mund të kalojnë Kanalin përmes rrugëve zyrtare.

"Ata nuk duhet të jenë këtu dhe janë vetëm për shkak të politikave të qeverisë," tha ajo. "Dhe kjo mund të ndryshojë brenda natës”.

Kampet shkatërrohen sistematikisht nga njësitë policore; shpërthejnë konflikte të dhunshme ndërmjet bandave të kontrabandës; patrullat e sigurisë ndjekin emigrantët për milje me radhë përgjatë vijës bregdetare dhe pavarësisht kësaj, shumë shpesh, në mëngjes, një tjetër varkë me njerëz nga e gjithë bota përfundon në brigjet e Britanisë.

shqiptaret ne britani

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE