LIVE UPDATES
Aktualitet

“Absurde, në lokal lejohen 30 veta, por jo muzika”/Këngëtarët: Kërkojmë statusin e artistit, kemi humbur shifra të ko

17 Tetor 2020, 11:44 Nga DOSJA
“Absurde, në lokal lejohen 30 veta, por jo

TIRANË- Artistët, kryesisht këngëtarët kanë humbur shifra të konsiderueshme për shkak të COVID-19. Për këtë çështje kanë folur së fundmi tri zëra të muzikës shqiptare, Altin Goci, Bojken Lako dhe Renis Gjoka. Në rubrikën ‘Opinion’ në ‘News24’, ata kanë kërkuar nga qeveria që të ndërmerret një strategji për artistët dhe se ata duhet të kënë statusin. Për artistët është absurde që në një lokal lejohen 30 vetë, por jo muzika.

RRËFIMET:

Altin Goci: Kjo është një situatë ku po përjetohet në të gjithë botës. S’bëhet fjalë më për grumbullime të kësaj natyre, është fenomen mbarë botëror. Duhet ta vuajmë për fat të keq.

Renis Gjoka: Prisja që të kishte një ‘kthim koke’ nga ana jonë. Ne jetojmë në këtë vend ku ka filluar një farë selektimi, mbajtje me hatër. Po të bësh një xhiro në rrugët e Tiranës sheh lokale në që buçasin nga muzika deri në orët e para të mëngjesit. Këtu pastaj lind pyetja, nëse është situata e vërtetë. Rëndësi ka që ka muzikë.

Bojken Lako: Në Gjermani lejohet një grumbullim deri në 50 veta. Në momentin që janë hapur shkollat, nuk ka pse mos të hapen stadiumet, dhe lokalet. S’duhet të ecet më këtë frymë. Ku arti lihet i fundit.

Renis Gjoka: Absurdi është se lokali lejohet me 30 veta, por nuk lejohen muzikantë.

Bojken Lako: kjo është pandemi mendore. Që ditën e parë të pandemisë dolën tanket. Nëse lokalet nuk hapen pasi valët e përçojnë gripin më shumë, atëherë kjo mund të jetë një logjikë surreale. Por nuk është normale që të mbyllen lokalet. Le të ketë njerëz që kontrollojnë, nëse respektohet apo jo orari dhe më pas të vihet gjoba.

Altin Goci: Që nga fillimi i marsit jemi pa punë. Për hir të vërtetës ne na ka përkëdhelur pak fati që kemi pasur kursimet tona, se jemi paguar. Por këto kursime vjen një moment që po mbarojnë. Situata nuk është e mirë. Duke i parë anën e mirë anës tjetër të medaljes, ka ndikuar në sensin pozitiv, jam marrë me veten time. Në një situatë normale s’do isha ulur për të kompozuar. Kur të rregullohen gjerat do t’i nxjerrë. S’di të them se sa kam humbur, shifra ka qenë e konsiderueshme. Statusi i artistit është shumë i rëndësishëm. Pandemia i nxori defektet.

Renis Gjoka: Unë jam dakord që të bëhemi bashkë, jo që të shkojmë tek Kryeministria e të mblidhemi e të gjuajmë me gura. Them bashkë në ide. Në koncept jemi të bashkuar, se kemi të drejtën tonë për të reaguar ndaj atyre që marrin vendime për ne. I bëj thirrje artistëve, pasi kemi dalë që të kundërshtojmë të drejtën tonë, që të sensibilohen më shumë si kolegë që jemi. Në privat shprehin të njëjtën ide me ne, duhet të jenë të guximshëm për veten e tyre. Ka seleksionime. Pse mos ta them këtë gjë. S’mund të ketë mbyllje me një të rënë të lapsit.

J.V/Dosja.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet altin goci bojken lako renis gjoka altin goci bojken lako renis gjoka

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni