LIVE UPDATES
Bota

Tsunami në Tonga/Dalin pamjet e katastrofës, shtohet frika për numrin e viktimave

18 Janar 2022, 08:58 Nga DOSJA
Tsunami në Tonga/Dalin pamjet e katastrofës, shtohet frika për

TONGA – Ishujt e vegjël në brigjet e arkipelagut Tonga janë dëmtuar rëndë nga shpërthimi vullkanik dhe cunami që pasoi, ndërkohë që është rritur frika se mund të ketë shumë viktima.

Sipas një diplomati nga misioni diplomatik i Tongës në Australi, avionët e zbulimit të Forcave Ajrore të Zelandës së Re tregojnë se një fshat i tërë në ishullin Mango është shkatërruar dhe shumë ndërtesa në ishullin fqinj Atata janë zhdukur.

Policia e Tonganës ka thënë se dy vdekje janë konfirmuar deri më tani, por meqenëse telekomunikimet në arkipelag nuk janë rikthyer, numri i saktë i të vdekurve ende nuk dihet. Ministri australian i Paqësorit Zed Sicily tha se zyrtarët shpresonin të evakuonin njerëzit nga ishujt e izoluar, të ulët Haapai dhe ishujt e tjerë në periferi të arkipelagut, ku kushtet janë shumë të vështira, me shumë shtëpi të shkatërruara nga cunami.

Valët e cunamit në zonë vlerësohet të kenë arritur 5 deri në 10 metra lartësi, tha Zyra e OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare (Ocha). Aeroporti kryesor i arkipelagut, Aeroporti Ndërkombëtar Fuamotu, nuk është dëmtuar nga shpërthimi vullkanik dhe cunami, por shtresa e dendur e hirit që ka rënë pengon funksionimin e tij dhe ofrimin e ndihmës humanitare.

Arkipelagu përbëhet nga 176 ishuj, nga të cilët 36 janë të pabanuar dhe ka një popullsi prej rreth 104,494 banorë. Ishulli Hunga Tonga-Hunga Haapai, i vendosur në Unazën e Zjarrit të Paqësorit shumë sizmik, pothuajse u zhduk pas shpërthimit vullkanik, sipas imazheve satelitore të marra rreth 12 orë më vonë, duke e bërë të vështirë për vullkanologët të gjurmojnë aktivitetin.

Marrë nga cnn.gr

(e.h/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota tonga tsunam tsunami ne tonga tonga tsunam tsunami ne tonga

Sondazh

Poll
Bota 18 Janar 2022, 08:20

Kush e tradhtoi Anne Frank te nazistët?

Ekipi prej 30 ekspertësh beson tani pas pesë vjet hulumtimesh, se ka zbuluar se kush ia dorëzoi Anne Frank dhe familjen e saj Gestapos në gusht të vitit 1944. S...

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë