LIVE UPDATES
Aktualitet

'Çelësi dhe Rezidenti'/ Gazetari Qyno kërcënohet nga spiuni: Bëni tuajën shoku hetues, por...

Njëri prej tyre, i identifikuar me nofkën "Çelësi", i ka dërguar një mesazh gazetarit duke i përmendur dy filma të vjetër shqiptarë që trajtojnë histori me agjentura sekrete dhe me spiunazh me “armiqtë” e jashtëm.

30 Qershor 2022, 15:59 Nga k.m.
'Çelësi dhe Rezidenti'/ Gazetari Qyno kërcënohet
Elton Qyno

TIRANË- Gazetari investigativ Elton Qyno ka marrë një mesazh pas publikimit të emrave të raportit të Shërbimit Informativ të Shtetit lidhur me spiunët që jepnin informacione tek agjentë të vendeve jomike. Njëri prej tyre, i identifikuar me nofkën "Çelësi", i ka dërguar një mesazh gazetarit duke i përmendur dy filma të vjetër shqiptarë që trajtojnë histori me agjentura sekrete dhe me spiunazh me “armiqtë” e jashtëm.

Elton Qyno shkruan: Mesazhi i agjentit "Çelësi" shumë i koduar në adresën time në Facebook. Kush ma përkthen këtë mrrokllën e koduar se vetë s'po i bëj derman.

Ndërsa përmbajtja e mesazhit që ka marrë është kjo: Elton Qyno, filmi "Fijet që Priten" s'ka asnjë lidhje me filmin "Asgjë nuk harrohet". Të dyja janë histori me plot të panjohura. Gjithsesi: Ju bëni tuajën shoku hetues, puna ime do të dalë...Partia shëndoshë.

'Çelësi dhe Rezidenti'/ Gazetari Qyno kërcënohet

PËRSHKRIMI I SHKURTËR I FILMAVE

Filmi "Fijet që Priten"- Një agjent i huaj Sami Ameni zbret në aeroportin e Rinasit dhe menjëherë nis kërkimet për të aktivizuar një agjent tjetër Markon me të cilin ka bashkëpunuar pranë gjermanëve gjatë luftës. Plani i tyre është hedhja në erë e një uzinë të madhe. Për këtë u duhet të marrin të dhëna nga Besa e cila ka humbur disa dokumenta dhe ndjehet e kërcënuar. Por plani i tyre dështon.

Filmi "Asgjë nuk harrohet"- Ngjarjet e filmit zhvillohen në ditët e sotme por sillen edhe ngjarje nga e kaluara për të hedhur dritë në fakte dhe karaktere të ndryshme. Një i riatdhesuar vritet në një qytet të vogël. Askush nuk e di kush është vrasësi. Krye hetuesi e merr përsipër këtë ngjarje dhe ia del të zbulojë shkaqet e krimit. Në ditët tona ndodh një vrasje në pamje të parë e pakuptimtë. Viktima është një njeri i riatdhesuar pas arratisjes që bëri nga vendi,menjëherë mbas përfundimit të luftës. Kjo vrasje shtyn grupin hetimor të hetojë edhe për vrasjen e tre partizanëve në kohën e luftës,ngjarje kjo e ngelur pa fajtor,vrasje gjatë të cilës viktima kryente rolin e shoferit. Me ndihmën e popullit do të bëhet e mundur kapja dhe dënimi i fajtorëve.

Sipas SHISH, raporti mes të dyve ishte krijuar në një aktivitet zhvilluar nga një përfaqësi diplomatike ku “Çelësi” dhe “Rezidenti” shkëmbyen numrat dhe nga ai moment nisën të takoheshin, duke shmangur ambientet e zyrave në survejim, dhe duke konsumuar kafe e dreka jashtë Tiranës. “Çelësi” ishte shprehur se me të ardhurat nga detyra e tij e kishte të pamundur të garantonte shkollimin e djalit jashtë vendit.  Në raportin e SHISH thuhej se agjenti i huaj i paguante edhe shpenzimet e rrugës, dhe i fuste në zarf pagesat për informacionet e hedhura në një pajisje elektronike, që sipas tij, nuk cenonin detyrën e zyrtarit të SHISH.

elton qyno raporti i shish 2021

Sondazh

Poll

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind