LIVE UPDATES
Sport

71 vite më parë, aksidenti ajror do të shuante skuadrën më të fortë në historinë e futbollit italian

4 Maj 2020, 15:40 Nga DOSJA

TORINO-Historia tragjike e ekipit të famshëm italian të Torinos së Madhe, të cilët  humbën jetën në një aksident ajror me 4 maj të vitit 1949, në alpet torineze, teksa kthehej nga një ndeshje me Benficën. Si ndodhi tragjedia për shkak të pilotit që ndryshoi itinerarin e udhëtimit në ajër dhe kush ishin futbollistët e pjestarët e tjerë të stafit torinez , që humbën jetën nga përplasja fatale me këmbanën e kishës së Supergës

 

Skuadra e Torinos së madhe epoken e saj më të shkelqyer e ka përjetuar gjatë viteve 40-të, kur dominonte futbollin dhe atë evropian . Ishte një rast i rrallë për këtë skuadër , që 11 lojtarët e saj luanin edhe me kombëtaren italiane të atyre viteve .Pavarësisht se ajo skuadër nuk pati mundësi që të dominonte në një kampionat botëror apo evropian, suksesi i shkurtër , por i lavdishëm , e rradhiti atë si një ndër skuadrat më të mira italiane të të gjitha kohërave.

 

Tragjedia e 4 majit të vitit 1949

Si ndodhi tragjedia në kishë  –Detajet e kësaj ndeshjeje tragjike jepen nga Sauro Toma, i cili mrekullisht i shpëtoi tragjedisë nga një dëmtim i lehtë para ndeshjes, gjë që e bëri të mos shkonte në Lisbonë bashkë me shokët e skuadrës .Në kujtimet e tij ai thotë se ndeshja tragjike Benfica – Torino nuk u luajt për ndonjë  kompeticion evropian , por thjesht vetëm për faktin se kapiteni i ekipit Mazzola donte të jepte lamtumirën  futbollit në një ndeshje kundër ekipit të fortë portugez të Lisbonës, S.L. Benfica . Por ishte ky event dhe udhëtim tragjik nga Lisbona në Torino, ai që shkaktoi fatkeqesinë e papritur. Ndeshja Benfika – Torino përfundoi me rezultatin 4-3 për vendasit dhe menjëherë pas ndeshjes italianët, të cilët thoshin se ishte vetëm një ndeshje rutinë, u bënë gati me valixhet e tyre për të hipur në avionin “ Fiat “G-212 e për të udhëtuar në Barcelonë, e mandej në atdheun e tyre .

Ishte një enigm mënyra se si piloti, Pierluigi Meroni, e ndërroi  itinerarin e udhëtimit nga Lisbona direkt në Torino , pa e furnizuar me karburant avionin, ishte kjo një nga mundësitë që mund të ketë shkaktuar përplasjen në kupolën e kishës në Superga. Por,një version tjetër jepet nga portieri rezerve i skuadrës së madhe ,Renato Gandolfi  , i cili shpjegon se thjeshtë  avioni transportues  “Fiat” G-212, ka pësuar defekt në motor ose rrjedhje karburanti. Versioni më I besuar jepet nga kryeprifti katolik i kishës së Superges , ku ndodhi ngjarja tragjike, i cili kujton se në çastin kur ndodhi tragjedia , ishte një mot shumë i  vrenjtur dhe rrebeshi  ishte faktori final që shkaktoi përplasjen. Në bordin e avionit ishin të pranishëm edhe lojtarë të veçantë si Raf Vallone, i cili më vonë u bë gazetar  sportive  dhe që intervistonte shkrimtarë të njohur për kohën , si Ernesto Hemingëay etj.

Skuadra e Torinos

Në skuadrën e Torinos në atë kohë luanin edhe lojtarë të huaj si : Lusu ( rumun ), Schubert ( Hungarez ) dhe Bongiorni ( francez ), të cilët me lojën e tyre konsideroheshin si lojtarët më të mirë të huaj në kampionatin italian për vitet 1945-1949. Por, që të gjithë ranë pre e katastrofës së papritur në alpet torineze.

Nderimi që ju bë viktimave-Viktimave të  Supergës iu bë një varrim madhështor në qytetin e tyre , në Torino.Në sheshin kryesor të qytetit ishin mbledhur më shumë se një million italianë, ndërsa trupat e pa jetë ishin vendosur në pallatin  “ Madama” , ku po u bëheshin homazhet e fundit nga delegacione të rangut më të lartë  evropian dhe botëror të futbollit. Trupat e futbollistëve ishin vendosur mbi kamion dhe një kortezh i gjatë njerëzish  marshonin në  bulevardet e Torinos.

Ceremonia mortore e skuadrës së Torinos

Fjalimi i  fundit mallëngjyes mbi futbollistët e vdekur u mbajt nga presidenti i Federatës së Futbollit Italian, Ottorino Barassi, i  cili qëndroi para trupit të Mazzoles dhe citoi fjalët e famëshme : “ Kapiten Valentino, kjo është Kupa e madhe , Kupa e Torinos, që është në zemrën e të  gjithëve”. Dhe me këto fjalë u mbyll një epoke e lavdishme dhe tragjike e futbollit Italian.

E.Ç (Dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

sport sport pierluigi meroni torino tragjedia ajrore pierluigi meroni torino tragjedia ajrore

Sondazh

Poll

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike