LIVE UPDATES
Politike

Aeroporti i Vlorës, Rama prezanton projektin: Në shtator nis puna, dy opsionet që kemi në dorë

16 Shtator 2019, 16:09 Nga DOSJA
Aeroporti i Vlorës, Rama prezanton projektin: Në shtator nis puna, dy

VLORË– Kryeministri Edi Rama ka prezantuar para qytetarëve projektin e aeroportit të Vlorës.

Në fjalën e tij, Rama u shpreh aeroporti i Vlorës nuk e kishte një kompani që do të merrte përsipër prezantimin e projektit.

Numri një i qeverisë theksoi se kjo ka qenë një ndër ndihmat e qeverisë turke, e cila sipas tij  ka shprehur gatishmërinë për t’i dhënë një dorë Shqipërisë në këtë drejtim.

Kryeministri ndër të tjera nuk la pa përmendur karakterin e nxehtë të vlonjatëve, ku tregoi se nuk kalon ditë pa marrë mesazhe nga zona që ai e quajti si “Zona e Padurimit”.

“Ajo që ka ndodhur tani me Vlorën është një histori e pranuar nga të gjithë, sepse veprat që janë realizuar  do të pasohen nga të tjera pa diskutim dhe është e domosdoshme se dhe paralelisht me zhvillimin e klasave të sektorëve që transformojnë qytetin, që nga infrastruktura dhe hoteleria, ne do të përpiqemi që të intesifikojmë punë edhe brenda për brenda qytetit. Unë marrë shumë mesazhe nga zona e padurimit të vlonjateve, të cilët sjellin fotografi nga lagjet, sepse natyrisht jetojnë në situatë të vështirë”- u shpreh Rama.

Pjesë nga fjala e Ramës: 

Sektori i ekonomisë do të jetë gjithmonë një sektor ku Shqipëria do të nxjerrë të ardhurat e veta. Vlora, vite më parë ishte një qytet ku njerëzit mezi futeshin në shtëpi. Tashmë do të ketë investime të konsiderueshme dhe një aeroport ndërkombëtar. Ky është fillim i një historie dhe këto vepra do të pasohen nga të tjera. Paralelisht me zhvillimet e akseve që transformohen që nga infrastruktura dhe tek hoteleria ne do të përpiqemi të zhvillojmë edhe qytetet brenda. Marr shumë mesazhe nga të padurueshmit vlonjatë. Të gjithë thonë që: ok është bërë kjo dhe kjo, por ja ku jetoj unë. Dhe më çojnë foto nga lagjet që janë copë-copë. Sot për sot nuk është e mundur që shtëpitë në lagje të caktuara të shërbejnë për turistët, pasi janë krejtësisht anti-turistike, kështu që paralelisht duhet t’i bëjmë të dyja. Unë kam pjesën kryesore, pjesa tjetër është e kryetarit të Bashkisë. Kjo është pjesa më e vështirë por s’e detyroi njeri të bëhet kryetar bashkie, kështu që meqë zgjodhi të bëhej dhe meqë ia dhamë votëm duhet t’i bëjë. Ne po punojmë, ministria po punon për të finalizuar një projekt dhe një marrëveshje për ndërtimin e tunelit të Llogarasë. Është shumë e rëndësishme pasi jo të gjithë e kanë kurajon dhe dëshirën që të kalojnë malin për të shkuar në det. Më pas do të transformojmë edhe portin, në një port turistik.  Të gjitha këto kanë rëndësi, por më e rëndësishmja është sjellja e një aeroporti ndërkombëtar.  Tani kanë filluar shkruajnë edhe gazetat e huaja, se kush do ta marrë apo kush do ta marrë. Ne akoma jemi në një process diskutimi të brendshëm që do të mbyllim për pak javë për mënyrën se si do të procedojmë. Ne kemi opsionin e përfshirjes së një komapnie mjaft të rëndësishme, por kemi edhe opsionin për ta filluar vetë ndryshimin, që të mos ndodhemi përballë të papriturave që sjellin procedurat.  Ne kemi caktuar një buxhet vetë si shtet, dhe më pas për të kaluar në një garë ndërkombëtare. Ky është një vendim që do ta marrim së shpejti duke parë se sa interes do të ketë për të hapur një gare. Me sigurinë që gara të mos përfundojë pa kompani fare apo me kompani që nuk janë në pritshmëritë tona, ap otë atyre vlonjatëve, të cilat nuk i kapim dot. Do kërkojë kohën e vet. Ky aeroport është shumë më rëndësi, pasi nuk është aeroport turistik. Ky duhet të jetë një aeroport më i madh se i Tiranës dhe më një standart më të lartë.  Jo se Vlora është më e rëndësishme se Tirana se kjo nuk diskutohet pasi Vlora është më e rëndësishme se Neë Yorku, Berlini, etj. Aeroporti i Vlorës do të jetë me një pistë 3.2 km dhe do të mundësojë uljen e avionëve me kapacitet të madh, edhe për ata me mallra. Nuk kemi në rajon aeroport për uljen e avionëve të mallrave. Një funskion i tretë është mirëmbajtja dhe riparimi i avionëve që do të bëhet këtu. Kontributi në ekonomi i këtij aeroporti do të jetë shumë i ndjeshëm pasi çdo lekë i investuar në një aeroport është i shumëfishëm me 27 nga aktiviteti. Nëse 1000 vende pune i kërkon direkt aeroporti, atëherë 27 fish është i gjithë aktiviiteti ekonomik që aeroporti sjell. Në mungesë të aeroportit vlonjatët fluturuan me skaf. Koha tregoi që skafi nuk ishte ndonjë metodë kushedi dhe po merremi me ndërtimin e aeroportit. Tani merruni me emrin si mendoni ta quajmë, unë e kam një ide. Por më mirë e lëmë për herë tjetër.

(k.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike edi rama ndertimi i aeroportit te vlores rama ne vlore edi rama ndertimi i aeroportit te vlores rama ne vlore

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh