LIVE UPDATES
Bota

Zgjedhjet presidenciale në Francë, LISTA e kandidatëve kryesorë

18 Janar 2022, 13:46 Nga DOSJA
Zgjedhjet presidenciale në Francë, LISTA e kandidatëve

FRANCË- Franca do të votojë për presidentin e saj të ri në 25 prill. Mediat e huaja raportojnë se të paktën 6 kandidatë me peshë, dhe 9 të tjerë që kanë deklaruar synimin e tyre për të kandiduar dhe synojnë që të mposhtin presidentin aktual Emmanuel Macron.

Lista e kandidatëve për president: 

Ndërsa ai ende nuk ka deklaruar zyrtarisht kandidaturën e tij, Emmanuel Macron konsiderohet gjerësisht si favorit për të fituar rizgjedhjen në prill. Presidenti në detyrë pritet të shpallë “projekte të reja investimesh të huaja në Francë dhe një ekonomi në lulëzim si provë që reformat e tij ekonomike kanë dhënë fryte” pas katër vjetësh në këtë rol.

Valerie Pecresse , kandidatja përRépublicains të qendrës së djathtë , deklaroi kandidaturën e saj në korrik 2021 pas zgjedhjeve paraprake të brendshme të partisë. E mbiquajtur “buldozeri”, ajo ka deklaruar se do të jetë presidentja e parë femër e Francës, duke e përshkruar veten si “një e treta Thatcher dhe dy të tretat Merkel.

Duke kandiduar për herë të tretë, Marine Le Pen është përsëri kandidate për partinë e saj të ekstremit të djathtë Rassemblement kombëtar. Vajza e themeluesit të partisë, Jean-Marie Le Pen, është kundër globalizimit, të cilin më parë e ka fajësuar për tendencat negative ekonomike, si dhe për qëndrimin kundër çdo zgjerimi të fuqisë së BE-së. Ajo ka bërë thirrje më parë për një referendum për largimin nga blloku, por që nga viti 2019 ka thënë se nuk e mbron më largimin e Francës nga BE-ja apo monedha euro.

Eric Zemmour i quajtur “Donald Trump francez” ish eksperti i diskutueshëm i televizionit. Zemmour “e admiron ish-presidentin e SHBA”, sipas korrespondentit dhe është “dënuar për nxitje të urrejtjes racore”. Por këto dënime penale nuk e kanë ndalur ngritjen e tij në famë si fillimisht gazetar dhe tani “fytyra e re” e ekstremit të djathtë francez. 

Nga e majta e spektrit politik francez, Jean-Luc Melenchon , lideri i grupit socialist të Grupit La France insoumise , po kandidon gjithashtu për postin e lartë. Ashtu si Le Pen, ai është gjithashtu në goditjen e tij të tretë në fitimin e presidencës.  Si socialist, ai qëndron për rritjen e të drejtave të punës dhe zgjerimin e programeve franceze të mirëqenies.

(f.i/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota emmanuel macron zgjedhjet presidenciale ne france emmanuel macron zgjedhjet presidenciale ne france

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 22 mars

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK

Rama i pergjigjet Ahmetajt: Nese do beja rolin e gjykatesit, gjerat do kishin qene me keq

Vendimi i apelit për PD, kandidati i Klosit, Bedri Hoxha: Asnjë ndikim në elektorat

Rama flet para kancelarit për sukseset e Reformës: Rajoni të marrë shembull nga ne...

Scholz ia thotë Ramës në sy: Media e lirë dhe e pavarur, thelbi i demokracisë evropiane

Samiti i procesit të Berlinit do të zhvillohet më 16 tetor