LIVE UPDATES
Politike

Zgjedhjet e 25 prillit/ Mazniku: PS 18 mandate në Tiranë, Hoxha: Barazim dhe opozita fiton vendin

18 Shkurt 2021, 22:12 Nga DOSJA
Zgjedhjet e 25 prillit/ Mazniku: PS 18 mandate në Tiranë, Hoxha:

TIRANË– Tirana duket se do të jetë një qark i vështirë në zgjedhjet e 25 Prillit, kur në fakt historia elektorale ka treguar se fituesi i Tiranës është tradicionalisht edhe fituesi i zgjedhjeve.

Për Nënkryetarin e Bashkisë së Tiranës Arbian Mazniku PS merr në Tiranë 18 mandate dhe garon për mandatin e 19-të.

Ndërkohë analisti Artan Hoxha duke ju referuar sondazheve, shprehet se Tirana është në barazim, dhe do të mjaftonte ky barazim në Tiranë për ta nxjerrë opozitën fituese në të gjithë vendin.

“PS në Tiranë do të marri sigurisht 18 mandate dhe është në garë për të marr deputetin e 19-të. PS në Tiranë ka një rezultat stabël prej shumë vitesh, ku PS në bashkinë e Tiranës është tipikisht 50-51%, ndërkohë që qarku vinte me mungesë nga Kamza, Vora, Kavaja dhe Rrogozhina. Gjasat janë që nga bashkia e Kamzës, bashkia e Vorës, Kavajës dhe Rrogozhinës, PS do vijë me një rezultat mbi 50%.  Kjo do ndihmojë që me 50-51% që ka bashkia Tiranë, jo vetem merr mandatin e 18-të por garon për 19”, tha Mazniku.

Ndërkohë duke ju referuar sondazhit të Ora neës, Artan Hoxha tha: “Sërish do t’i referohem sondazhit publik, që e nxjerr barazim – plus  opozita . Që do të thotë opozita lëviz nga disavantazhi në barazim. Mjafton edhe barazimi në Tiranë, sepse Tirana veçanërisht qyteti, është poli ku ka një ardhje demografike goxha të madhe. Kush ka më shumë kurajo të vijë në Tiranë? Ata që janë të lidhur me pushtetin”, tha Hoxha.

I pyetur si do të ndikojë kjo në lloogarinë e përgjithshme, Hoxha u shpreh: “Edhe me barazim në qarkun e Tiranës, opozita e ka të fituar në rang Shqipërie, le po të ketë pastaj plus 1”

Marrë nga: Opinion 

(a.k.dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike arbian mazniku artan hoxha zgjedhjet e 25 prillit 2021 arbian mazniku artan hoxha zgjedhjet e 25 prillit 2021

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve