LIVE UPDATES
Aktualitet

Dosja e SHISH/ Maksim Ferra: Nuk kam lidhje me spiunazhin

Ferra në dosje evidentohet si personi që  drejton një organizatë jofitimprurëse me emrin “Unioni Stop Krimit” të rregjistruar me vendimin nr 4099 të datës 16 shkurt 2015 në Gjykatën e Tiranës.

30 Qershor 2022, 19:36 Nga F.M
Dosja e SHISH/ Maksim Ferra: Nuk kam lidhje me spiunazhin
Maksim Ferra

TIRANË- Publikimi u hetimeve për  celulën e spiunazhit që po ndiqet nga SHISH dhe SPAK, e cila u ka shitur informacione vendeve jo mike me Shqipërinë ka sjellë reagimin e një prej personave të përmendur. Maksim Ferra thotë se nuk ka lidhje me aktivitet spiunazhi dhe se drejton një aktivitet në përputhje me ligjet e Shqipërisë. Maksim Ferra, një nga personazhet e përmendura në dosjen e SHISH dhe të SPAK-ut, si pjesë e celulës së spiunazhit në Tiranë, ka reaguar lidhur me publikimin e materialeve dhe përmendjen e emrit të tij në këtë çështje penale.

Ferra në dosje evidentohet si personi që  drejton një organizatë jofitimprurëse me emrin “Unioni Stop Krimit” të rregjistruar me vendimin nr 4099 të datës 16 shkurt 2015 në Gjykatën e Tiranës. Organizata është e ligjshme dhe ka stafin e saj ku ushtron veprimtarinë e mbledhjes së informacionit mbi krimin e organizuar dhe terrorizmin, jo vetëm në Shqipëri por dhe në shtete të tjera të Europës. Në degë tjetër e kësaj organizate është në Athinë, dhe roli i degëve në Tiranë dhe Athinë është parandalimi i krimit dhe jo aktiviteti i paligjshëm dhe kriminal që thotë SHISH dhe prokuroria e posaçme SPAK.

"Unë prej 7 vite jam drejtor Ekzekutiv i organizatës “Unioni Stop Krimit” në Shqipëri. Këtë aktivitet e kam kryer në përputhje të plotë me ligjet në fuqi të Shqipërisë dhe s’kam bërë asgjë të paligjshme. Qëllimi i organizatës që unë drejtoj, bën fjalë për parandalimin e krimit dhe mbledhjen e informacioneve të ndryshme, duke bashkëpunuar edhe me Policinë e Shtetit dhe organizma të tjera të huaja dhe vendase të Inteligjencës”.

Ferra shton se organizata mteret dhe me studime të ndryshme, trajnime për mësimin e formave të reja për parandalimin e studimit të krimit, luftës kundër krimit të rrugës, shpërndarjen e drogërave në shkolla, bullizmit dhe trafiqeve të paligjshme. Ferra shton se në asnjë rast nuk ka kryer paligjshmëri dhe se nuk është thirur asnjëherë nga SPAK apo qoftë nga policia e shtetit, për tu pyetur lidhur me këtë raport hetimor.

"Gjithçka është një mashtrim dhe një sajesë dhe s’ka vend për panik apo celulë spiunazhi siç thuhet në shkrimet e mediave”-shprehet Maksim Ferra.

Sipas tij me Frederik Ymerin dhe personat e tjerë të përmendur ai ka njohje pasi për disa vite i ka pasur kolegë dhe bashkëpuntorë të ngushtë në shumë detyra të veçanta pranë Shërbimit Informativ Shtetëror.

Marrë nga OraNews

celula e spiunazhit ne tirane maksim ferra

Sondazh

Poll

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila