Politike

140 emra në garë për Tiranën/ Mbyllet procesi i votimit të kandidatëve për deputetë në Partinë Demokratike, Basha tek njësia 8: Askush mbi vendimin e anëtarësisë!

VIDEO
 • Zbardhet lista e PD-së për qarkun Tiranë/ Në garë 140 emra, mes tyre Fiqiri Ismaili
 • Lista e plotë e kandidatëve për deputetë të Partisë Demokratike që do t’i nënshtrohet votimit nga anëtarësia e partisë në atë që quhet faza e dytë e përzgjedhjes së kandidatëve për deputetë është bërë publike ditën e djeshme.
  Featured image of article: 140 emra në garë për Tiranën/ Mbyllet procesi i votimit të kandidatëve për deputetë në Partinë Demokratike, Basha tek njësia 8: Askush mbi vendimin e anëtarësisë! Lulzim Basha

  TIRANË– Mbyllet procesi i votimit të listës me 140 emra në Tiranë,  të propozuar nga anëtarësia për kandidatë për deputetë në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit 2021. Mësohet se nga 140 kandidatë, janë kualifikuar 139, pasi është skualifikuar vetëm Andrin Tahiri. Nga 23,507 anëtarë me të drejtë vote në këtë proces, morën pjesë në votim 14,127 anëtarë, ose 60 %.

  Pjesë e procesit u bë edhe kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, i cili ka votuar mëngjesin e sotëm. Basha u paraqit në njësinë e votimit, në orën 10:00, në zyrat e degës 8, përballë me gjimnazin “Partizani”. Kryedemokrati u shpreh se askush nuk qëndron mbi votën e anëtarësisë referuar përjashtimit të Klevis Balliut nga lista e Korçës. Po ashtu, Basha përshëndeti procesin dhe tha që është anëtarësia e parë në Shqipëri që merr të drejtën dhe falenderoi demokratët për angazhimin.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Lista e plotë e kandidatëve për deputetë të Partisë Demokratike që do t’i nënshtrohet votimit nga anëtarësia e partisë në atë që quhet faza e dytë e përzgjedhjes së kandidatëve për deputetë është bërë publike ditën e djeshme. Në listën e gjatë të PD-së për qarkun e Tiranës spikasin emra të njohur dhe me kontribute të veçanta në jetën publike të vendit. Në këtë listë spikasin edhe emra nga bota e artit, si Klodiana Shala, Julian Deda, Robert Budina apo Taulanda Jupi si dhe sportistët si Andi Lila në Kavajë, Gent Muça në Tiranë, por edhe Artan Pogoni.

  Ndërkohë kanë dalë edhe rezultatet e Kamzës dhe Paskuqanit, degëve: 3, 6 dhe8 ku ia ka dalë që të “kalojë” e gjithë lista përfshirë edhe ish-kryebashkiaku Xhelal Mziu, edhe pse kishte mbi 200 vota kundër tij. Kështu, i  vetmi emër i skualifikuar është Andrin Tahiri, megjithatë nuk dihet numri i votave që është dhënë kundër tij. 

  (k.m/A.B;F.G/Dosja.al)

  • 00:00

   Përfundon numërimi i votave në Tiranë, anëtarësia e PD skualifikon vetëm 1 kandidat nga 140 në listë

   Foto ilustruese

   Partia Demokratike ka përfunduar numërimin e votave të anëtarësisë në qarkun e Tiranës. Nga 140 kandidatë, janë kualifikuar 139 teksa është skualifikuar vetëm Andrin Tahiri. Nga 23,507 anëtarë me të drejtë vote në këtëproces, morën pjesë në votim 14,127 anëtarë, ose 60 %.

   LISTA E PLOTË: 

   Tirana 1
   Nga 650 anëtarë me të drejtë vote, morën pjesë në votim 486 anëtarë
   U konfirmuan kandidatët:

   1. ALDO BUMCI
   2. BISLIM AHMETAJ
   3. BLERINA ZYLFO
   4. ENNO BOZDO
   5. IZET HYSA
   6. LILI SULA
   7. RAMAZAN SHUSHKU

   Tirana 2
   Nga 1100 anëtarë me të drejtë vote, morën pjesë në votim 751 anëtarë
   U konfirmuan kandidatët:

   1. ADRIAN TUFINA
   2. AGIM PARLLAKU
   3. BASIR ÇOLLAKU
   4. BLERINA BANUSHI
   5. BLERINA BROVINA
   6. FLORJON MIMA
   7. IVI KASO
   8. MAJLINDA PRENDI
   9. MIRELA TABAKU
   10. SOKOL ALLARAJ

   Tirana 3
   Nga 640 anëtarë me të drejtë vote, morën pjesë në votim 412 anëtarë
   U konfirmuan kandidatët:

   1. AIDA SHEHU
   2. ALFRED PLLUMBI
   3. ÇLIRIM GJATA
   4. LEDIA SULA
   5. LEDOR MARKU

   Tirana 4
   Nga 1750 anëtarë me të drejtë vote, morën pjesë në votim 839 anëtarë
   U konfirmuan kandidatët:

   1. ERZEN BREÇANI
   2. GENT STRAZIMIRI
   3. KLAUDIA NEZIRAJ
   4. MARK UKA
   5. MIRGEN ZAÇELLARI
   6. SOKOL PREÇI

   Tirana 5
   Nga 1365 anëtarë me të drejtë vote, morën pjesë në votim 933 anëtarë
   U konfirmuan kandidatët:

   1. AGRON SHEHAJ
   2. AKIL KRAJA
   3. ALEKSANDER BIBERAJ
   4. ARBEN KASHAHU
   5. BESMIRA MANAJ
   6. BESMIRA PETRITI
   7. DORJAN TELITI
   8. DURIM KRAJA
   9. EDLIRA BEQIRI
   10. ENDRIN GJIPALI
   11. GENC POLLO
   12. GERT BOGDANI
   13. LEDIANA FRATARI
   14. TEUTA STAROVA

   Tirana 6
   Nga 875 anëtarë me të drejtë vote, morën pjesë në votim 488 anëtarë
   U konfirmuan kandidatët:

   1. EDUARD HAJKO
   2. FATBARDH KADILLI
   3. INA ZHUPA
   4. KLODIANA SHALA
   5. MAJLINDA ZOÇA
   6. ORNELDA ZEFI
   7. SHPETIM AGOLLI

   Tirana 7
   Nga 1400 anëtarë me të drejtë vote, morën pjesë në votim 954 anëtarë
   U konfirmuan kandidatët:

   1. ALBANA VOKSHI
   2. ALFRED RUSHAJ
   3. ARTAN POGONI
   4. EDA SHULI
   5. ERALD SHULLA
   6. ERGES ESKIU
   7. ETION KAPEDANI
   8. JULIAN DEDA
   9. RENALD RISTA
   10. SAMI KOÇEKU
   11. TAULANDA JUPI
   12. ZAK TOPUZI

   Tirana 8
   Nga 1315 anëtarë me të drejtë vote, morën pjesë në votim 896 anëtarë
   U konfirmuan kandidatët:

   1. ANILA JANI
   2. ARTA SAKJA
   3. ENI KASMI
   4. GENTJAN MUÇA
   5. ILIR PILKU
   6. JORIDA TABAKU
   7. NDERIM HORESHTA
   8. TOMORR ALIZOTI
   9. URAN ABAZI
   10. VEHAP KOLA

   Tirana 9
   Nga 775 anëtarë me të drejtë vote, morën pjesë në votim 492 anëtarë
   U konfirmuan kandidatët:

   1. ALFRED PJETRI
   2. ARBEN RISTANI
   3. GRIDA DUMA
   4. HASAN CANI
   5. ILIRJAN LAÇI
   6. ROBERT BUDINA
   7. ZAMIRA BUSHATI

   Tirana 10
   Nga 500 anëtarë me të drejtë vote, morën pjesë në votim 323 anëtarë
   U konfirmuan kandidatët:

   1. BELIND KËLLIÇI
   2. EDUARD KELMENDI
   3. ENKELEIDA SALLAKU
   4. ERVIN MINAROLLI
   5. ILIR STOJKU
   6. IRSIDA SHEHI
   7. MATEO SPAHO
   8. NADA KALLÇIU
   9. SEBASTIANA BYTYÇI
   10. ZHANETA NDREGJONI

   Tirana 11
   Nga 1125 anëtarë me të drejtë vote, morën pjesë në votim 749 anëtarë
   U konfirmuan kandidatët:

   Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

   1. AHMET PRENÇI
   2. ORJOLA PAMPURI
   3. SUADA VATHI
   4. VEBINA RESULI

   Tirana 12
   Nga 675 anëtarë me të drejtë vote, morën pjesë në votim 435 anëtarë
   U konfirmuan kandidatët:

   1. ETHEM AGA
   2. FORCIM KOLA
   3. GAZMEND DIBRA

   Tirana 13
   Nga 475 anëtarë me të drejtë vote, morën pjesë në votim 312 anëtarë
   U konfirmuan kandidatët:

   1. EMRI VATA
   2. ELDONA SIPRI
   3. KLODIAN LUZI

   Tirana 14
   Nga 700 anëtarë me të drejtë vote, morën pjesë në votim 547 anëtarë
   U konfirmuan kandidatët:

   1. BESIM KUKA
   2. MIGENA KAZDEDA
   3. TAHSIM MEMA

   Tirana 15
   Nga 325 anëtarë me të drejtë vote, morën pjesë në votim 228 anëtarë
   U konfirmuan kandidatët:

   1. HALIM KOSVA
   2. PETRIT SUDI
   3. VATH TABAKU

   Tirana 16
   Nga 575 anëtarë me të drejtë vote, morën pjesë në votim 366 anëtarë
   U konfirmuan kandidatët:

   1. EDUART REXHA
   2. FESTIM MAQINAJ
   3. FLAMUR NOKA
   4. ILIR ZMALAJ
   5. MINUSHE LAZAJ

   Vorë
   Nga 1025 anëtarë me të drejtë vote, morën pjesë në votim 655 anëtarë
   U konfirmuan kandidatët:

   1. ARDIAN XHAKONI
   2. FIQIRI ISMAILI
   3. HYSNI MARA
   4. ISUF DEMIRXHIU
   5. YMER MARKU

   Rrogozhinë
   Nga 450 anëtarë me të drejtë vote, morën pjesë në votim 318 anëtarë
   U konfirmuan kandidatët:

   1. AGRON KAJA
   2. EQEREM DELIU
   3. SHKELQIM KALEMI
   4. SOKOL GOSA
   5. TOMOR BALLABANI
   6. VLADIMIR MANUSHI

   Kavajë
   Nga 1910 anëtarë me të drejtë vote, morën pjesë në votim 964 anëtarë
   U konfirmuan kandidatët:

   1. ANDI LILA
   2. FISNIK QOSJA
   3. MIRAZH SHKODRA
   4. SHKELQIM HOXHA
   5. SUZANA ARKAXHIU
   6. PËRPARIM ÇAÇA

   Kamëz
   Nga 4352 anëtarë me të drejtë vote, morën pjesë në votim 2217 anëtarë
   U konfirmuan kandidatët:

   1. ALFRED HALILAJ
   2. BILBIL BAJRAKTARI
   3. DHIMITER VATA
   4. MUNIR SHEHU
   5. TOMORR KOTARJA
   6. XHELAL MZIU
   7. YLBER VATA

   Paskuqan
   Nga 1525 anëtarë me të drejtë vote, morën pjesë në votim 762 anëtarë
   U konfirmuan kandidatët:

   1. AGRON HAJDARKOLA
   2. ARMEND GJANA
   3. HAVZI AHMATI
   4. FATOS REXHA
   5. FLAMUR HOXHA
   6. XHELIL KOLECI

  • 23:03

   Përfundon numërimi i votave në 3 degë të PD-së, kush është personi i vetëm i skualifikuar (Emri)

   Foto ilustruese

   Numërimi i votave të anëtarësisë ka përfunduar dhe në degën 3,6 dhe 8 në Tiranë, ku i vetmi emër i skualifikuar është Andrin Tahiri, megjithatë nuk dihet numri i votave që është dhënë kundër tij. Ndërkohë ndër emrat e kualifikuar janë Ina Zhupa, Fatbardh Kadilli.

   DEGA 6

   1. EDUARD HAJKO
   2. FATBARDH KADILLI
   3. INA ZHUPA
   4. KLODIANA SHALA
   5. MAJLINDA ZOÇA
   6. ORNELDA ZEFI
   7. SHPETIM AGOLLI

   DEGA 8

   1. ANILA JANI
   2. ARTA SAKJA
   3. ENI KASMI
   4. GENTJAN MUÇA
   5. ILIR PILKU
   6. JORIDA TABAKU
   7. NDERIM HORESHTA
   8. TOMORR ALIZOTI
   9. URAN ABAZI
   10. VEHAP KOLA

   DEGA 3

   1. AIDA SHEHU
   2. ALFRED PLLUMBI
   3. ÇLIRIM GJATA
   4. LEDIA SULA
   5. LEDOR MARKU

  • 22:33

   SHERR me anëtarët e PD-së, reagon Xhelal Mziu, poston foto me “të dhunuarit”: Po festoj me miqtë e mi

   Ish-kryebashkiaku i Kamzës, Xhelal Mziu ka reaguar pas lajmeve se truproja e tij ka dhunuar dy nga anëtarët e Partisë Demokratike gjatë procesit zgjedhor për të qënë pjesë e listës së deputetëve të Partisë Demokratike për zgjedhjet vendore të 25 prillit.  Ai shkruan se lajmi nuk është i vërtetë dhe ka postuar foto me dy personat për të cilët u përfol se ishte përplasur fizikisht.

   “Live me miq të mirë!  Sot mbyllëm me sukses një nga proçeset më demokratike jo vetëm në Shqipëri por për të gjithë rajonin. Nga lajmet dashakeqëse të Naltmadhnisë me larvat e tij Carlo Bolino dhe Mero Baze gjeta shkas të festoj me miqtë e mi Darvin Zalla banor i njësisë 5 dhe Jetmir Prençi banor i njësisë 7, njëkohësisht djali i mikut tim Shemsi Prençi!,“-shkruan Mziu. 

   POSTIMI I PLOTË:

  • 22:33

  • 21:34

   Sherr me grushte gjatë votimit në Kamëz, badigardët e Xhelal Mziut bëjnë keq dy anëtarë të PD-së? Si qëndron e vërteta (SQARIMI)

   Xhelal Mziu

   Sherr gjatë votimeve për kandidatët për deputetë të Partisë Demokratike në Kamëz? Në media u publikua lajmi se në spitalin Ushtarak kanë shkuar të dëmtuar me sende të forta Jetmir Premçi dhe Darvin Zalla, të cilët janë zënë me Lorik Baja. Ky i fundit thuhet të jetë truproja e Xhelal Mziut. Pas publikimit të lajmit, Dosja.al u interesua pranë Partisë Demokratike lidhur me vërtetësinë e lajmit. Burime kanë bërë me dije se ish-kryebashkiaku i Kamzës nuk ka truproja dhe se nuk ka pasur asnjë përplasje, pasi të gjitha kutitë me vota kanë shkuar në selinë blu.

  • 20:52

   Votimi i kandidatëve të PD në Kamëz/ Konfirmohet Xhelal Mziu, edhe gjithë dega e Paskuqanit

   Selia blu

   Në degën e Partisë Demokratike në Kamëz është konfirmuar e gjithë lista e kanidatëve për deputetë. Ish-kryebashkiaku i Kamëz, Xhelal Mziu është konfirmuar edhe pse ndaj tij ka pasur 268 vota kundër. Sëbashku me Mziun pjesa tjetër e kandidatëve janë konfirmuar të gjithë. Po ashtu tw njwjtin fat ka pasur edhe lista e Paskuqanit.

   EMRAT:

   Dega Kamëz:

   1. Alfred Halilaj

   2. Bilbil Bajraktari

   3. Dhimiter Vata

   4. Munir Shehu

   5. Tomorr Kotarja

   6. Xhelal Mziu

   7. Ylber Vata

   Dega Paskuqan

   1. Agron Hajdarkola

   2. Armend Gjana

   3. Havzi Ahmati

   4. Fatos Rexha

   5. Flamur Hoxha

   6. Xhelil Koleci

  • 18:50

   Përfundon votimi për kandidatët e PD-së në Tiranë, pritet zyrtarizimi i emrave të kandidatëve për deputetë nga baza

   Selia blu dhe fleta e votimit

   Ka përfunduar votimi për kandidatët e Partisë Demokratike që do të garojnë për rrethin e Tiranës në zgjedhjet e 25 prillit të vitit 2021. Procesi i votimit ka përfunduar në orën 18:00 ndërkohë që mësohet se tani ka nisur edhe procesi i numërimit të votave. Në total janë 140 kandidatë të cilët garojnë në 21 degët e qarkut të Tiranës nga të cilët do të zgjidhen vetëm 35 persona.

    

  • 11:24

   Klevis Balliu përjashtohet nga lista e PD-së në Pogradec/ Lulzim Basha: Askush mbi votën e anëtarësisë

   Kryetari i Partisë Demokratike, ditën e sotme në në një deklaratë për mediat pas votimit në njësinë nr. 8 ka folur edhe për përjashtimin e Klevis Balliun nga nga lista e kandidatëve të PD në Pogradec. Ai është shprehur se mbi votën e anëtarësisë nuk ka asgjë, duke shtuar se anëtarësia është një proces që ska të përjashtuar. “Ky është një proces që vendos anëtarësia, mbi votën e anëtarësisë nuk ka asgjë. Është një proces që ska të përjashtuar. Vetë ky proces është dizenjuar në një mënyrë të tillë që edhe të skualifikuarit nuk janë të përjashtuar, por pjesë e PD për të qeverisur nesër. Është një proces që nuk ka të humbur. Padyshim nga 3600 propozime mund të themi që shumica dërrmuese e tyre posedojnë kualitetet e përfaqësimit politik por ju e dini fare mirë se nuk parlament në botë që të ketë 3600 deputetë. Vetë procesi është dizenjuar në mënyrë të tillë që një numër i madh i të propozuarve nuk janë të skualifikuar, nuk janë të humbur por përbëjnë pjesë të burimeve njerëzore të PD-së për të drejtuar nesër qeverisjen e vendit.” tha Basha. 

  • 11:05

   Basha mbërrin në degën nr 8 në Tiranë, voton për listën e kandidatëve: Votimin nga anëtarësia, hera e parë në Shqipëri


   Kryetari i partisë Demokratike Lulzim Basha në një deklratë për mediat ka folur rreth procesit të votimit të anëtarësisë për kandidatët dhe deputetë në zgjedhjet e ardhshme. “Kam ushtruar të drejtën time si anëntar në një proces që bëhet për herë të parë në Shqipëri dhe rajon. Është vota e anëtarësisë që vendos për përfaqësuesit e PD. Pjesëmarrja masive e demokratëve në këtë proces është procesi i qartë i pjekurisë dhe vendosmërisë tonë që të bëjmë realitet me sradhëve tona atë që do të bëjmë për të gjithë shqiptarë. Dua të falenderoj të gjithë demokratët që kanë votuar. Demokracioa nis nga brenda shtëpisë. Pjesmarrja masive e demokratëve është pjekuri politike.” tha Basha.

  Shto Koment