LIVE UPDATES
Sport

Zidane pritet si hero në Marsejë, projekt për të luftuar pabarazinë mjekësore në qytete…

11 Shkurt 2022, 16:09 Nga DOSJA
Zidane pritet si hero në Marsejë, projekt për të luftuar

FRANCE “Nuk duhet të lejosh, që pabarazitë në aksesin e kujdesit mjekësor të zgjerohen!” Ishin këto fjalët e para të Zinédine Zidane që ishte për të mbështetur hapjen e një zyre telekonsultimi mjekësor, të premten në qytetin e paprivilegjuar të Marsejës, ku ai u rrit.

“E dini, unë jam nga La Castellane, jam rritur këtu me prindërit e mi. Ne e kemi gjithmonë zemrën tone këtu edhe kur largohemi”,- u tha “Zizou” dhjetëra njerëzve nga ky qytet në veri të Marsejës, të grumbulluar për ta pritur atë.

Të rinjtë u ngjitën nëpër pemë për të parë yllin e futbollit, kampion bote në vitin 1998. Nënat bënin foto me celularët e tyre, emocioni është i dukshëm.

Rrethi në të cilin ndodhet La Castellane, si tre të tjerët në veriun e varfër të Marsejës, janë shumë “më pak më të pajisur se pjesa tjetër e qytetit me mjekë të përgjithshëm dhe specialistë”, sipas Agjencisë Rajonale të Shëndetit. Në La Castellane, ku jetojnë rreth 7.000 njerëz, mjeku i fundit u largua dy vjet më parë.

Projekti i shtëpisë së kujdesit dixhital, i udhëhequr nga profesori i neurokirurgjisë, Philippe Metellus, do t’i lejojë banorët të përfitojnë nga terminalet e telekonsultimit, ku mund të konsultohen me mjekët nga distanca, të ndihmuar nga një infermiere, ose një ndërmjetës.

“Ky projekt fantastik do të përmirësojë jetën e njerëzve dhe jetën e kësaj lagjeje dhe kjo është më e rëndësishmja, – u shpreh Zinedine Zidane. – Faleminderit për këtë projekt, i cili do të ofrojë zgjidhje efektive në jetën e përditshme të njerëzve. Shpresoj që ky projekt të mund të përhapet në të gjitha lagjet që kanë nevojë”.

B.T (Dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

sport sport emrat e antonio conte dhe zinedine zidane ku ai u rrit takim me zinedine zidane të premten në qytetin e paprivilegjuar të marsejës unë jam nga la castellane zinedine zidane zinedine zidane te real madrid emrat e antonio conte dhe zinedine zidane ku ai u rrit takim me zinedine zidane të premten në qytetin e paprivilegjuar të marsejës unë jam nga la castellane zinedine zidane zinedine zidane te real madrid

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni