Sport

FOTO+VD/ Shuhet ëndrra kuqezi, stadiumi i ri nuk i sjell fat kombëtares. Franca triumfon 2 me 0

 • ‘Blindohet’ Tirana me 1000 policë, 3 vite burg për çdo tifoz që thyen rregullat
 • “Ka bërë zyrën e tij më të madhe se e gjithë ekspozita”, kreu i UEFA-s kritikon Dukën
 • I vetmi që i mundi “Gjelat”, De Biasi jep sekretin: Thyhen, gaboni sa më pak
 • Ndeshja e sotme ka marrë një vëmendje të madhe, jo për rëndësinë e rezultatit të saj, pasi Shipëria nuk mund të shkojë në finalet e Europianit, por për shkak të stadiumit të ri ku do luhet.
  Featured image of article: FOTO+VD/ Shuhet ëndrra kuqezi, stadiumi i ri nuk i sjell fat kombëtares. Franca triumfon 2 me 0 Pamje nga stadiumi "Air Albania" gjatë ndeshjes Shqipëri-Francë
  Përditësuar:

  TIRANË- Ka përfunduar gjithçka, Franca ka mundur Shqipërinë me rezultatin 2 me 0. Edhe pse në një impiant të ri, Shqipëri nuk mund të bënte asgjë më shumë ndaj kampionëve të botës të cilët domunuan të gjithë ndeshjen.

  Edy Reja shfrytësoi të tre zëvendësimet, duke larguar, Lenjanin, Qosen dhe Hysaj, por sërish loja ndryshoi pak. Memushaj, Roshi dhe Trashi i dhanë pak frymë lojës, por nuk mund të bënin asgjë, pasi porta e gjelave ishte e padeprtueshme.

  Ndeshja nisi mirë për tanët, pasi rrezikuar në një aksion që në nisje, por në minutën e tetë u dorëzuar, pasi francezët arritën të shënonin me anë të Tolisso. Pjesa e parë vijoi me një domimin total të kamionëve të botës, të cilët arritën të shënonin dhe golin e dytë me sulmuesin e Bercelonës, Antuan Griezman. Kuqezinjtë në 45 minutat e para ishin vetëm hije në fushë pasi nuk arritën të bënin asgjë.

   

   

   

   

  Pas pushimit mes pjesëve, Reja hodhi menjëherë në fushë, Roshin dhe Memushajn, të cilën ndërruan pak fytyrën e lojës, po nuk arritën të bënin asgjë më shumë. Shumë herë u afruan kuqezonjtë pranë postës, por goli ishte shumë larg, pasi mbrojta franceze ishte e pathyeshme.

  Franca kirjoi sërish disa raste, por në fund ndeshja u mbyll me rezultatin 2 me 0. Ky rezultat dërgon Francën në Euro 2020, ndërsa Shqipëria tashmë duhet të mendojë për eleminatoret e ardhshme pasi këtë herë e mbyllën në vendin e katër.

  Ndeshja u luajt në stadiumin e ri “Air Albania”, i cili hapi dyert sot me një ceremoni spektakolare të Flori Mumajesit, Aurela Gaçes dhe Era Istrefit që u shoqëruar nga 200 nxënës të cilët kërcyen mbi tapetin e blertë.

  RASTET DHE GOLAT

  90+3′- Përfundon gjithçka, Franca fiton 2 me 0.

  90′- Arbitri akodron 3 minuta shtesë. 

  88′- Bare provon me një gjuajtje nga distanca, por tërësish e gabuar!

  82′- Reja bën zëvendësimin e fundit. Largohet nga loja Hysaj, në fushë Lorenc Trashi.

  77′- Goditje dënimi për Shqipërinë në një pozicion tepër të favorshëm. Provon Memushaj, por topi ndalet në mur.

  71′- Shtylla i mohon golin e tretë, Oliver Giroud.

  63′- Giroud një predhë nga krahu i majtë i zonës, por ndalet nga Berisha.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  60′- Sërish Shqipëria në aksion.  Balaj ul një top të bukur për Manajn, Madanda pret pa problem.

  55′- Tjetër mundësi shënimi për kuqezinjtë me Baren, topi shkon në këndore pas devijimit.

  52′- Fantastik Etrit Berisha, i mohon golin e tretë francezve.

  46′- Bare harkon bukur nga e djathtë, Hysaj dhe Gjimshiti nuk mundin të devijojnë topin drejt portës.

  47′- Hysaj pranë golit, topi devijohet dhe jashtë. 

  46′- Nis pjesa e dytë, Edy Reja me dy zëvendsësime. Largohet Lenjani dhe Qose, në fushë Roshi dhe Memushaj.

  ***

  45′- Përfundon pjesa e parë, Franca shkon në dhomat e zhveshjes në dy gola avantazh. 

  39′- Shënohet dhe goditja e parë nga këndi, i takon Francës.

  31′- Greizman shënon golin e dytë për ‘gjelat’ mbrojtja shqiptare në gjumë. 

  26′- Lengle ndëshkohet me karton të verdhë për ndërhyrje të gabuar ndaj Balajt!

  22′- Kundërsulm i mirë i kuqezinjve, Bare shërben për Hysajn nga e djathta, por ky i fundit nuk përfiton siç duhet.

  20′- Hysaj ndëshkohet me karton të verdhë për ndërhyrje të gabuar ndaj Toliso.

  15′- Bare provon të jap një asist nga mesfusha për Balajn, kapet në pozicion të parregullt.

  13′- Shqipëria provon të organizohet me Hysajn nga e djatha.

  8′- Shënon Tolisso 

  7′- Hysaj shkakton faull pas ndërhyrjes të gabuar ndaj Mendi.

  4’- Mundësi e mirë për Francën me anë të Dubos, nuk arrin të gjuaj si duhet. 

  1′- Ka nisur sfida!

  (A.B. Dosja.al)

  • 23:00

   Banderola e pazakontë në Shqipëri-Francë, tifozët shkruajnë “Hiqi duart nga Kosova”

    Në ndeshjen Shqipëri-Francë për kualifikime që u laujt në stadiumin e ri “Air Albania”, nuk kanë munguar parullat për Kosovën. Në një nga parullat që është shpalosur nga tifozët kuq e zi në stadiumin “Air Albania” shkruhej “Hiqini duart nga Kosova”. Nuk dihet se kujt specifikisht po ia kërkojnë tifozët shqiptarë që t’i heqin duart nga Kosova. 

   Një tjetër banderolë lidhej dhe me vdekjen e aktivistit të Lëvizjes Vetëvendosje, që vdiq tri vjet më parë në një qendër paraburgimi në Prizren. “Drejtësi për Astritin”, thuhet në një nga parullat e tifozëve të Shqipërisë kundër Francës. 

  • 22:53

   “Luanim kundër kampionëve të botës”, Memushaj shpreh zhgënjimin: Mund të bënim më mirë

   Ledian Memushaj luajti sot vetëm 45 minuta, por në pjesën e dytë që ai ishte në lojë Shqipëria krijoi shumë raste. 

   Në fund të ndeshjes për mikrofonin e RTSH, Memushaj shprehu zhgënjimin e tij për humbjen, por tha se lunin kundër kampionëve të botës dhe nuk kishin çfarë të bënin më shumë. 

   Ledian Memushaj gjatë intervistës

   “Ishte një ndeshjen e vështirë. Luanim kundër kampionëve të botës. Mund të bënim më shumë. Pjesën e dytë bëmë diçka më mirë. Ishte atmosferë e bukur. Kishim dëshirë të bënim ndeshje të mirë. Nuk kemi bërë keq në eliminatore. Kemi luajtur bukur me Turqinë dhe Islandën. Ishin eliminatore pozitive”, ishte kjo deklarata e shkurtër e Memushajt. 

  • 22:23

   FOTOLAJM/ FSHF “lë nam” para të ftuarve europianë, bën gafë me shkrimin në anglisht

   Federata Shqiptare e Futbollit ka inauguruar sot stadiumin e ri, “Air Albania”, me aktivitet të ngeshura. I ftuar nderi në inaugurimin e impiantit të ri ishte dhe Presidenti i UEFA-s, Aleksandër Ceferin, i cili kishte ardhur në Shqipëri së bashku me një delegacion.

   Në mbrëmje pak para nisjes së ndeshjes, Duka, Ceferin dhe Rama në ceremoninë e përurimit mbajtën dhe një fjalë të rastit, ku pas tyre ishte një tabelë informuarse për këtë ceremoni.

   Tabela me gabime

   E shkruar në anglisht, tabela kishte disa gabime, pasi një prej fjalëve nuk ishte në formën e saj korrekte. Siç edhe shihet në foton më poshtë, FSHF ka bërë një gafë që në fjalën e parë, pasi fjalën “inauguration” (inaugurim, ose përurim) e ka shkruar “inaguration”.

   Fjalës “inauguration” në anglisht i mungon gërma “u”, e cila siç duket është harruar nga FSHF. 

  • 21:40

   Lleshaj nuk shkon në stadium, dërgon efektiven Ina Nuka: Ka sakrifikuar për Policinë e Shtetit

   Minsitri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, ka qenë i ftuar sot për të shkuar në stadium e të ndiqte ndeshjen, Shqipëri-Francë, por nuk ka shkuar. Ai ka zgjedhur që në vendin e tij të dërgojë efektiven e Policisë, Ina Nuka, e cila mbeti e dëmtuar në një nga protestat e opozitës para Kuvendit.

   Ina Nuka në shkallët e stadiumit

   Lleshaj në një reagim në Facebook, teksa ka publikuar foton e Nukës nga shkallët e stadiumit shkruan se këtë e ka bërë në shenjë respekti për sakrificës së kësaj punonjëse.

   Sot në këtë ditë të rëndësishme për futbollin shqiptar, preferova të dërgoj Ina Nukën në vendin tim në stadium, si shenjë respekti për sakrificën e kësaj punonjëse të PSH bashkë me urimet më të mira për gjithë sportdashësit shqiptarë, që sot si kurrë ndonjëherë më parë në historinë e futbollit janë mbledhur nën ngjyrat kuqezi për të përkrahur ekipin tonë kombëtar”, shkruan Lleshaj.

  • 21:27

   FOTO/ “Këtu shqiponjat kanë folenë”, banerola gjigande që u hap në “Air Albania”

   Tifozët shqiptarë kishin përgatitur një koreografi për ndeshjen ndaj Francës. Në tribunën veriore të stadiumit, u hap një banderolë gjigande, ku një shqiponjë dukej mbi një stadium, e më poshtë shkruhej: “Këtu shqiponjat kanë folenë”.

   Banderola u hap në momentin kur po këndohej himni shqiptar. Nga foto duket që nuk është stadiumi “Air Albania” ai që është vizatuar në banderolë, por më shumë ngjason me ish-stadiumin Qemal Stafa.

  • 21:09

   FOTO/ Rama shkon në stadium me familjen, Zaho luan me gotën e shampanjës

   TIRANË- Para nisjes së sfidër Kryeminsitri Edi Rama së bashku me kreun e FSHF dhe atë të UEFA, kanë zhvilluar një ceremoni për inaugurimin e stadiumit, ku kanë mbejtur dhe fjalën e rastit.

   Rama me lindën dhe Zahon

   Kreu i qeverisë në këtë aktivitet ka qenë i shoqëruar nga bashkëshortja e tij Linda Rama dhe djali i tyre i vogël, Zaho. Në fjalën e tij kryeminstri Rama theksoi se mezi e ka pritur këtë moment historik.

   “Një ditë që mbetet në histori për sportin shqiptar. E kam pritur këtë moment prej shumë e shumë vitesh, e kam ëndërruar gjatë që shqiptarët nuk do të hynin më në një nevojtore futbolli për të mbështetur kombëtaren”-tha kryeministri Rama.

   Ndërsa pas fjalës shkoi në tavolinën ku e priste Linda dhe Zaho. Ajo që ra në sy ishte ishin veprimet e Zahos, i cili mori gotën e shampanjës që ishte për Ramën dhe luante me të.

  • 20:59

   VIDEO/ “Rama ik” dhe në stadium, tifozët shpërthejnë në brohorima kundër Kryeministrit

   Ndërkohë që në fushën e blertë po performonin 3 këngëtarët dhe i gjithë stadiumi ishte përfshirë nga një atmosferë elektrizuese, një grup tifozësh kanë preferuar që të gëzonin ndryshe.

   Një grup i madh tifozësh kanë brohoritur njëzëri “Rama ik”, “Rama ik” , duke mbytur në pak sekonda dhe festën e tifozëve të tjerë.

   Kjo ka qenë forma e zgjedhur e tifozvë për të protestuar kundër Kryeministrit, Edi Rama, që siç duket kanë shumë pakënaqësi ndaj tij.

  • 20:42

   VIDEOLAJM/ Pamje brenda “Air Albania”, tifozët valvisin flamujt kuqezi

   Stadiumi “Air Albania” është mbushur plot nga tifozët të cilët po dhurojnë spektakël në shkallët e stadiumit.

   Me flamuj e Shqipërisë, të gjithë tifozët njëzëri këndojnë këngë dhe borohorasin. Dosja.al ka siguruar një video nga brenda stadiumi, ku shihen shkallët e “Air Albania” të mbushura plot dhe ngjyrat që mbizotërojnë janë ato kuqezi.

  • 20:20

   VIDEO/ Dështon sistemi i lagies së fushës në “Air Albania”, uji bën qullë tifozët

   Atmosfera në “Air Albania Stadium”, në impiantin e ri në kryeqytet është fantastike. Tifozët kanë mbushur shkallët e stadiumit, por një pjesë e tyre është laguar nga sistemi i vaditjes së tapetit të blertë.

   Sistemi nuk ka funksionuar si dhe në vend që lagte terrenin përpara ndeshjes, tubat janë kthyer nga tifozët duke i bërë qullë.

  • 19:27

   Zbardhen formacionet, ja kush janë 11 të besuarit e trajnerit Reja. Befason me portën

   Trajneri Edy Reja dhe Didier Deshamp kanë bërë llogaritjet e fundit dhe kanë publikuar 11 të bësuarit e tyre për ndeshjen e fundit eleminatore për Euro 2020. 

   Reja ka preferuar që nga minuta e parë të ketë në fushë, Berishën në portë dhe jo Strakoshën si në ndeshjet e kaluara.  Më tej në fushë që nga minuta e parë do të jenë dhe: Balaj, Bare, Dermaku, Gjimshitin, Gjasulën, Hysajn, Manajn, Lenjanin, Qosen dhe Veslin. 

   Formacionet e ndeshjes

   Ndërkohë përballë do jenë kampionët e botës, ku Deshamp ka zgjedhur që të hedhë në fushë këta lojtarë: Mandanda, Ben Yedder, Dobois, Giroud, Griezman, Kimpembe, Lenglet, Mendy, Sissoko, Tolisso dhe Varane. 

   Duke që Franca nuk ka dashur të nis që në fillim me artilerinë e rëndë, por sërish emrat e përzgjedhur nga trajneri ngjallin frikë. 

  • 19:14

   VIDEO/ Spektakël në rrugët e Tiranës, tifozët krijojnë atmosferë fantastike pranë stadiumit

   Kur na ndajnë dhe pak orë nga fillimi i ndeshjes së Shqipërisë me Francën, tifozët kanë nisur grumbullimet dhe po dhurojnë spektakël në rrugët e Tiranës. Tifozët ende nuk janë grumbulluar të gjithë, por atmosfera pranë “Air Albania” duket tepër e zjarrtë.

   Dy grupimet e tifozerisë më besnike në mbështetje të Kombëtares, “Tifozët KuqeZi” dhe “Plisat”, të cilët me thirrjet e shumta, dhe këngët patriotike, kanë krijuar një atmosferë elektrizuese në rrugën e kryeqytetit.

  • 18:56

   Meta dekoron Presidentin e UEFA-s dhe tregon hisorinë e panjohur: Kam qenë dhe komentator ndeshjesh

   Në një ceremoni të zhvilluar në Presidencë, Ilir Meta ka dekoruar sot Presidentin e UEFA-s, Aleksandër Ceferin, i cili ndodhet në Shqipëri pasi është i ftuar special i FSHF për inaugurimin e stadiumit.

   Kreu i shtetit gjatë ceremonisë mbajti një fjalë të shkurtër dhe tregoi një detaj të panjohur më parë. Ai tha se 30 vite më parë, gjatë kohës që ishte student, kishte bërë edhe komentatorin e ndeshjeve të futbollit në emisionin më të ndjekur radiofonik në Shqipëri “Nga njëra ndeshje në tjetër”.

   Momente gjatë ceremonisë

   I nderuar Ceferin, i nderuar Duka, të nderuar personalitete të futbollit shqiptare, Europianë dhe Botërorë, të nderuar miq e të ftuar, iu uroj të gjithëve, mirë se erdhët të gjithë në presidencë. Kur isha student 30 vite më parë isha dhe komentator i ndeshjeve të futbollit në emisionin më të ndjekur radiofonik në Shqipëri “Nga njëra ndeshje në tjetër”.

   Edhe sot mbetem shumë i lidhur më këtë sport kaq të dashur për të gjithë. E konsideroj si privilegj të veçantë të nderoj një personalitet presidentin Ceferin. Një nga personat më të dashur dhe mbështetësit më të madh në dobi të sportit më të dashur të shqiptarëve, futbollin. E falenderoj zotit Ceferin për të gjithë iniciativat në të mirë të futbollit. Një vlerë të veçante ka pasur thirrja e tij, drejtuar familjes së futbollit që të kujdesin për përgjegjësi sociale dhe të dhurojnë për kauza të ndryshme”, u shpreh Meta.

  • 17:35

   FSHF mendon ndeshjen me Francën si festë, dhuron flamuj kuqezi për të gjithë tifozët

   Ndeshja e sotme Shqipëri-Francë do të luhet në “Air Albania Stadium” dhe FSHF më shumë ka menduar për festën sesa për rezultatin. Përveç programit festiv, që do të zhvillohet në fushën e blertë para nisjes së ndeshjes, tribunat e stadiumit do të jetë të veshura të gjitha kuqezi.

   Flamujt në tribuna

   FSHF ka menduar të dhurojë flamuj kuqezi të gjithë të pranishmëve, pasi ka shpërndarë nga një të tillë për çdo ulëse në stadium. Kjo nismë e federatës duket se është një kopjim pasi edhe Franca bën një gjë të tillë, pasi në çdo ndeshje që “gjelat” bëjnë në stadiumin e tyre “Stade de France”, kanë nga një flamur me ngjyrat trikolore të tyre.

  Shto Koment