LIVE UPDATES
Aktualitet

Bujqësia, parcelat e drogës, trafiku dhe kufijtë/ Satellogic: Ç’do të monitorojnë tjetër dy satelitët shqiptarë

Shqipëria do të ketë akses prioritar në dy satelitë, të cilët do të emërtohen "Albania-1" dhe "Albania-2", që pritet t'i bashkohen flotës së Satellogic në lëshimin e saj të ardhshëm satelitor me SpaceX (kompania e Elon Musk).

29 Shtator 2022, 15:59 Nga DOSJA
Bujqësia, parcelat e drogës, trafiku dhe kufijtë/ Satellogic:
Satelite

TIRANË- Ashtu siç në Tiranë Ministri i Mbrojtes Niko Peleshi dhe kryeministri Edi Rama, edhe Satellogic Inc., një lider në mbledhjen e të dhënave të Vëzhgimit të Tokës me rezolucionin e nënmetërve, njoftoi sot se ka arritur një marrëveshje trevjeçare me Qeverinë e Shqipërisë për të zhvilluar një plejadë të dedikuar satelitore. Ky program unik – sipas BusinessWire - rrjedh nga modeli Constellation-as-a-Service i Satellogic dhe do t'i ofrojë Shqipërisë aftësi imazhesh satelitore reaguese mbi të gjithë territorin e saj.

Oferta e Satellogic u mundëson qeverive bashkiake dhe shtetërore të menaxhojnë një flotë satelitësh mbi një zonë të caktuar interesi dhe të zhvillojnë një program imazhi të Vëzhgimit të Tokës me frekuencë, rezolucion dhe kosto të pakrahasueshme. Përveç asaj që kryeministri Rama nënvizoi për mbrojtjen e territorit nga ndërtimet e paligjshme, Satellogic sqaron se “marrëveshja do t'i mundësojë gjithashtu Shqipërisë që të adresojë çështje të ngutshme që përfshijnë menaxhimin e bujqësisë, kulturat e paligjshme bujqësore (parcelat me drogë), menaxhimin e trafikut, monitorimin e zjarreve, sigurinë kufitare dhe monitorimin mjedisor nëpërmjet imazheve me cilësi të lartë në mbarë vendin me një çmim me kosto efektive”.

Shqipëria do të ketë akses prioritar në dy satelitë, të cilët do të emërtohen "Albania-1" dhe "Albania-2", që pritet t'i bashkohen flotës së Satellogic në lëshimin e saj të ardhshëm satelitor me SpaceX (kompania e Elon Musk).

“Me Konstelacionin e Dedikuar Satelitor, Satellogic do të përshpejtojë pjesëmarrjen e Shqipërisë në Ekonominë e Re të Hapësirës. Për më tepër, këta satelitë do të ofrojnë ndërgjegjësim të paprecedentë mbi situatën në mbarë vendin nëpërmjet të dhënave më të mira nga hapësira,” tha Emiliano Kargieman, CEO dhe Bashkëthemelues i Satellogic. “Shqipëria synon të zhvillojë përfshirjen e saj në komunitetin hapësinor duke shfrytëzuar fuqinë e imazheve satelitore me rezolucion të lartë dhe ne jemi të ngazëllyer për mundësinë për të mbështetur ambiciet e vendit si dhe detyrat e tij si anëtar i NATO-s”, u shpreh ai.

Kompania sqaroi se nëpërmjet infrastrukturës së të dhënave në Cloud të Satellogic, Shqipëria do të mund t’u japë zgjidhje në kohë reale shumë çështjeve, do të mund të bëjë analiza dhe shpërndarje të njohurive dhe informacioneve kritike. Satellogic do të mbështesë trajnimin e specialistëve të telekomunikacionit brenda Qeverisë Shqiptare për të asistuar në analizën dhe shpërndarjen e produkteve me origjinë satelitore në ministri të ndryshme në vend dhe për të ndërtuar kapacitetin e ekonomisë shqiptare të hapësirës.

Kontrata e sotme, vjen pas asaj që Satellogic nënshkroi për të monitoruar të gjitha zonat e mbrojtura nënkombëtare në planet përmes Programit të ri Juridiksional GREEN+. Si pjesë e kësaj marrëveshjeje, Satellogic do të mbledhë imazhe satelitore me rezolucion të lartë mbi të gjitha pyjet e Tokës deri në vitin 2025, duke lejuar individët dhe organizatat të monitorojnë me saktësi shpyllëzimin.

E themeluar në vitin 2010 nga Emiliano Kargieman dhe Gerardo Richarte, Satellogic (NASDAQ:SATL) është kompania e parë gjeohapësinore e integruar vertikalisht, duke sjellë rezultate reale me njohuri në shkallë planetare. Satellogic po krijon dhe përmirëson vazhdimisht platformën e parë plotësisht të automatizuar të Observimit të Tokës me aftësinë për të “fotografuar” të gjithë planetin me rezolucion të lartë, duke ofruar zgjidhje të arritshme dhe të përballueshme për klientët.

Misioni i Satellogic është të demokratizojë aksesin në të dhënat gjeohapësinore të imazheve me rezolucion të lartë përmes platformës së saj të informacionit për të ndihmuar në zgjidhjen e problemeve më urgjente në botë, duke përfshirë ndryshimin e klimës, furnizimin me energji dhe sigurinë ushqimore. Duke përdorur teknologjinë e saj të patentuar të imazhit të Tokës, Satellogic ofron fuqinë e Observimit të Tokës me cilësi të lartë dhe me koston më të ulët në industri.

Marrë nga GazetaSi

satelitet e rames

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN